Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hardox® aşınma çeliği ile patates üreticilerinin yüzü gülüyor

Tarım makineleri üreticisi Öz-Eliş, 4 sıralı patates hasat makinesinin dayanaklılığını ve servis ömrünü artırmak için Hardox® aşınma çeliğini tercih etti. Firma, Hardox® 450 ve 500 ile daha az çatlak, sürtünme ve aşınmaya karşı daha fazla direnç sunan makine parçaları elde ederek, ürettiği hasat makinelerini kalitesini artırdı.

1990’lı yıllarda tarım makinelerinin bakım ve onarım hizmetlerini üstlenerek, sektöre giriş yapan Öz-Eliş Tarım Makinaları, Adana merkezli faaliyetlerini yürütüyor. Hasat makineleri alanında çiftçilere çözümler sunduklarını ifade eden firma Müdürü Mustafa Hayta, 2005 yılında patates hasat makinelerini üretmeye başladıklarını ve üretimlerinin yüzde 80’inin bu alanda yoğunlaştığını söyledi. 1,5 metre genişliğinde iki sıralı ve 3 metre genişliğinde dört sıralı hasat makinesi üreten Öz-Eliş, çiftçilere daha kaliteli ürünler sunmak için Ar-Ge çalışmalarına başladı ve bu kapsamda Hardox® 450 ve 500 aşınma dirençli çeliğini tercih etti.

Mustafa HAYTA – Öz-Eliş Tarım Makineleri Müdürü

“Hardox® 500 ısıl işlemli çeliğe göre 3 kat daha verimli”

Öz-Eliş, 2005 yılında iki sıralı hasat makinelerinin önündeki hasat bıçaklarında ısıl işlem görmüş ST37 (S235) standart kalite çelik kullanıyordu. Ardından bükme, aşınma ve kırılma sorunlarının  üstesinden gelebilmek için ST52 (S355) kullanmaya başladı. Fakat istenen sonuçlara ulaşılmadığını belirten Mustafa Hayta, “Daha iyi sonuçlar almak için araştırma yapmaya başladık. Araştırmalarımız sonunda en uygun ürünlerin Hardox® 450  ve Hardox® 500 aşınma dirençli çeliğinin olduğuna karar verdik. Kumlu topraklarda sürtünmeye daha dayanıklı olan Hardox® 500’ü, sert zeminlerde ise yeterli sürtünme dayanımına ve daha yüksek darbe dayanımına sahip olan Hardox® 450’yi kullanmaya başladık. Hardox® 500, ısıl işlemli ST52’nin neredeyse üç katı daha verimli çalıştı” ifadelerine yer verdi.

Hasatta verimlilik Hardox® ile sağlandı

Yeni malzeme ile ürünlerin dayanımlarının arttığını belirten Mustafa Hayta, “Hardox® aşınma çeliğini kullanarak aşınma, bükülme ve çatlama  ile ilgili sorunlarımızı geride bıraktık. 10 mm kalınlığındaki ST52 ile 350 akre (17,5 saat) servis ömrü sunan bıçaklara kıyasla, 8 milimetre kalınlığındaki Hardox® 500 ile servis ömrünü 800 akreye kadar (40 saat) artırdık” dedi.

Hasat makinesinin kullanım ömrü toprak çeşidine göre değişiyor

Öz-Eliş, daha az makine ve işgücü kullanarak daha fazla verim elde edebilmek için dört sıralı bir patates hasat makinesi geliştirdi. Mustafa Hayta ürün geliştirmeleri hakkında detayları paylaştı: “İki sıralı hasat makinelerinin eleme bantları, ısıl işlem görmüş 1,5 metre genişliğinde ve 13 mm çapında 41CrMo4 standart kalite çelik çubukların sıralanmasıyla yapılıyordu. Dört sıralı hasat makinesinin genişliği ise 3 metre olmak zorundaydı ve bunun için de 3 metre uzunlukta ve 13 mm çapında çelik çubuklar kullanılması gerekiyordu. İhtiyacımız olan çelik çubukları yerel ısıl işlem çözümleriyle tek parça halinde tedarik edemiyorduk. İki parça 41CrMo4 çelik kullandık fakat istediğimiz sonuca ulaşamadık. Isıl işlem görmüş standart kalite çeliklerde pek çok sorun oluyordu. Bir bölgenin sertliğiyle diğer bölgelerin sertliği arasında ciddi farklar vardı. Yüksek sertlik derecesi sadece malzemenin yüzey kısmı için geçerliydi. Yüzeyden merkeze  doğru gidildikçe sertlik daha da azalıyordu. Isıl işlem nedeniyle malzemenin tokluğu da azalıyordu. Bu noksanlıklar da hızlı aşınma, bükülme, çatlama ve kırılma gibi sorunlara yol açıyordu.” 

SSAB’den özel çözümler

Çelik çubuklar için üç yıl boyunca araştırma yapmalarına rağmen 3 metre uzunluğunda çelik çubuklar için bir çözüm bulamadıklarından bahseden Hayta, “Araştırmalarımızı yaparken, SSAB mühendisleri devreye girdi. İstenen ebatlarda kullanıma hazır malzeme olmadığından, SSAB, Ar-Ge çalışmalarımızı desteklemek için özel çözümler üretti. 3 metre boyunda ve 13 milimetre kalınlığındaki çelik yuvarlak çubuklar, Ar-Ge çalışmalarının tamamlanabilmesi için özel olarak yapıldı. Daha sonra özel olarak hazırlanan malzemeler bize teslim edildi. Böylece istediğimiz sonuca ulaştık. Bir sonraki aşamada Hardox® 400 çelik çubuklarını iki sıralı 1,5 metrelik modellerimizde de kullanmaya başladık ve aşınma ömrünün 350 akreden 1200 akreye çıktığını gördük (4 sırada 2400 akre). Böylece önceden yaşadığımız bükme, çatlama, kırılma ve buna benzer diğer sorunları da önlemiş olduk” açıklamalarında bulundu. 

Hardox® ile kalite arttı

Çiftçilerin üretimlerinin verimli bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için hasat makinelerindeki geliştirmelerini sürdürdüklerini vurgulayan Hayta, “En büyük motivasyonumuz çiftçiyi memnun etmek. Çiftçilerin hem işlerini kolaylaştırıyoruz hem de daha fazla kar etmelerine yardımcı oluyoruz. Hardox® çeliğini tanımayan çiftçiler, kullandığımız malzemeye değil, sonuca bakıyor. Biz onlara kalitemizi, Hardox® ile nasıl artırdığımızı ancak hasat bittikten sonra gösterebiliriz. Yaptığımız ürünler hakkında bilgi sahibi olmayanlara tek söyleyebileceğim: Ürünümüzü alın, 1000 akre hasat yaptıktan sonra bizi arayın” dedi.

Öz-Eliş, Ar-Ge’ye devam ediyor

Patates hasat makinelerinin üretiminde başarısını artırmaya devam eden Öz-Eliş, Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. Yapısal parçalarda, Strenx performans çeliği kullanarak, ağırlığı azaltmak ve darbe riskinin daha yüksek olduğu taşlı topraklar için Hardox® 500’ün sertliğini Hardox® 450’nin tokluğuyla birlikte sunmak için Hardox® 500 Tuf’u kullanmayı amaçladıklarını söyleyen Mustafa Hayta, “Yapısal parçaların hafifliği sayesinde çiftçiler, hasat makinesini daha küçük traktörlerde bile kullanabilir. Bu süreçte de SSAB’nin ürünleri ve teknik desteğinden yararlanmayı düşünüyoruz. Şu anda Hardox® 500’ü kumlu topraklar için olan hasat makinesi bıçaklarında kullanıyoruz ama bazı topraklarda çok fazla taş bulunuyor. Bunun için de darbe hasarını önlemek için Hardox® 450’yi kullanıyoruz. Aşınma ömrünü daha da artırmak için 500 BHN sertliğe geçiş yapmak istiyoruz. Bu nedenle Hardox® 500 Tuf’u deneyeceğiz. Böylece taşlık alanlarda, hem sürtünme hem çatlama ile daha kolay mücadele edebileceğiz” açıklamalarına yer verdi.

Hardox® 450

Yapısal özellikleriyle, aşınmaya dayanıklı çelikler arasında en popüler çelik olarak biliniyor. 450 HBW nominal sertliğe sahip, aşınmaya dayanıklı bir çelik olan Hardox® 450, iyi bükülebilirlik ve kaynaklanabilirliği garantili darbe tokluğu seçeneğiyle (Hardox® 450 Tuf) bir araya getirir.

Hardox® 500

Hardox® 500, 500 HBW nominal sertliğe sahip, bükülebilen ve kaynaklanabilen, aşınmaya dayanıklı bir çeliktir. Daha yüksek aşınma direnci gerektiren uygulamalar için uygundur. Hardox® 500, yük kapasitesini ve servis ömrünü artırırken, belirtildiğinde garantili darbe tokluğuyla (Hardox® 500 Tuf) iyi işlenebilirlik sağlar.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Özka Lastik, Turquality desteğiyle yurtdışı hedeflerine ivme kazandırıyor

SONRAKİ HABER

<strong>Genç çiftçi Ceren Taş, “Traktör kullanarak, kadınlara ilham oluyorum”</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share