Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hektaş, Özbekistan yatırımıyla büyüyecek

Türkiye tarım sektöründeki 66 yıllık deneyimi arkasına alarak yurt dışı yatırımlarına devam eden Hektaş, son yaptığı yatırım planları kapsamında Özbekistan’da bitki besleme ve bitki koruma sektörlerine yönelik üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor.

Levent ORTAKÇIER-OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektörü Grup Başkanı

Türkiye tarım sektörüne, önemli katkılar sağlayan HEKTAŞ, yatırımlarını sürdürerek büyümeye devam ediyor. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in çizdiği gelecek vizyonu ve sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda fırsatları değerlendiren HEKTAŞ, yurt dışı pazarlara açılarak ihracat ve üretim hacmini artırıyor. Yurt dışı yatırım planları kapsamında son olarak Özbekistan’da yatırım yapan firma, bitki besleme ve bitki koruma alanında hizmet verecek üretim tesisi kurmak amacıyla çalışmalara başladı. Özbekistan ve çevre ülkelerdeki ihtiyaçlar, olası fiyatlandırma ve maliyet yapısı göz önüne alındığında, Hektaş’ın yeni tesis yatırımının yüksek karlılık yaratması hedefleniyor.

“Özbekistan yatırımımızla hem sektör hem ülke için değer yaratacağız”

2017’de oluşturdukları temel strateji planında satarak değil, satın alarak, yatırım yaparak, Ar-Ge ve inovasyon fırsatlarını değerlendirip üreterek büyümeyi benimsediklerini ifade eden OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “Bugün bulunduğumuz sektörlerde ya lideriz ya da sektörün en büyük oyuncularından biriyiz. Son altı yılda inorganik ve organik büyüme fırsatlarını değerlendirerek tarım, gıda ve hayvancılık ekosisteminde portföyümüzü genişlettik. Bitki besleme, hayvan sağlığı, tohum gibi stratejik alanlara yaptığımız yatırımlarla önceden yalnızca bitki koruma alanında faaliyet gösteren Grup Şirketlerimizden Hektaş’ın ölçeğini büyüterek global bir şirket olmasını sağladık. Özbekistan yatırımımızla hem sektör hem de ülke için değer yaratacağız. Bu yatırım ile başta Özbekistan olmak üzere tüm Türk Devletleri pazarını hedefliyoruz. Türkiye’nin en başarılı tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu OYAK olarak, bu ve benzeri yatırımlarımızla ülkemiz ve üyelerimizin refahı için çalışırken, kârlılık ve sürdürülebilir büyüme hedeflerimiz doğrultusunda rekabet gücümüzü uluslararası ölçekte hızla artırmaya, küresel etki alanımızı genişletmeye devam edeceğiz” dedi.

Süleyman Savaş ERDEM-OYAK Genel Müdürü

‘Üretim hacmimizi ciddi oranda artırıyoruz’

OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektörü Grup Başkanı Levent Ortakçıer ise Hektaş’ın üreticisinden tüketicisine dokunan, ekonomiye değer yaratan bir şirket olduğunu ifade ederek “HEKTAŞ, son altı yılda organomineral bazlı bitki besleme, tohum, hayvan sağlığı ve evcil hayvan maması gibi yeni alanlara girdi. Böylece mevcut ürün ve müşteri portföylerini her geçen gün geliştirdi. Gelecek dönemde özellikle yurt dışı pazarlara açılarak, ihracat ve üretim hacimlerimizi de ciddi oranda artıracağız. Piyasa değeri 70 milyon ABD dolarından yaklaşık bugün itibariyle 2 milyar ABD dolarına gelen Hektaş’ın, istikrarlı büyümesine devam ederken ihracat alanındaki hacmimizin bu yatırımla çok daha fazla güçlendireceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda, Özbekistan’da 30 bin ton bitki koruma ve 150 bin ton bitki besleme (organomineral gübre) kapasiteli yatırımımıza başlıyoruz. Bu yatırımımızla birlikte mevcut bitki koruma kapasitemizi yüzde 47, bitki besleme (organomineral gübre) kapasitemizi yüzde 152, toplam kapasitemizi ise yüzde 111 oranında artıracağız” ifadelerini kullandı.

HEKTAŞ’ın 2022 ilk 6 ay performansı

Son 5 yıldaki yüksek performansına 2022’nin ilk 6 ayında da devam eden HEKTAŞ, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre cirosunu yüzde 182 oranında artırarak 2,5 milyar TL seviyesine çıkarttı. Şirket, net karını da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 326 oranında artırarak 419 milyon TL seviyesine ulaştı. HEKTAŞ, 2022’nin ilk 6 ayında ulaştığı net kar ile 2021 yılsonu net karını yüzde 29 oranında geçti. (2021 yılsonu net karı: 326 milyon TL, 2022 ilk 6 ay net karı: 419 milyon TL)

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Bakan Varank, TürkTraktör’ün Ankara Fabrikası’nı ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Adanalı çiftçiler bir ilki gerçekleştirerek kumda mısır yetiştirdi

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share