Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hassas tarım uygulamalarındaki ilk adres: Trimble

Trimble, dünya çapında 34 ülkede toplam 152’den fazla lokasyonda yüksek verim elde etme amacıyla yürütülen hassas tarım uygulamalarında, güvenilir bir iş ortağı olarak öne çıkıyor. Her marka ve model için hem traktör hem de ekipmanlarda uygulanabilecek donanım ve yazılım imkanlarına sahip Trimble; özellikle ‘otomatik dümenleme, 3 boyutlu tesviye ve akıllı ilaçlama sensörleriyle’ sektörde yenilikçi çözümlerin adresi olarak biliniyor.

Sökmen KAN- Trimble Türkiye, Azerbaycan ve Ortadoğu İş Geliştirme Müdürü

Tarımsal üretim ve gelişen teknolojiyi bir araya getirerek, çok eski ekipmanlar ve traktörlerin bile şirkete özel sistemlerle hassas tarım faaliyetlerini yürütebilmesine olanak tanıyan Trimble, birçok işletmeye akıllı ilaçlama, gübreleme, ekim, haritalama, analiz, değerlendirme ve izleme yazılımları gibi hizmetler sunuyor. Şirketin yüksek standartlar odağında yürüttüğü çalışmaları Trimble Türkiye, Azerbaycan ve Ortadoğu İş Geliştirme Müdürü Sökmen Kan’dan öğrendik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Trimble’da bulunduğunuz pozisyon ve görevinizin sorumluluk alanları nelerdir?

1996 yılında Trakmak’ta çalışma hayatına başladım. 2003 yılında John Deere Türkiye firmasında bölge müdürü olarak görev aldım. 2006’da New Holland Trakmak firmasına New Holland İç Anadolu Bölge Müdürü olarak döndüm. Aynı firmada Case IH proje ekibinde yer alarak markanın bayi ağı ve yapılandırılması için tüm bölgelerde bölge müdürü görevini yürüttüm. 2018’in Kasım ayında ise Trimble firmasının Türkiye, Azerbaycan ve Ortadoğu satış temsilcisi olarak göreve başladım. 2021 yılından bu yana da Trimble’da aynı bölgelerde İş Geliştirme Müdürü olarak çalışıyorum.

Trimble’ın Türkiye’de yürüttüğü faaliyetlerden bahseder misiniz?

Türkiye başta olmak üzere, sorumlu olduğumuz bölgelerde özellikle otomatik dümenleme ile pazarda öne çıkan hassas tarım uygulamaları konularında pazarın en önemli oyuncusu olarak faaliyet gösteriyoruz. Özellikle tarımda 3 boyutlu tesviye ve akıllı ilaçlama sensörleri (Weedseeker2) sayesinde sektörde ön plana çıkıyoruz. Akıllı ilaçlama, gübreleme, ekim, haritalama, analiz, değerlendirme ve izleme yazılımları gibi noktalara değindiğimiz hassas tarım uygulamalarıyla kalmayıp; inşaat makineleri, inşaat, ulaşım, savunma, haritacılık ve havacılık alanlarında da faaliyetler yürütüyoruz. Türkiye’nin en büyük işletmesinde bulunan 130 adedin üzerindeki otomatik dümenleme sistemlerimiz ve birçok işletmede kullanılan çözümlerimizle yüksek teknolojili hassas tarımda güvenilir bir iş ortağıyız. Benim ve Umut Doğruak ile Koray Kaya’nın yürütmüş olduğu satış mühendisliği çalışmaları ve alanında uzman 3 distribütörümüzle hizmetlerimizi sürdüreceğiz.

Hassas Tarım uygulamaları konusundaki çalışmalarınız neler? Şu anda hangi proje üzerinde çalışıyorsunuz?

Ürünlerimiz orta üst segmente hitap eden ileri teknoloji içeriyor. Özellikle en basit donanım olan ekran, kablolama ve elektrik motoru gibi komponentlerde bu açıkça görülüyor. 1978’den itibaren bu türde teknolojileri bulan ve uygulayan bir firma olduğumuz için yüksek kalite donanım ve ileri seviye yazılımlarımızı kolaylıkla kullanılabilir bir şekilde sunuyoruz. Şu anda ülkemiz ve bölgemiz daha çok otomatik dümenleme konusuna odaklanmış görünüyor ancak bu hassas tarımın henüz başlangıcı. Özellikle Avrupa ülkelerinde ilaçlama ve gübrelemeye getirilen sıkı regülasyonların kısa sürede Türkiye’de de uygulanacağına şüphe yok. Bu durumda hassas tarım için yalnızca dümenleme yeterli olmayacak ve ileri teknoloji gerekecek.

Trimble sistemlerinin entegre edildiği traktörlerde nasıl değişiklikler oluyor?

Trimble, hassas tarım sistemlerini neredeyse her marka ve model için hem traktör hem de ekipmanlarda uygulanabilecek donanım ve yazılım imkanlarına sahip. İki-üç saat içerisinde sıradan bir traktörün otomatik dümenleme yapabilmesini ve ISOBUS altyapısına sahip modern ekipmanlarla çalışabilmesini sağlıyoruz. Yine ilaçlama noktasında da eski bir ürünü Trimble donanımları ve yazılımlarıyla modern ISOBUS’lu bir ekipman haline getirilebiliyoruz. Bu şekilde hazır ISOBUS’lu ilaçlama teknolojilerine göre daha düşük maliyetle aynı işlem yapılabiliyor. Yani; modern Trimble sistemlerinin entegre edildiği çok eski ekipmanlar ve traktörler bile hassas tarım faaliyetlerini yürütebiliyor.

Trimble’nin Otomatik Dümenleme Sistemi çiftçilere ne gibi kolaylık ve avantajlar sağlıyor?

En önemli avantajlar tarlanın hazırlanma sürecinde ve takip eden işlemlerde görülüyor. Tesfiyeden başlayarak sıra hazırlığı, ekim, çapalama, gübreleme ve ilaçlama işlemleri yeni teknolojilerimizle yapıldığında klasik mazot, zaman ve iş gücünün yanında ilaç ve gübre kullanımında da tasarruf sağlıyor.

Otomatik Dümenleme Sistemi’nin Türkiye’deki bilinirliği ve kullanım sıklığı nedir?

Otomatik dümenlemenin Türkiye’de artık kabul gördüğünü ve çiftçi dostlarımızın süratle bu teknolojiye adapte olduğunu söylemek mümkün. Ancak burada Avrupa Birliği normlarına uygun, gerekli sertifikalara sahip ve devlet tarafından aranan testlerden geçmiş sistemlerin kullanılması büyük önem taşıyor. Bakanlıklarımızın ve ilgili dairelerin, özellikle kontrolsüz ve yasalara uygun olmayan şekilde ithal edilen ürünlerle ilgili çalışmalar yaptığını ümit ediyorum. Aksi takdirde ülkemiz ciddi bir dümenleme çöplüğü haline gelecek.

Çiftliklerde karşılaşılan sorunlar için ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Trimble, tarla hazırlığından hasada kadar olan süreçte hassas tarım eko sistemi için çözümler sunuyor. Bu; otomatik dümenleme, 3 boyutlu tesfiye, akıllı ilaçlama sistemleri ve sensörleri (Weedseeker2, ISOBUS donanımları ve elektronik kontrol üniteleri, Greenseeker el terminali, FieldIQ akıllı ilaçlama donanımlar vb) ile başlayan ve tüm bu faaliyetlerin izlenmesini ve kontrolünü sağlayan bir yazılım ile tamamlanıyor. Böylece bir bütün olarak Trimble alan ve kullanan işletmelerin işin başından sonuna kadar Trimble donanım ve yazılımları ile tüm tarla ve işletme faaliyetlerini en ince ayrıntılarına kadar takip etmeleri mümkün hale geliyor.

Proje geliştirirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Burada en önemli konu müşteriyi iyi bir şekilde dinlemek ve bahsettiği sorunlara uygun çözümleri paylaşmak. Trimble zaten çok geniş ekran, dümenleme opsiyonlar, yazılım, tesviye çözümleri ve akıllı ilaçlama sistemleri ile tüm sorunlara çözüm üretebiliyor. Çünkü proje geliştirirken oluşabilecek tüm sorunları değerlendiriyor ve ona uygun çalışmalar yapıyoruz.

Çiftçilerin Trimble tarım teknolojilerine karşı bakış açısı nasıl?

Tüm müşterilerimiz, Trimble markasının hassas tarım ve daha birçok konuda patentli üretimler yaptığını biliyor. Özellikle Mısır’da çok spesifik 3 boyutlu tesfiye konusunda büyük projeler yönetiyoruz. Akıllı ilaçlama konusunda da Trimble firması olan Müller Elektronik, ISOBUS elektroniği konusunda son derece kaliteli ve ileri seviye ürünleriyle birçok OEM müşterisine destek veriyor.

Dünyada ve Türkiye’de tarım sektöründe hangi büyük markalarla iş birliği yapıyorsunuz?

Bugün global olarak traktör ve ekipman alanında hizmetler veren CNH, Claas ve Agco ile çalışıyoruz. Ekipmanda ise Agrifac, Horsch, Kuhn ve Gaspardo gibi markalara OEM olarak hizmet veriyoruz.

Trimble’ın gelecek dönem hedefleri nelerdir? Şu ankinden farklı olarak hangi alanlarda çalışma yürütecekseniz?

Hassas tarımın otomatik dümenleme dışında da çok kritik alanları var. Biz Trimble olarak bu konuya süratle eğilmek gerektiğine inanıyoruz. Hatta geç kaldığımızı söylemek bile mümkün. Bu konuda öne çıkan akıllı ilaçlama ve 3 boyutlu tesfiye uygulamalarına ağırlık vereceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz.

Trimble markasına gösterilen ilgi ve güven için tüm çiftçi dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Çiftçilerimizin; her zaman yüksek teknoloji, yüksek kalite ve yüksek güven konusunda en yakın iş ortağı olma iddiasını sürdüreceğimizden şüpheleri olmasın.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Hızlı ve kaliteli yedek parça hizmetinin adresi: AGCOParts</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Güriş, Merlo’nun Türkiye distribütörlüğünü üstlendi</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share