Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Atıl durumdaki baraj, tarım uygulamaları için onarılıyor

Van’da bulunan Sarımehmet Barajı suyu, onarım ve yenileme çalışmalarıyla yıllar sonra tarım arazilerine ulaştırılacak. Tarımsal sulama ve hayvan içme suyu göletlerinde yapılan temizleme, genişletme ve onarım çalışmalarını Van Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı üstlendi.

Van Büyükşehir Belediyesi, geçmişte Tuşba ilçesine bağlı Mollakasım Mahallesi’nde kırsal arazilerde tarım ve hayvancılıkta kullanılan ancak şu an atıl durumda olan göleti vatandaşların talebi üzerine yeniden aktif hale getirme çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında göleti besleyen Sarımehmet Barajı’nda temizleme ve bakım sürecine girildi. Bir hafta sürecek çalışma sonunda Sarımehmet Barajı’nın suyu yaklaşık 50 yılın ardından tarım arazileriyle buluşturulacak.

Yetersiz sulama sebebiyle verimli tarım uygulamaları yürütemediklerini ancak bu çalışmayla bir an önce tarım uygulamalarına başlayacaklarını belirten mahalle muhtarı Sabahattin Karatekin, “Daha önce ektiğimiz mahsullerden verim alamadık ve çiftçilik bitme noktasına geldi. Geçen seneden bu yana ağaçlarımızın neredeyse tamamı kurudu. Kendi imkanlarımızla sulama yapmaya çalışıyorduk. Büyükşehir Belediyesine müracaat ettik. Sağ olsunlar gerekli makine desteklerini verdiler. Çalışmalara başladılar. Kanalımızı ve göletimizi temizleyerek suyu buraya ulaştıracaklar” dedi.

Gerekli su kaynağına ulaşmak için seferber olduklarını ifade eden mahalle sakini Muhittin Çapan ise, “Mahalleli olarak çalışmalara destek veriyoruz. Sulama kanalının temizliğinde aracın girmediği noktalara küreklerle müdahalede bulunuyoruz. Çalışma sonucunda arazilerimize su daha verimli şekilde ulaşacak” diye konuştu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Traktör satışları 2022’nin ilk yarısında, son 5 yıllık ortalamanın üzerine çıktı!

SONRAKİ HABER

Atıkları gübreye dönüştüren makine geliştirildi

BENZER HABERLER
Total
0
Share