Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Atıkları gübreye dönüştüren makine geliştirildi

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Özyeşilyurt Tarım Makineleri, atıkları gübreye dönüştürebilen bir makine üretti. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Koç, birçok atığı tarımsal gübreye dönüştürebilen kompost karıştırma makinesinin seri üretimine geçildiğini ifade etti.

Atıkları verimli bir şekilde değerlendirme şansı sunan makine, pazar alanlarından toplanan atıkları belirli aşamalardan sonra gübreye dönüştürebilmesi sayesinde özellikle belediyeler tarafından tercih ediliyor. Oluşturulan organik gübre, şehirlerdeki tarım arazilerinde kullanılıyor.

“Makine %100 yerli üretim”

‘Sıfır atık’ bilinciyle ürettikleri makine hakkında açıklama yapan Hüseyin Koç, “Tarımın ülkemizin geleceği olduğuna inanıyoruz. Bu toprakların organik destekler ile daha verimli hale getirilmesine yönelik makineler geliştiriyoruz. Uzun süren Ar-Ge çalışmalarımız sonrası farklı bir makine geliştirdik. Geliştirdiğimiz makine hem atıkların boşa gitmemesini hem de toprağın organik gübreye kavuşmasını sağlıyor. Bu makine %100 yerli üretim” dedi.

Her türlü zeminde çalışabiliyor

Hüseyin Koç, kompost karıştırma ismini verdikleri makinenin mutfaklardan çıkan yemek kalıntılarını ve pazar yerlerinden toplanan atıkları, talaş veya başka bir karbonlayıcı malzeme ile belirli oranlarda karıştırarak organik gübreye dönüştürebildiğini aktardı. Makinenin özellikleri hakkında detaylı bilgi veren Koç, “Yemek öncesi oluşan gıda atıklarından (sebze ve meyve vb.) toprak şartlandırıcı (kompost) elde ediliyor. Her türlü zeminde çalışabilmesi için yüksekliği ayarlanabilir özel dingili bulunuyor. Optimum karıştırma için tasarlanmış ve yerleştirilmiş yüksek mukavemetli bıçakları var. Kompost nem oranını dengelemek için yapılmış püskürtme nozulları ve kompakt pompası, taşıma kolaylığı ve alan işgalini azaltmak için dizayn edilmiş katlanabilir karıştırma ünitesi bulunuyor. Sebze ve meyve atıkları yani biyobozun, ağaç dalı, kuru yaprak gibi kahverengi karbon atıklarıyla karıştırılarak gübre elde ediliyor” şeklinde konuştu.

İklim değişikliğine de dikkat çeken Koç, kimyasal gübre kullanımının azaltılması gerektiğine vurgu yaptı. Kompost karıştırma makinesinin hem atıkların boşa gitmesinin önüne geçtiğini hem de kimyasal gübre kullanımını azalttığını belirten Koç, makinenin ihracatına başladıklarını da sözlerine ekledi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Atıl durumdaki baraj, tarım uygulamaları için onarılıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share