Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Çiftçilere kolaylık sağlayacak pratik bilgiler

Uyarlamalar ve dönüştürmelerle ilgili ipuçlarını genellikle belirli makinelerle sınırlandırıyoruz. Bunun için tüm arşivleri gözden geçirdik ve farklı, bazen çok basit ve bazen de oldukça karmaşık ipuçlarından oluşan bir çalışma oluşturduk. Bu renkli çalışma el arabalarından uyarlanmış yükleme vagonlarına kadar değişik bir içeriğe sahip. Okumaktan keyif alacağınızı umuyoruz.

TEKERLEK AĞIRLIKLARINI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TAKIN

Tim Bruhn, tekerlekli kriko ile tekerlek ağırlıklarını güvenli bir şekilde monte edebilmek için bu cihazı yapmış. Montaj plakasının takılı olduğu yere vidalanıyor. Kendi yaptığı tutucu, 250 kg tekerlek ağırlıklarının orta deliğine tam olarak oturuyor. Montajı kolaylaştırmak için, eski bir tekerlek poyrası takılarak bağlantı döndürülebilir.

 

KENDİ İMALATI İKİZ PLAKA DEBRİYAJ

Siegfried Colsman, ikiz debriyajları, eski kamyon jantlarından kendisi yapmış. Steyrs 9145’in jant kapağının zaten on deliği var ancak yalnızca beş tekerlek cıvatası olduğundan aynı cıvata dairesi çapına sahip 10 delikli kamyon jantları, kalan deliklere kolayca vidalanabiliyor.

 

 

YÜKSEK KULE

Tobias Glattbach, ot kesmek için bir Mengele silaj makinesi kullanıyor. Dar, alçak geçişlerde ve köprülerde boşaltma borusunu hep elle katlamak zorunda kaldığı için boşaltma borusunun katlama mekanizması üzerine tek etkili bir hidrolik silindir inşa etmiş. Sürücü, boruyu kırmadan traktör kabininden kolayca indirebiliyor.

 

 

 

 

 

 

BASİT KABLO YÖNETİMİ

Her zaman karmaşık olmak zorunda değil: Lukas Gaugler’in eski tırmık dişlisi bir kablo bomuna dönüştürüldü. Geçmişte, sık sık kablonun tırmığın döner mafsalının dişlerine takılıp kesilmesi sorunu yaşıyordu. Tırmık dişleri nedeniyle kablo artık bu alana gelmez ve kırılamaz.

 

 

YANAL DAĞILIMI KONTROL EDİN

Stefan Entrup-Lödde’nin boş vakum tankının basıncı çok geç düştüğü için, Fliegl Skate 150 model arka bağlantının her iki tarafına yeşil spiral hortum yerine şeffaf bir hortum taktı. Böylece artık dağıtıcı haznede gübre kalmadığında traktörden hemen görebiliyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

ÖN YÜKLEYİCİ ÇAPA

Gerald Habel, tahıl biçmek için ön bağlantı Schmotzer çapayı dönüştürdü. Bunu yapmak için, eski yükleyicinin iki pençesine kancaladığı, çapanın üzerine dikdörtgen borudan yapılmış yeni bir çerçeve yaptı. Üstte çerçeve, bir üst bağlantı ile yükleyicinin çapraz kirişine bağlanmış çiftçi şimdi manevra kabiliyetli Deutz D 6006’da çapayı kullanıyor. Uyarı panosu ve ışıklandırma da takılacak.

 

 

 

 

 

KAMYONET BAĞLANTISININ DÖNÜŞÜMÜ

Christoph Hanslmeier, tandem şasili eski bir jumbo kamyonet bağlantısından üstten yükleme olanağı, havalı süspansiyon ve arka lift ile bir balya vagonu yaptı. Uygulayıcı, “Bunları nakliyecilerden çok ucuza alabilirsiniz” diyor. Uzun çeki demiri sayesinde, boydan boya yükleme özelliği sağlam bir şekilde öne katlanarak 8,6 m uzunluğunda bir yükleme köprüsü oluşturabilir.

 

 

KOLAYLAŞTIRILMIŞ SOĞUTUCU

Matthias Maag, su soğutucuyu çok fazla çaba harcamadan üfleyebilmesi için 6 mm hidrolik borudan uygun bir hava püskürtücüsü yaptı. Önde boruyu yan tarafa lehimledi, boruya dört adet 2,5 mm delik açtı.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

BvL yem karma aracı ile kompakt besleme

SONRAKİ HABER

2020'de 48 bin 268 adet traktör satıldı

BENZER HABERLER
Total
0
Share