Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Bir yıl ekilmeyen tarla devlet aracılığıyla kiralanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımla ilgili yeni önlem planları hazırlıyor. Ucuz tarıma erişim için kent tarımı desteklenecek. Yeni düzenlemeyle 1 yıl boyunca boş bırakılan tarla, devlet aracılığıyla başkasına kiralanabilecek. Çiftçiye gübre-mazot, besiciye yem desteği ayni olarak verilecek.

Vahit KİRİŞÇİ – Tarım ve Orman Bakanı

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, dünyada yaşanan gıda sorunundan çiftçinin maliyetlerine, vatandaşların ucuz gıdaya erişimine kadar birçok konuda tarımdaki yol haritasını açıkladı.

Fiyatların bu sistemle düşeceğini belirten Bakan Kirişci “İstanbul’un çevresinde Çengelköy, Şile, Çatalca, Beykoz, Silivri ilçeleri yer alıyor. Buralarda bakir alanlar ve üreticiler bulunuyor. Çatalca’da domates yetiştiren kardeşimiz doğrudan ürünü lokantalara, evlere dağıtabilir. Bu yolla, vatandaş hem taze, hem az maliyetli ürün yiyebilecek. İklim değişikliğine sebep olan unsurları ortadan kaldıracaksınız ve köyden kente göçü de engelleyeceksiniz” ifadelerine yer verdi.

“Tarımın kurtuluşu kırsalda”

Kent tarımının İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerin etrafında uygulanacağını belirten Bakan Kirişçi, “Erzurum- Erzincan gibi üretim kabiliyeti olan yerlerde… Bir de jeotermal kaynak varsa, iklimi sert olan yerde 365 gün üretim yaparsınız. Sıcak yerlerde de serayı soğutmak için güneş enerjisini kullanırsınız. Bizim kurtuluşumuz tarımdaysa, tarımın kurtuluşu da kırsalda. 2023’te ne ürettiğini, nasıl üretildiğini bilen, kendi önceliklerini belirlemiş bir ülke olacağız” dedi.

Bir yıl boş kalan tarla kiralanacak


Bir yıl boş tutulan tarla, devlet aracılığıyla başkasına kiralanarak üretimde devamlılığın sağlanacağını söyleyen Bakan Kirişci, “Yeni düzenlemeyle birlikte bir tarla, sistemde bir yıl boş görünürse, kamu otoritesi gelecek ‘siz burada bir şey yetiştirmiyorsunuz, tarlanıza bu muhitteki kira bedeli üzerinden kira ödeyip, üretim yaptıracağız’. Devlet kiralamayacak, sadece taahhüt edecek. Devletin aracılık rolü dışında bir rolü olmayacak” ifadelerini kullandı.

Arazi kiralanmak istemezse ne olacak?

Arazisini kiralamak istemeyen vatandaşlara yönelik yeni önlemler aldıklarını ifade eden Bakan Kirişci “Vatandaş arazisini vermek istemezse ne olacak?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Kullanım hakkı ile mülkiyet hakkını birbirinden ayıracağız. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüştük. Ne kiralayanın ne arazisi olanın hakkına halel getirmeden yapılabilecek. Arazi sahibinin mülkiyeti elinden alınmıyor. Sadece kullanım hakkı alınıyor. Organize Sanayi Bölgeleri’nde de bu tarz uygulamalar mevcut. 2.5-3 milyon hektar ekilmeyen arazi var. Türkiye’nin arazi varlığının yüzde 10’una tekabül ediyor. Bu çok ciddi bir rakam” sözlerini kaydetti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Tarımda Ar-Ge çalışmalarına 50 milyon Türk Lirası bütçe ayrıldı

SONRAKİ HABER

Yabani zeytinler aşılanarak ekonomiye kazandırılıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share