Dalgalı Kardeşler, sezonda “MF”ye güveniyor

12 Mayıs 2020 Salı - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Dalgalı Kardeşler, sezonda “MF”ye güveniyor
Dalgalı Kardeşler, sezonda “MF”ye güveniyor

Kırşehir’de tarımsal üretim ve besi hayvancılığı yapan Dalgalı Kardeşler Gıda Tarım ve Hayvancılık İşletmesi, Türkiye’nin farklı noktalarındaki çiftçilere de müteahhitlik hizmeti sunuyor. Verimli ve sorunsuz sezon geçirmek için MF 8730 DYNA VT model bir traktör ve MF 2270 XD TP LSB büyük prizmatik balya makinesi satın alan işletme, sezonda modern makine parkına güveniyor

Ali Dalgalı - İşletme Yöneticisi

Kırşehir’de yaklaşık 3 bin 500 dekarlık arazide tarımsal üretim gerçekleştiren Dalgalı Kardeşler Gıda Tarım ve Hayvancılık İşletmesi, yurtdışında temin ettiği büyükbaş hayvanlarla da bölgedeki besi hayvancılığına katkı sunuyor. Tarımsal üretim ve besi hayvancılığının yanı sıra tarım müteahhitliği alanında da çalışmalarını sürdüren işletme, sahip olduğu geniş traktör ve tarım makineleri parkı ile Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftçilerin hububatlarının biçimini gerçekleştiriyor. 15 Mayıs’ta başlayacak sezon öncesinde verimli ve sorunsuz bir dönem geçirmek isteyen işletme, MF 8730 DYNA VT model bir traktör ve MF 2270 XD TP LSB büyük prizmatik balya makinesi ile makine parkını güçlendirdi. Profi Traktör Türkiye olarak, işletme yöneticisi Ali Dalgalı ile görüşerek, Massey Ferguson tercihlerini konuştuk.

Öncelikle Dalgalı Kardeşler Gıda Tarım ve Hayvancılık İşletmesini tanıyabilir miyiz?
Uzun yıllardır baba mesleği olan çiftçiliği devam ettiriyoruz. 2005 yılında ise işimizi profesyonelleştirerek Dalgalı Kardeşler Gıda Tarım ve Hayvancılık İşletmesi’ni kurduk. O günden bu yana tarım, hayvancılık ve tarım müteahhitliği alanında hizmet vermekteyiz. Şirketimizin yerleşim yeri Kırşehir ama faaliyet alanlarımız Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Kırşehir ve Yozgat’ı kapsıyor.

 

Tarımsal üretim, besi hayvancılığı ve müteahhitlik hizmeti alanındaki faaliyetlerinizi detaylıca öğrenebilir miyiz?
Kırşehir’de kendimize ait 2500 dekar arazimiz bulunuyor. İaveten, 1000 dekar daha yıllık olarak kiralıyoruz. Toplam 3500 dekarlık arazinin 1200 dekarına yağlık ayçiçeği, 400 dekarına nohut, 200 dekarına yem bitkisi ve yulaf, 1700 dekarına da arpa ekiyoruz. Ürettiğimiz nohutu toprak mahsulleri ofisine, ayçiçeğini ise Karadeniz Birlik Kurumu’na satıyoruz. Yeşil otu ve arpayı da hayvanlarımızın ihtiyacı için kullanıyoruz. Müteahhitlik tarafında da sahip olduğumuz biçervöder ve balya makineleri ile hububat biçim işi yapıyoruz. Her yılın Mayıs 15’i itibariyle Hatay bölgesinde mütahhitlik hizmeti vermeye başlıyoruz. O bölgelerdeki büyük çiftçilerin hububatlarını sapını almak şartıyla ücretsiz olarak biçiyoruz. Hububat saplarını da balya yaparak ihtiyaç sahibi çiftliklere satışını gerçekleştiriyoruz. Hayvancılık tarafında ise 2005 yılından bu yana gerek ithal ettiğimiz gerekse yerli topladığımız hayvanlarla besicilik yapıyoruz. Ortalama 850-1000 büyükbaş hayvan yetiştiriyoruz. Besi yaptığımız hayvanları bölgemizde ticaret yapan firmalara karkas et olarak satıyoruz.

Hem kendi tarımsal üretiminiz, hem de müteahhitlik hizmetiniz olmak üzere yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz. Bu noktada traktör ve tarım makineleri satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Bu makineler sizin için ne ifade ediyor?
Traktörler ve tarım makinelerini tarım ve hayvancılık işlerimizin tamamında kullanıyoruz. Fakat mekanizasyonun en yoğun gücünü müteahhitlik hizmetlerinde çok daha iyi hissediyoruz. Bu yüzden traktörler ve tarım makineleri işimizin vazgeçilmez bir parçası diyebilirim. Bu makinlerin yatırımında bizim için önemli olan piyasada geçerli olan markaları ve ürünlerdir ve biz de bunu tercih etmeye çalışıyoruz. Her zaman kolay alınıp ve satılabilecek markaları almaya dikkat ediyoruz. Verimliliği ve iş kapasitesi yüksek olan gerek traktör gerekse tarım makineleri olması bizim için önemli bir nokta. Yedek parça ve servis hizmeti de önemli konuların başında geliyor. Traktör ve makinlerin performansı, gücü, dayanıklılığı ve yakıtı da tercih kriterlerimiz arasında yer alıyor.

Dalgalı Kardeşler Gıda Tarım ve Hayvancılık İşletmesi’nin makine parkında yer alan traktör ve tarım makinelerini öğrenebilir miyiz?
Makine parkımızda 11 adet traktörümüz var. Traktörlerimizin 10 tanesi 100 beygirin altında 1 tanesi ise 295 beygir gücünde. Şu anda MF’nin 75 ve 295 beygir olmak üzere 2 tane traktörünü kullanıyoruz. Bunun yanı sıra parkımızda 2 adet 25 kilogram ot bağlayan küçük balya ve 1 adet 450 kilogram bağlayan büyük prizmatik balya makinesi (MF 2270 XD TP LSB), 2 adet biçerdöver, telehandler, ot toplama tırmıkları ve çok sayıda tarım ekipmanı bulunuyor.

 

Parkınıza 295 beygirlik traktör ve 450 kilogram bağlayan büyük prizmatik balya makinesi kazandırdınız ve bu yatırımınızda Massey Ferguson markasını tercih ettiniz. Yatırım detaylarını öğrenebilir miyiz? Bu yatırımınızda neden Massey Ferguson’u tercih ettiniz? 

Küçük balya makinelerinde taşıma işgücünden çok fazla yorulmuştuk. Bu nedenle büyük balya makine alma gereksinimi aslında birkaç yıl önce gündemimizdeydi ama gerek maliyetler gerekse ekonomik koşulllar nedeniyle planladığımız yatırımı yeni gerçekleştirebildik. Tarım müteahhitliği yaptığımız için böyle bir yatırımı yapmak zorundaydık. Bu yatırım için gerekli araştırmaları yaptık ve bizim için en doğru markanın Massey Ferguson olduğunu gördük. Bu doğrultuda da 295 beygir gücüne sahip MF 8730 DYNA VT serisi traktörünü ve MF 2270 XD TP LSB serisi büyük prizmatik balya makinesini parkımıza kattık. Uzun yıllardır MF’nin 75 beygirlik MF 2635 modelini kullanıyoruz ve çok memnunuz. Açıkcası MF’ye karşı yabancı değiliz. Yatırımımızda neden MF’yi tercih ettiğimize gelecek olursak eğer Massey Ferguson’un piyasada geçerli bir marka, yedek parça ve servis ağıda oldukça geniş bir marka. Bu nedenler MF’yi tercih etme sebeplerimizden birisi oldu. Tabi ürün kalitesinin yanı sıra bölgemizdeki MF bayisinin de yatırımımızda büyük etkisi oldu. Farklı markalarla da bu yatırım için görüşmeler gerçekleştirdik ama MF bayisi kadar bizi ciddiye alan ve işinin peşinde koşan bir firma olmadı. Bu da yatırımımızda önemli bir unsur oldu.

Traktörü sadece balya makinesinde mi kullanacaksınız?
MF 8730 DYNA VT serisi traktörünü sadece MF 2270 XD TP LSB serisi büyük prizmatik balya makinesi ile kullanacağız. Bunun haricinde traktörü şu anda tarlada kullanmayı düşünmüyoruz. Traktörü ve balya makinesini parkımıza kattık fakat henüz kullanmaya başlamadık ancak halen hazırda kullanan çiftçi arkadaşlarımız hem makinelerden hem de Massey Ferguson’dan çok memnun kaldığını bize ilettiler.

MF markası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Massey Ferguson, traktör pazarında değerini kaybetmeyen, aksine kullandıkça üzerine değer kazandıran bir marka konumunda bulunuyor. MF traktörlerinin yakıtı ve performansı oldukça iyi. 3 yıldır Massey Ferguson markasıyla çalışıyoruz. MF’nin traktörünü zaten
kullanıyoruz ve çok memnunuz.

Tarım müteahhitliğinde hız, verimlilik ve sorunsuz hizmet oldukça önemli bir konu. Bu kapsamda siz de müşterilerinize daha iyi hizmet vermek için MF’den yeni bir kombin oluşturdunuz. Her iki makine tercihinde neden MF?
Sezon boyunca verimli bir dönem geçirmek için sorun çıkarmayacak marka ve makinelerle çalışmak gerekiyor. Massey Ferguson bu anlamda tam da aradığımız bir marka olduğu için tercih ettik. Satın aldığımız MF 8730 DYNA VT traktörümüzü ve MF 2270 XD TP LSB büyük prizmatik balya makinemizi, müteahhitlik hizmeti kapsamında kullanacağız. Müteahhitlik hizmetimizi 15 Mayıs’ta Hatay’dan başlatacağız.15 gün Hatay’da kaldıktan sonra Gaziantep’e geçeceğiz ve buradaki çalışmalarımızı da tamamladıktan sonra 15 gün boyunca Kahramanmaraş’ta tarlada olacağız. Devamında Konya’nın Kulu ve Cihanbeyli İlçesi’ne geçeceğiz. Oradaki işlerimizi bitirdikten sonra Kırşehir bölgesinde çalışmalarımız başlar ve bölgede yaklaşık 25 gün çalışmalarımız devam edecek. Bu yıl yoğun bir sezon geçireceğiz. Bu dönemde de Massey Ferguson markasına güveniyoruz. Yüksek beygirli traktörümüz ve büyük prizmatik balya makinemiz ile beraber sezon boyunca sorunsuz ve daha verimli bir iş çıkaracağımıza inanıyorum ve tek elden her iki makine için de servis almakta bir avantaj olacak.

Son günlerde virüslü mücadele ediyoruz. Tüm dünya tarafından özellikle bugünlerde çiftçinin ve gıdanın değeri daha da iyi anlaşıldı. Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Çiftçi yıllardır ülkemizin bel kemiği ve vazgeçilmez unsuru. Fakat ne yazıkki çiftçiler hiç bir zaman hak ettiği değeri göremedi. Maliyet girdileri, ürünlerin pazarlaması ve pazarlama sonrası paranın geri kazanılması olsun bu konuda hiç bir şekilde gereken desteği görmedi. Sanırım yavaş yavaş dünyada işin ciddiyetinin farkına varıldı. Özellikle bu süreçtede çiftçinin değeri daha iyi anlaşıldığını gördük. Önümüzdeki günlerde çiftçi hak ettiği değeri görmeye başlayacak gibi duruyor. İnşallah çiftçilerimiz her zaman hak ettiği değeri görür.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap