Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

BvL yem karma aracı ile kompakt besleme

BvL, hayvanlarını kompakt bir TRK (toplam rasyon karışımı) ile beslemek isteyen süt hayvancılığı çiftçileri için Compact Feeding yem karma aracını geliştirdi.

Kompakt TKR, şu anda herkes tarafından konuşuluyor – ancak yeterince ayrıntılı tartışılmıyor. Çünkü Danimarka’dan gelen beslenme konsepti, geviş getiren dostu, onlarca yıllık besleme öğretisiyle, yapı açısından çelişiyor. Yani yeni konseptte sadece nispeten büyük miktarda konsantre yem kullanılması değil aynı zamanda bol miktarda su ve sadece kısa kesilmiş ot ve mısır silajının kullanıldığı anlamına geliyor. Hayvanların içerikteki bileşenleri tek tek seçmemesi amacıyla bileşenler uzun süre karıştırılıyor. Deneyimler, beklentilerin aksine, özellikle yüksek performanslı hayvanların kompakt TKR’yi çok sevdiklerini gösterdi- çünkü daha sağlıklı daha üretken ve zindeler. Bu, dengeli bir besin alımı ile ilişkilendirilebilir, böylece özellikle asidozun çirkin yan etkileri etkili bir şekilde önlenir. Bununla birlikte, yeni yemleme sistemindeki sorun, hayvanlar değil, teknoloji: Konvansiyonel bir karıştırıcı besleyiciyle, kompakt bir TKR oluşturmak ancak çok fazla zaman ve yakıt harcayarak mümkün hale geliyor.

Önce anlayın, sonra inşa edin

Uygulayıcıların değişen istekleri, Emsbüren’den yem karıştırıcı araç üreticisi BvL’nin dikkatini çekti. Bu nedenle, Kopenhag Üniversitesi’nde hayvan beslenmesi profesörü ve kompakt TRK’nin mucidi Niels Bastian Kristensen ile temasa geçtiler. Kompakt TRK’ye göre uyarlanmış bir karıştırma aracının hangi gereksinimleri karşılaması gerektiğini bulabildi. BvL, Agritechnica 2019’da “CompactFeeding” karıştırma aracı ile ilgili gelişmenin sonucunu sundu. Kompakt besleme paketi, V-Mix serisindeki her karıştırma aracı için fabrika çıkışı olarak mevcut. BvL aynı zamanda bu serinin sonradan takılabilmesi için gerekli teknolojiyi de sunuyor.

Paketin ayrıntıları

Kompakt Besleme Plus tam paketi şunlardan oluşur:

 Kompakt besleme karıştırma burgusu

 V₂A burgu zırhı

 Karıştırma burgusunda bölücü demir

 Karıştırma burgusunda tur kaydı  (V-Connect Mikser Kontrolü)

 30 cm yüksekliğinde paslanmaz karıştırma teknesi dış kılıfı (75 cm’lik seçenek de mevcut)

Kompakt besleme karıştırma burgusu, BvL’de olduğu gibi konik silindirik değil, sadece konik. Konik şekil, beslemenin karıştırma işlemi sırasında daha uzun süre ortalanması ve daha iyi bir karıştırma etkisi için sürekli olarak aşağıdan yukarıya yönlendirilmesine etki eder. İlk spiralin geniş şekli ek atak yüzeyi sağlar. Burgunun girişinde, BvL tarafından burgu bölücüsü adı verilen, ayrı ayrı ayarlanabilen bir bölücü demir var. Halihazırda çok kısa olan besleme bileşenlerinin daha da yoğun bir şekilde doğranması için dokuz adede kadar bıçak değişken olarak kullanılabilir; Beş bıçak standart. Yuvarlak kenarlardan dolayı burgunun geometrisinin etkisinin vaktinden önce bozulmaması için BvL, bunları opsiyonel olarak paslanmaz çelik ile kaplıyor. Karıştırma işleminin yoğunluğu elbette karıştırma burgusunun doğru hızına bağlı. Ancak birçok varsayımın aksine, hız mümkün olduğu kadar yüksek olmamalı, bunun yerine kaymayı azaltmak için oldukça düşük olmalı – 1.450 motor devrinin genellikle yeterli olması avantajına sahip. Traktör yeterince güçlü değilse, özellikle dolu bir karıştırma kabıyla başlamak için, BvL’den bir redüksiyon dişlisi sipariş edilebilir. BvL V Connect, traktör kabinindeki burgu hızını görüntülemek için basit bir teknolojiye ek olarak, Karıştırıcı Kontrolü sunar. Hızı, kontrol ünitesi karıştırma süresini ve her bir karışım için toplam devir sayısını gösterir. Verileri kaydetmek istiyorsanız, BvL Dairy-Feeder yönetim sistemine ihtiyacınız var. Verilerin depolanması, homojenlik farklılıklarının izlenmesini sağlar. Karıştırma sürecini daha iyi analiz etmek veya çalışanlarına yem hazırlama konusunda net kurallar vermek isteyenlerin bu nedenle Süt Ürünleri Besleyiciyi kullanmaları tavsiye edilir. İpucu: Dijital ekran artık V-Mix karıştırıcı yemliklerinin sonradan takılabilecek şekilde de mevcut.

Uygulama

Raporumuz için 49626 Bippen’den Martin Wille’in 20 m3 karıştırma aracına eşlik ettik. 120 süt hayvanına sahip mandıra çiftçisi şu anda % 4,05 yağ ve % 3,43 süt proteini ile 13.000 kg sağıyor. Kompakt TRK iki yıl önce piyasaya sürülmeden önce, sürü seviyesi 11.000 kg idi – bu, eski binalı Wille çiftliği için oldukça yüksek bir performans seviyesiydi. Wille, üç gruba ayrılan sürüsünü veterineri aracılığıyla kompakt TRK ile besleme fikrini ortaya attı. Kompakt TRK kullanarak, Wille fabrikasında asidoz problemi için bir çözüm buldu. Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, Wille veterinerinin tavsiyesini kabul etti. Neyse ki – şimdi bildiğimiz gibi: Kompakt TRK’ye geçişten bu yana, akut ve kronik gizli asidozlar çiftlikte uçup gitti. Martin Wille’in günlük yaşamında, beyaz çizgi kusurları ve geyik pençeleri gibi toynak sorunları artık rol almıyor. Ve hayvanlarının doğurganlığı da o zamandan beri zirvede. Çiftlik yöneticisi iki yıllık deneyimini özetleyerek, “Kulağa çılgınca geliyor, ancak değişimden bu yana daha sağlıklı ve daha üretken ineklerimiz var” diyor. Ayrıca, olumlu bir notu daha var. Artık daha az inek karaciğer yetmezliği çekiyor. Rakamlar pozitif etkiyi burada da kanıtlıyor: Ortalama çıkış performansı şu anda 40.000 kg. Eğilim hızla artıyor! Buzağılama arasındaki süre sadece 385 gün. Bir karıştırma aracı ararken Wille, kompakt TRK yoğun bir şekilde uğraştıkları için üreticinin kullanışlı bulduğu BvL ile temasa geçti.

Martin Wille

Beslenme, silajlamayla başlar

Wille için, kompakt bir TRK ile beslemek, silajla başlar. Çiftçi, “Bugün ot ve mısırı 8 mm’ye kadar, olabildiğince kısa kesiyoruz” diye açıklıyor. Yapılandırılmış ham lif sağlamak için kullanılan saman artık kullanılmıyor. Wille, 8,9 kg konsantre yem ve yedi litre su ekleyerek süt inekleri için; tüm veriler bir hayvan başına olacak şekilde, yem karışımını hazırlamaya başlıyor. Akabinde, en az iki saat içinde bulamaç kabarır, şişer.  Şiştikten sonra, su ve propiyonik asit eklenmiş karışımı iki burgu kalın bir macun haline getirir. Asit, yemin yaz aylarında ısınmasını önler. Bunu, 11 kg silolanmış preslenmiş hamur ve 18 kg ot silajı gibi lif bileşenleri gibi başka nemli bileşenlerin eklenmesi izler – Daha sonra Wille, son bileşen olarak 21 kg mısır eklemeden önce 13 dakika boyunca hepsini karıştırır. Son bileşeni ekledikten sonra, Wille karıştırıcının 15 rpm’de 13 dakika daha çalışmasına izin verir, ancak o zaman kuru madde içeriği % 36 olan kompakt TRK’nın boşaltılması başlar. İnekler önümüzdeki 24 saat içinde toplam 26 kg kuru madde yiyecekler.

Yassı kekler yerine sivri külahlar

Wille karıştırıcıyı doldururken biz de neler olup bittiğini takip ediyoruz. Konsantre su ile karıştırıldığında, karıştırma burgularının kazanın hemen dibinin üzerinde çalıştığı fark ediliyor. Unlu bileşenleri sürekli olarak zeminden uzaklaşıyor ve yoğun bir şekilde yemle karıştırılıyor. Karıştırma hunisindeki mahsul akışı da ilginç. Bu şekilde yem, önce kabın ortasına yerleştirilen iki üçgenin önünde biriktiriliyor. Bastırılmış yemin bir kısmı, sürekli geçen besleme akışı ile tekrar karışıyor. Geri kalanı sürekli olarak ikinci burgunun alanına itiliyor. Kaba yem doldururken, BvL’nin, “CF karıştırma helezonları yemi daha iyi merkezler” sözünün ne demek istediğini anlıyoruz: Silaj konduktan sonra, burgular konsantre yemi ilk andan itibaren bir paternoster gibi yukarı doğru taşır. En üste gelindiğinde, un, yukarıya gelen silajla karışıyor. Burgunun üzerindeki yemin basıncı, her ek kürekle artıyor, böylece daha fazla un bağlanıyor. Karıştırıcı hızının etkisi de ilginç: sadece 15 rpm’de burguların etrafında bir koni oluşuyor – bu da iyi bir karıştırma etkisinin bir göstergesi. Karşılaştırma için burgunun 25 rpm’de dönmesine de izin verdik.

Sonuç: Daha yüksek hız, sürtünme direncini gözle görülür şekilde azaltıyor, böylece önceden dik koni düz bir hamur gibi genişliyor. Burguların kenara “atılmış” yeme ulaşması daha zor – istenen karıştırma etkisi elde edilemez. Anahtar kelime karıştırma etkisi: Martin Wille, yem rasyonunun ne kadar iyi karıştırıldığını düzenli olarak kontrol ediyor. Bunu yapmak için, yoğun yem arayan bir inek gibi yemi kazar ve arka arkaya birkaç kez atıyor. Sonra bir faraş alıp yemin altına koyar ve tek seferde ters çeviriyor. Eğer üstte yemek varsa, yem yeterince karıştırılmamış anlamına geliyor.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

İşte tarlaların devleri!

SONRAKİ HABER

Çiftçilere kolaylık sağlayacak pratik bilgiler

BENZER HABERLER
Total
0
Share