Yanmar Turkey, Solis ve Yanmar traktörleri ile pazarda iddialı

28 Nisan 2020 Salı - 12:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Yanmar Turkey, traktör sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Ürettiği Yanmar ve Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Solis markasının traktörlerini Türk çiftçisiyle buluşturan şirket, geniş ürün ağı ve kaliteli satış sonrası hizmetleri ile oldukça iddialı. Profi Traktör Türkiye olarak Yanmar Turkey Tarım Makinaları Türkiye Satış Müdürü Murat Kanbir ile görüşerek, Yanmar ve Solis markasının pazardaki önemini konuştuk.

Yanmar Turkey Tarım Makinaları Türkiye Satış Müdürü Murat Kanbir

Yanmar, Türkiye tarımındaki çalışmalarına ne zaman başladı?

Çok uzun yıllardır tarım sektörüne hizmet veren Japonya'nın ve dünyanın önemli markası Yanmar, Türkiye’deki çalışmalarını marin ve endüstriyel motorlar kısmındaki distribütörleriyle yürütüyordu. Fakat, 2017 yılında Türkiye’de bir iletişim ofisi kurdu ve Yanmar’ın tarım departmanı da Türkiye’deki çalışmalarına başladı. Yaklaşık 2,5 yıldır Yanmar Turkey olarak çiftçilerimize hizmet sunuyoruz. Şu anda Yanmar’ın ürettiği ve Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğimiz Solis markasının traktör modellerini pazarla buluşturuyoruz.

Solis, çiftçilerin yakından tanıdığı ve uzun yıllardır pazarda yer alan bir markaydı. Fakat sektörde yaşanan bazı nedenlerden dolayı son birkaç yıldır pazarda bulunmuyordu. Şu anda Yanmar Turkey ile pazara geri döndü. Solis’in distribütörlüğü nasıl gelişti?

Türk çiftçilerinin yakından tanıdığı Solis markası, bu zamana kadar 2 bin traktör ile pazarda yer aldı ama devletin Hint malı ürünlere ilave vergi uygulaması sonucundan markanın fizibilitesi Türkiye pazarına uymadı ve mevcut distribütörlüğünü iptal etmek zorunda kaldı. Japon traktör, iş makinesi ve motor imalatçısı Yanmar Holdings Co. ile Hindistan'ın önde gelen traktör üreticisi International Tractors Ltd.’nin (ITL/Sonalika) globalde bir ortaklığı bulunuyor. Globaldeki ortaklıktan dolayı Yanmar’ın Türkiye’ye girişi, Solis markası içinde bir fırsat oldu ve pazarda yeni bir distribütör arayışından ziyade globaldeki ortağı ile Türkiye’de bulunmak istedi. Daha sonra Yanmar ile Türkiye distribütörlüğü anlaşması yapıldı. Bu anlaşmayı da 2019 yılının Eylül ayında imzaladık. Ekim ayı itibariyle de traktörlerin satışına başladık. Şu anda Yanmar Turkey olarak Solis traktörlerinin Türkiye distribütörlüğünü yürütüyoruz.

Hem Yanmar hem de Solis traktörleriyle pazarda yer alan Yanmar Turkey, iki marka ile hangi bölgedeki çiftçilere hitap etmeyi hedefliyor?

Solis markası daha çok Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki müşterilerin kalbini fetih etti diyebiliriz. Çünkü Solis, mekanik ve sade bir traktör. Solis, mekanik traktöre ihtiyaç duyanların ihtiyaçlarını karşılamasından dolayı o bölgedeki çiftçilerin alışkanlıklarına daha çok hitap ediyor. Solis, çiftçiler tarafından pehlivan diye adlandırılıyor ve güç ve yakıt ekonomisinde ön plana çıkıyor. Yanmar tarafında ise YM ve YT serisiyle biraz daha teknolojik donanıma sahip traktörü tercih eden Trakya, Ege ve Akdeniz Bölgesindeki müşterilerimize hitap edeceğiz.

 

Yanmar, hangi traktör modellerini Türkiye pazarına sunacak?

Yanmar’ın ürün gamında yer alan traktör modellerinde YT serisi diye adlandırdığımız çok üst donanıma sahip 40 beygirden 70 beygire aralığında traktörleri var. YT serisi, ful donanım ve elektronik bir traktör olduğundan dolayı Türk çiftçisine pek uygun değil ve maliyetleri yüksek. Bundan dolayı Türkiye pazarı öncelikli olmak üzere YM3 adını verdiğimiz yeni serimizi sunuyoruz. Bu traktörümüzün lansmanını da İzmir Tarım Fuarı’nda gerçekleştirdik. Bu traktör, Japon teknolojisi ve mükemmeliyetçiliği ile Hindistan’ın maliyet muhasebesi ile harmanlanmış bir model. Daha uygun fiyatlı, teknolojik ve elektronik bakımdan biraz daha sadeleştirilmiş YM3 serisi, Türk çiftçisine daha uygun hale getirilmiş bir traktör olarak dikkat çekiyor. Yanmar traktörlerinin 40 ile 70 beygir arasındaki YT ve YM serisi olarak 2020 yılı içerisinde çiftçilerimize sunacağız. 2021 yılında ise YM4 serimizi çiftçilerle buluşturacağız. YM4 serimizle birlikte ürün gamımızı tamamlamış olacağız.

Peki, Solis markasıyla çiftçiler hangi traktör modellerini pazarda görebilecek?

Solis’in 20-26, 50, 60, 75 ve 90 beygirlik tek ve çift çeker seçenekleri ile Türkiye’deyiz. 2021 yılında ise daha üst beygirlerde 110 gücündeki traktörlerimizle Türkiye pazarında olacağız. Aynı şekilde 35 ve 47 beygir gibi ara ürünlerimizi de çiftçilerimizle buluşturacağız. Hem bahçe hem de tarla serisi ile pazarda yer alacağız.

Mavi rengi ile tanınan Solis traktörleri, şu anda yeni rengi ile Türkiye’de yer aldı. Neden bir renk değişimine gidildi?

İtiraf etmek gerekirse Solis markası Türkiye pazarında gerçekten bir süre sahipsiz kaldı. Türkiye’de uygulanan ilave vergilerle bu işin devam etmesi karlı görülmedi. Dolayısıyla kar amacı gütmeyen kuruluşlar (Yanmar Turkey) tarafından bu markanın sahipsiz kalması engellenmeye çalışıldı. Yanmar Turkey, yaklaşık 1,5 yıl boyunca yedek parça tedariğini herhangi bir kar amacı gütmeden yalnızca çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için 1,5 yıl boyunca Türkiye’de Solis yedek parça ve satış sonrası hizmetler servisini sundu. Şimdi Solis’in yeniden Türkiye pazarına gelmesiyle birlikte tüm kadro satış, satış sonrası hizmetler ve yedek parça olarak müşterilerimizin yanındayız. Artık Solis markasının Yanmar Turkey gibi güçlü bir distribütörü var. Solis traktörleri önceden çiftçilere mavi renkte sunuluyordu. Şu anda ise kırmızı renkte sunuyoruz. Solis değişen yüzünü ön plana çıkarmaya çalıştık. Aynı şekilde bazı modellerde de tasarım ve teknik aksamların değişimi ile yeni ana regülasyon kurallarına uygun olarak Solis traktörlerini üretiyoruz.

Solis traktörlerini ürettiğinizi söylediniz. Bu konuyla ilgili detayları öğrenebilir miyiz?

Solis’in güçlü olduğunu düşünüp ön plana çıkardığımız noktalarından bir tanesi motoru. Sonalika motor, Türk çiftçisinin aşina olduğu bir motor. Yalnızca Solis traktörlerde değil farklı yerel üreticiler tarafından kullanılan bir motor. Bu motorun başarısı ve performansından dolayı herhangi bir başka motor arayışımız yok. Zaten Solis’in üreticisi olarak Sonalika aynı zamana motor ve şanzıman üreticisi. Bunları aynı şekilde kullanmaya devam ediyoruz. Traktör için en önemli parçaları üretebilen Solis, Türkiye’de bir fabrika yatırımında bulundu. Solis’in İzmir Menderes’te bulunan fabrikasında pazara sunulan traktörlerin üretimi gerçekleştiriyor. Yanmar Turkey olarak üretilen traktörlerin satışını da biz üstleniyoruz.

Yanmar Turkey olarak pazarda nasıl bir yapılanmanız olacak? Yanmar ve Solis markaları ile pazardaki hedeflerini nelerdir?

Yanmar tarafında farklı bir yapılanma içerisindeyiz. YT serisi için bayilik üzerinden gitmiyoruz. Satışları direkt Yanmar Turkey üzerinden gerçekleştiriyoruz. Fakat YM serisinin piyasaya girmesiyle tüm eski bayi ağımızla birlikte Türk çiftçisine ürünlerimizi sunacağız. Solis tarafında ise eskiden kalma bir bayi yapılanmamız vardı. Bu yapılanmadan hala traktörcülük mesleğini icra etmek isteyenlerle tekrar devam ediyoruz. 2013 yılında Solis, Türkiye’ye geldiğinde pazar gerçekten bütün traktör üreticilerinin iştahını kabartan bir görünümdeydi. Solis’in ikinci kez Türkiye’ye gelmesinde ise bu yılı görüyoruz. 2017 ve 2018 yılına göre çok çok düşük rakamlar var. Solis pazarın bu gidişatında bile Türkiye pazarında yer alarak kötü gün dostu olduğunu göstermek istedi. Pazar tekrar arttığında burada yer almak farklı bir algı oluşturabilirdi ama Pazar gerçekten uzun yıllar sonra düşüş yaşamışken Solis’in yeniden Türkiye’ye gelmesi markanın sahipsiz kalmadığını veya bırakılmak istenmediğinin büyük bir göstergesidir. O yüzden hem Yanmar hem de Solis markalarını pazarda en iyi şekilde temsil etmek için çok çalışacağız.

Artık ürünlerin kalitesi ve sağlamlığı kadar satış sonrası hizmetlerde önemli bir konu haline geldi. Bu alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Yanmar olarak her şeyden önce en fazla iddialı olduğumuz konu satış sonrası hizmetlerde en iyi olmak. 2020 stratejilerimizden birisi budur. Bizim için mutlu servis mutlu müşteri demek. Dolayısıyla servislere verdiğimiz ağırlık çok çok önemli. Bundan sonra daha da önem kazacak. Servislerimize yapacağımız desteklerle ve eğitimlerle bunları perçinleyeceğiz. Türkiye genelini kapsayan eski satış sonrasız hizmetler ağımız gelişerek ve artarak devam edecek.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap