Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Doğru lastik kullanımı ile üretimde verimlilik artıyor

Türkiye’nin yerli ve milli markası Özka Lastik, traktörlerde ve tarım makinelerinde doğru lastik kullanımının, yapılan işte verimliliği artırırken yakıt tasarrufu sağladığına da dikkat çekerek zirai ve endüstriyel lastiğin doğru kullanıma ilişkin detayları paylaştı.

Son teknoloji üretim sistemiyle, bahçe-tarla, kamyonet-minibüs, römork, traktör ön-arka, iş makinası, biçerdöver, forklift, panzer ve radyal traktör lastiği gruplarındaki yatırımlarıyla tüm ihtiyaçlara cevap veren Özka Lastik, traktörlerde kullanılan lastiklerde dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Lastik seçimi, performansı ve yakıt tasarrufuna katkı sağlıyor

Kullanılan zirai ya da iş makinesi lastiği aracın performansını ve yakıt tüketimini doğrudan etkileyebilir. Lastiğin ömrü, kalitesi, dayanıklılığı, diş yapısı, tutunmayla ilgili performansı aracınızın kullanım hissiyatını etkileyebilir. Özellikle traktörlerde ve iş makinelerinde radyal lastikler, konvansiyonel lastiklere nazaran daha geniş taban izi sayesinde toprağa daha az basınç uygular. Zemine yayılan diş yapısı toprağı kavrayarak aynı güçte daha fazla çekiş sağlar. Yakıt tasarrufu için asfaltta ve yüksek hız yapabilen traktörlerde desen seçimi oldukça önem kazanır. ÖZKA’nın yeni geliştirdiği hem arazide hem yolda yüksek konfor sağlayan Agrolox deseni ile önemli oranda yakıt tasarrufu sağlamak mümkün oluyor.

Yeni nesil traktörlerde üreticilerin tavsiye etmiş olduğu lastik ebatlarının setlenmesi traktör mekaniğine zarar vermez ve böylelikle yakıt tüketimini minimize eder. Lastik ebatları doğru seçilmediğinde ise traktörün yakıt tüketimi artar. Yuvarlanma direnci ve kilometre performansı bakımından optimize edilmiş lastikler, aracın çalışma maliyetini olumlu yönde etkiler.

Lastik basıncı yakıt tasarrufuna en önemli katkıyı sağlıyor

Aracınızın yakıt tasarrufunu etkileyecek bir diğer unsur da lastik basıncıdır. Doğru basınçta lastik kullanmak daha güvenli traktör kullanmanıza, lastiklerdeki aşınmayı azaltmanıza ve yakıt tüketimini optimize etmenize fayda sağlayacak. Lastikleriniz uygun şekilde şişirilmez ise bu durum lastiklerin kullanım ömrünün azalmasına, yakıt tüketiminin artmasına ve güvenlik sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla önerilen düzeyde lastik basıncı kullanmak önemlidir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

TARMAKBİR’den Almanya’nın Bavyera eyaletine teknik gezi!

SONRAKİ HABER

Yeni nesil traktörlerde en çok hangi özelliği beğeniyorsunuz?

BENZER HABERLER
Total
0
Share