Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Çoklu hazne çözümleri ile ekim: Birkaç konteyner, birçok olasılık

Şu sıralar bölünmüş tohum tanklarına sahip ekim makineleri revaçta. İki şirket, yenilikçi yaklaşımları ve bu tür makinelerin avantajlarını açıklıyor.

Üniversal ekim makineleri alanında, hemen hemen tüm tanınmış üreticiler artık kendi serilerinde bölünmüş ekim tanklarına sahip ekim makineleri üretiyor. Bu eğilim, monteli ekim makinelerinde de görülebilir. Ancak bu teknolojinin uygulama alanları nelerdir ve önemli ek maliyetler nasıl amorte edilebilir? Sonuçta, ekipmana bağlı olarak,  örneğin 6 m üniversal ekim makinesi çoklu haznesi için %20 ila %30 ek ücret göze alınmalı.

Öte yandan, yeni ekim konseptleri ve buna bağlı daha az geçiş var. Bu tür konseptlere hazne çeşitliliğinde neredeyse hiçbir sınır yok: Piyasada ikiden üçe ve hatta dört hazneli makinelere kadar çok sayıda varyasyon mevcut. Ziyaret ettiğimiz çiftliklerde şimdiye kadar sahada iki hazne vardı.

Ziyaret edilen şirketlerden bahsetmişken: Mecklenburg Gut Karow, Waren an der Müritz’in ve Alsleben’deki Tarımsal Üretim AG Schackstedt’in yakınında – Bernburg an der Saale civarında. Her iki büyük çiftlik de son yıllarda iki hazneli yeni 6 m üniversal ekim makinelerine yatırım yaptı. Kverneland’dan bir u Drill Plus, üç yıldır Gut Karow’da toprağı kazıyor ve Schackstedt çiftliğinde bir Kuhn  Espro RC çalışıyor.

Yenilikçi çalışanlar

Arne Wilkens birkaç yıldır Gut Karow’u yönetiyor ve çeşitli ekilebilir tarım danışmanlık hizmetlerinin tavsiyelerine uyuyor: “Dört yıl önce ekim yaparken kontak etkili temaslı gübrelemeye daha yakından baktım. Schleswig-Holstein’daki denemeler yeni eğilimi açıkça gösterdi.”

Temaslı gübrelemeyi uygulamanın çeşitli yolları vardır – yani tohum oluğuna aynı anda mineral gübre uygulaması – Wilkens şunları bildirmektedir: Gübre ve tohumu örneğin bir transfer treyleri veya teleskopik yükleyici ile karıştırabilir ve ardından klasik tek hazneli bir makine ile ekebilirsiniz.” Ancak karıştırmanın dezavantajları vardır: “Örneğin, artıklar depolanamaz karıştırma zaman alır ve kesin dozlama zorlaşır.” Ön karıştırmanın ilk denemelerinden sonra, Arne Wilkens daha esnek olması için ikinci bir hazneye sahip bir ekim makinesini tercih etti.

İklim zorlukları

Gut Karow çiftliği, ortalama olarak çok kumlu topraklarla yaklaşık 1.500 hektarlık bir alanda yer alıyor. Bu çiftlikte kışlık kolza, buğday, arpa, çavdar ve silo mısır ekim nöbeti ile yetiştirilmekte. “Bizi temaslı gübrelemeye sevk eden sebeplerden biri Plauer Gölü’nün kenarındaki çok özel iklim. Kış ekinlerimiz çoğunlukla sonbaharda yetişir ve neredeyse hiç ilkbaharda olmaz” diyor Wilkens, bu zorluğa açıklık getiriyor.

Bu nedenle ekip, özellikle hayati ve aktif bir fide gelişimine odaklanmaktadır. Erken ekime ek olarak – kış buğdayı Eylül ayının ilk yarısında ekilir – temaslı gübreleme önemli bir yapı taşıdır.

Mevcut gübre yönetmeliği ile ilgili olarak Wilkens, kışlık kolza ve kışlık arpa ekerken bu teknolojiyi kullanıyor.

Wilkens, etkilerin açık olduğundan emin: “Kolza tohumunda, santrifüj serpme makinesiyle uygulamaya kıyasla gübre uygulamasını yaz sonunda yarıya indirdik –. Bitkiler buna rağmen daha hala canlı. Sebep: Azot veya fosfor gibi besinler kök tabanına yakın yerleştirilir, besinler kolayca bulunur ve uygulama kayıpları ortadan kalkar.”

Wilkens’de kolzada hektar başına yaklaşık 50 kg kalsiyum amonyum nitrat ile temaslı gübreleme kurulumuş. Arpa için sülfürik asit amonyağı kullanıyorlar. Yaklaşık 50 kg/ha uygulama oranlarında arpada korozyon hasarı oluşmaz ve toprak çözeltisine dönüşmesi hızlıdır. Ayrıca Wilkens, optimal fide gelişimini desteklemek için çeşitli eser besinler içeren özel bir tohum sargısına güveniyor.

BİLMEKTE YARAR VAR

* Haznelere bölünmüş tohum tankına sahip ekim makineleri, çeşitli uygulama alanları açar.

* Örneğin, tohum ve mineral gübrelerin veya farklı meyve türlerinin aynı anda uygulanması.

* Üniversal ekim makineleri için ek ücret, donanıma bağlı olarak yaklaşık %20 ila %30’dur.

Ayrıntılı olarak U-Drill plus

Teknik olarak, U-Drill plus şu şekilde çalışır:

Büyük basınç tankı, 60 ila 40 oranında iki ayrı odadan oluşur.

Her haznenin altında ayrı bir taşıma hattına sahip bir dozlama cihazı yer almaktadır. İki taşıma bölümünden gelen malzeme akışları, her biri ayrı dağıtım kafalarına ve oradan iki farklı hortum aracılığıyla çift diskli sürgüye akar. Tohum klasik şekilde iki ekim diski arasına yerleştirilirken, arkasında örneğin gübre için ikinci bir çıkış bulunur. Wilkens, “Tohum ve gübre aynı ekim sırasında uygulandığından, minimum temaslı gübreleme için mükemmel” diyor.

İkinci ortam için hiza, açı ayarlanarak ayarlanabilir. Ayar çok uygun görünmeyebilir, ancak farklı ekim hizalarında farklı tohumlar ekmek için çok yararlıdır. İki yıllık pratik deneyimden sonra, çiftçi, gübrenin tohum sırasına tam olarak yerleştirilmesi nedeniyle zararlılarda ilk olumlu eğilimlerden şüpheleniyor: “Örneğin kolza büyüme döneminde çok daha hayatidir ve bu nedenle larvalara ve kökte oluşabilecek hasara karşı daha dirençlidir. Aynı şekilde, daha az besin maddesi bulunduğunda sıralar arasındaki yabani otlar da engellenir.”

Toplam 4.350 l tank hacmiyle, çiftlik yöneticisi toprak koruma konusunda fazlasıyla memnun: “1 ton iyi gübre ve 1 ton tahıl tohumu alıyoruz. Bu tamamen yeterli ve hatta teleskobik yükleyici ve büyük torbalarla tarlada doldurmak bile çok kolay.” Çiftlik yöneticisi, ikinci bir bileşen olarak gübre kullanılması nedeniyle işletme sürecinde herhangi bir ek çaba harcanmadığını söylüyor.

Farklı kültürler, farklı yaklaşımlar

Landwirtschaftliche Produktions AG Schackstedt’te mineral gübrelerle temaslı gübreleme başlangıçta biraz daha geridedir. Ancak ekip, ayçiçeği ekimi için mikrogranüllerle ilk denemeleri zaten yaptı. Bir ekim makinesi çalışanı ve düzenli sürücüsü Marco Erfurth, iki hazneli bir makine satın almanın ana nedenleri önceden farklıydı, diyor: “Bir yandan, aynı anda farklı mahsulleri ekme olasılığına ikna olduk. Öte yandan, Kuhn Espro’daki iki tohum tankının daha büyük hacmiyle.” 3,500 l yerine, iki hazneli makine 5,500 l sunuyor. H.azneler 50’ye 50 oranında bölünür ve aynı tohumla doldurulabilirler. Ya bir dozajlama cihazı kullanırsınız ve hazneler arasında bir kanat açarsınız ya da iki dozajlama cihazının ayrı ayrı çalışmasına izin verirsiniz. Kverneland’e benzer şekilde Kuhn, ikinci ortam için farklı yerleştirme seçenekleri sunuyor (örneğin, gübre veya ara ürün). Gübre veya ikinci bir tohum, ek bir dağıtıcı başlık ve lastik paketleyicinin önündeki ayrı bir pay sırası aracılığıyla toprağa beslenebilir. Alternatif bir tasarımda, ikinci ortam, ortak bir distribütör kafası aracılığıyla tohumla birlikte ölçüm cihazlarının arkasındaki bir Y-dağıtıcısı aracılığıyla pulluklara beslenir.

Landwirtschaftliche Produktions AG, bu tür bir uygulamaya karar verdi. Marco Erfurth, “Ancak disk alanının arkasındaki gübre pulluklarını ve ikinci bir distribütör kafasını güçlendirme seçeneğini açık tutuyoruz – bunun için şirkette yeni fikirlerimiz var” diyor.

Birçok kültür, birçok fikir

Ancak şu ana kadar çift hazne nedeniyle amaç farklıydı: Marco Erfurth, “Hem geleneksel bir çiftlikte hem de ekolojik bir çiftlikte ekiyoruz” diye açıklıyor. Her iki çiftlik de toplam 1.000 hektarlık alanda yaklaşık on farklı ekim makinesi çalışıyor. Bunlara klasik tahıl türlerinin yanı sıra keten tohumu, ayçiçeği, zahter ve bezelye veya durum buğdayı gibi özel ürünler de dahildir.

Ayrıca ekip, Espro RC için konuşan çift mahsul ile deneyim kazanıyor. Erfurth, “Geçen yıl bir destek kültürü olarak ilk kez hardalla birlikte fiğ kurduk” diyen Erfurth, “Özellikle minimum tohum oranı 2 ila 10 kg/ha olan bu tür uygulamalarda ayrışmayı önlemek için hazne sistemi tercih edilen yöntemdir.” İkinci hazneden oldukça bağımsız olarak, Espro başka bir koz oynar. Erfurth, “Opsiyonel olarak temin edilebilen Vistaflow dağıtıcı kafası ile bir düğmeye dokunarak 15 ila 30 cm sıra genişlikleri arasında geçiş yapabiliyoruz” diye ekliyor. “Organik ve bazı geleneksel alanlarda çapalarla çalıştığımız için yapılarımız ve farklı iş yönelimlerimiz için büyük bir avantaj.”

Özetliyoruz

Çift veya çoklu hazne konseptli ekiciler yükselişte. Mecklenburg-Batı Pomeranya’daki Gut Karow’da bu teknik, sonbaharda daha canlı stoklar oluşturmak için kışlık arpa ve kolza ekimi sırasında temaslı gübreleme için kullanılır. Alsleben’deki Landwirtschaftliche Produktions AG, birkaç ürünü tek bir ekim işleminde yaymak için iki hazneye güveniyor. Örneğin, hardal, bezelye için destekleyici bir ürün olarak ekiliyor. Gelecekte başka yönler ve ek tanklarla kesinlikle desteklenecek olan iki farklı yaklaşım.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

SONRAKİ HABER

AGCO’dan, 5 yaş üzerindeki traktörlere ücretsiz muayene!

BENZER HABERLER
Total
0
Share