Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Dünya genelinde 300 binden fazla drone, 500 milyon hektarın ilaçlanmasında görev aldı

DJI Agriculture, Tarım Drone Endüstrisi İçgörü Raporu’nu (2023/2024) duyurdu. Dünya genelinde 300 binden fazla dronun tarımsal alanda faaliyet gösterdiğini belirten raporda, 500 milyon hektardan fazla tarım arazisinin drone yardımıyla ilaçlandığı aktarılıyor.

Drone teknolojisiyle tarımsal inovasyonu kolaylaştırmada önde gelen markalardan olan DJI Agriculture, 2023 büyük bir ivme yaşayan küresel tarımsal drone sektörünü sergileyen Tarım Drone Endüstrisi İçgörü Raporu’nu (2023/2024) duyurdu. Dünya genelinde politika girişimlerini ve ortaya çıkan drone uygulamalarını kapsayan rapor, 2023/2024 için tarımsal drone pazarı hakkında kapsamlı bilgiler içeriyor. DJI Agriculture’ın Küresel Satışlar Başkanı Yuan Zhang, “DJI Agriculture, çevresel sürdürülebilirliğe öncelik verirken dijital çözümler ve akıllı dronelardan yararlanarak tarım arazisi yönetim verimliliğini artırmayı hedefliyor. Bu rapor, dünya çapındaki hükümetlerin ve çiftçilerin gıda üretimini daha bilimsel, sürdürülebilir ve çevre dostu bir şekilde geliştirmek için tarım dronlarını ve akıllı çiftçilik tekniklerini benimsediğini vurguluyor” ifadelerini kullandı.

Drone çalışmalarıyla karbon emisyonu azaltıldı

Tarımsal droneların dünya çapında hızla benimsenmesi, tarım sektöründeki yeni teknolojilerin dönüştürücü gücünü kanıtlıyor. 2023’ün sonuna kadar, tarımsal dronelardan 300 binden fazlası küresel olarak sahnedeydi ve dünya çapında 500 milyon hektardan fazla tarım arazisindeki ilaçlama çalışmalarında yer aldı. Droneların dikkat çekici verimliliği, toplamda 210 milyon metrik ton su ve 47.000 metrik ton pestisit azaltımı da dahil olmak üzere önemli tasarruflar sundu. Ayrıca, tarımsal dronelar karbon emisyonlarını 25,72 milyon metrik ton önemli ölçüde azalttı. Bu azalma, 1,2 milyar ağacın sağladığı karbon azaltımına eşdeğerdi.

Küresel politika trendleri değişiyor

Raporda yer alan birçok ülkedeki hükümetlerin drone çalışmalarındaki düzenlemeleri serbestleştirmeye başladığı belirtiliyor. Brezilya’da ANAC, operasyonlar başlamadan önce yalnızca drone kaydı ve pilot lisansı gerektirecek şekilde düzenlemeleri değiştirdi. ABD’de FAA, muafiyetlerle doğrudan kullanılabilen tarımsal dronların bir onay listesini yayınladı. Çin, drone pilotlarının üreticiler tarafından eğitilmesine izin veren düzenlemeler yayınladı. Rapor en iyi uygulamaları vurgulayarak personel eğitimi, drone teknolojisi, tarımsal uygulamalar ve tarım bilimi ile droneların entegrasyonu hakkında değerli rehberlik sunuyor. Çiftçiler daha profesyonel tarımsal operasyonlar uygulamak için doğrudan bu rehbere başvurabiliyorlar.

Teknolojik yenilikler hassas tarım yeteneklerini geliştirdi

Raporda ayrıca tarımsal drone endüstrisinin büyümesine katkıda bulunan teknolojik gelişmeler vurgulanıyor. Yapay zekanın (AI) entegrasyonu daha hassas ve verimli veri işleme ve karar almaya olanak sağladı. Dahası, sensör teknolojisindeki gelişmeler hassas tarımda yetenekleri iyileştirdi. Bu gelişmeler yalnızca verimliliği artırmakla kalmadı, aynı zamanda çiftçiler için maliyetleri de düşürdü.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

CLAAS beş yeni DISCO büyük ölçekli biçme ekipmanını piyasada sürdü

SONRAKİ HABER

TMO: “Buğdayda ithalat yasağı 15 Ekim’den önce kaldırılmayacak”

BENZER HABERLER
Total
0
Share