Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hızlı ve kaliteli yedek parça hizmetinin adresi: AGCOParts

AGCO bünyesinde bulunan markalar için üretilen orijinal parçalar, AGCOParts ile müşterilerle buluşuyor. Massey Ferguson, Fendt, Valtra ve GSI gibi önemli markaların yedek parçalarını tek çatı altında toplayan AGCO Parts; yağ filtresinden uydu sistemlerine, antifrizden aküye kadar 500 bin farklı kalemde orijinal yedek parça ile çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini aralıksız sürdürmesine olanak tanıyor.

Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmaya yönelik çalışmalar yürüten ve %98,3 stok bulunabilirliğiyle sektör lideri konumunda olan AGCO, sahip olduğu yedek parça depoları ile kendi aralarındaki entegrasyon sayesinde dünya çapında hizmet verebiliyor. Bu sayede tedarik sürelerini de kısaltan AGCO, çiftçilere en kritik zamanlarda bile yedek parça desteği sağlayabiliyor. Profi Traktör Türkiye olarak AGCO Türkiye Satış Sonrası Hizmetler Ticari Müdürü ve Orta Doğu Parça Satış Müdürü Bora Soylu ile görüşerek, AGCOParts’ın hizmetleri hakkında bilgi aldık.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? AGCO Türkiye’de üstlendiğiniz görevinizin sorumluluk alanları nelerdir?

20 yıl önce otomobil, hafif ticari araçlar ve endüstriyel dizel motorların yedek parçalarıyla ilgilenerek sektöre girdim. 10 yıl önce Türkiye Yedek Parça Satış Müdürü olarak AGCO bünyesine katıldım. Son 3 yıldır ise Türkiye ve Ortadoğu Satış Sonrası Hizmet Ticari Müdürü olarak görev alıyorum. AGCO’da önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyetinin artışı oldu. Bu doğrultuda ürün satın alma ve satış sonrası hizmetlerde müşteri memnuniyetinin en üst seviyeye gelmesine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Sadece garanti süresince değil garanti dışında da bu memnuniyeti sağlamak için, bayi teşkilatımızın gelişmesine yönelik faaliyetler yürütüyoruz. Benim görevimin en büyük sorumluluğu da satış sonrası hizmetlerde bu memnuniyeti korumak ve müşterilerimiz ile bayilerimizin kazanımlarını artırmak.

AGCO Parts’ın oluşum amacını ve yürüttüğü faaliyetleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Bildiğiniz gibi AGCO bünyesinde Massey Ferguson, Fendt, Valtra ve GSI gibi tarımsal mekanizasyonda çok önemli markalar bulunuyor. Bu markaların yedek parçalarını tek çatı altında toplamak ve tecrübeleri birleştirip üretim teknolojilerini en üst seviyeye çıkarmak için AGCOParts markası oluşturuldu. AGCOParts’ın tüm ürünleri ABD’den Çin’e kadar aynı kalite ve standartta sunuluyor. Yağ filtresinden uydu sistemlerine, antifrizden aküye kadar 500 bin farklı kalemde AGCOParts orijinal yedek parçaları bulunuyor.

Yıllara göre Türkiye operasyonunuzu detaylandırır mısınız?

2010 yılında küçük bir satış ofisinde başlayan AGCO Türkiye operasyonu; bugün 27 bin metrekare alanda, 6 bin 500 metrekarelik yedek parça deposu, eğitim merkezi, satış ve satın alma operasyonlarını yürütüyor. Türkiye’de AGCO fabrikaları ve yedek parça depoları için 130.000.000$ civarında satın alma yapılıyor ve üke ekonomisine katkıda bulunuluyor. 3 yıl önce AGCO Türkiye yedek parça operasyonumuzla 15 bin farklı yedek parça ile hizmet verirken, bugün 32 bin farklı ürünle hizmet veriyoruz.

Massey Ferguson’un orijinal parça temininde AGCO Parts’ın görevi tam olarak nedir?

AGCOParts parçaları; Massey Ferguson’un traktör, biçerdöver, balya makinaları ve tırmıklarını üreten mühendisler ile birlikte geliştiriliyor. Parçalarımız makinelerin

daha uzun ömürlü ve ekonomik olması için dizayn ediliyor. Bununla beraber, üretimlerimizin tamamı sıkı dayanım değerlerimiz çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Ayrıca makinelerimizdeki her parçayı test edip onaylıyoruz. İşte bu nedenle kendimizden emin bir şekilde AGCOParts orijinal yedek parçalarda 12 ay garanti sunuyoruz.

AGCO Parts yalnızca Massey Ferguson ürünlerine mi parça tedariki sağlıyor, diğer AGCO ürünlerine de parça temin ediyor mu?

AGCOParts yalnızca Massey Ferguson’un değil; AGCO’nun ürettiği tüm ürünlerin ve markaların orijinal yedek parçalarını temin ediyor. Yani bizde Massey Ferguson, Fendt, Valtra ve GSI markalarının tüm yedek parçaları bulunuyor.

Yedek parça stoklarınızla ilgili çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz?

AGCO’nun dünya genelinde 20’yi aşkın yedek parça deposu bulunuyor ve bunlar birbiriyle entegre olarak çalışıyor. AGCO yedek parça depoları %98,3 stok bulunabilirliğiyle sektör lideri konumunda. Bu başarımızı; depolarımızın entegre çalışması, yüksek teknolojili planlama yazılımları ve tecrübeli kadrolarımızla sağlıyoruz.

Yedek parça stoklarınızda bulundurmadığınız ürünlerin tedarik süresi nedir?

Pandemi ile başlayan tedarik zincirindeki kırılmalar maalesef devam ediyor. Tedarik sıkıntılarını aşmak için yedek parça depolarımızdaki kapasitelerimizi ve planlama parametrelerimizi değiştirdik. AGCO depoları arasındaki entegrasyon sayesinde tedarik sürelerini azalttık. Örneğin şu anda AGCO Türkiye deposunda bulunmayan bir parça AGCO Brezilya’dan bir hafta içinde tedarik edilebiliyor.

AGCO Parts üzerinden oluşturulacak siparişlerde süreç nasıl ilerliyor?

Gün geçtikçe parça planlama ile ilgili süreçlerimizi geliştiriyoruz. 2023 yılınının ikinci yarısında bayilerimizin stok planlamasını destekleyecek ‘Bayi Envantar Yönetimi’ sistemini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu sistem; bayilerdeki günlük, haftalık ve aylık stok siparişlerinin kontrol edilip otomatik olarak AGCO deposuna iletilmesini sağlayacak.

AGCO Parts olarak belirli dönemlerde yedek parça kampanyaları düzenliyor musunuz? Düzenliyorsanız, detayları öğrenebilir miyiz?

Sezona göre kampanya takvimleri düzenliyoruz. 2022’de başladığımız Smart adlı farkındalık kampanyamızı 2023 yılında da devam ettireceğiz. Kampanyalarımızdan bahsedecek olursam örneğin Ekim 2022-Mart 2023 arasında geçerli olan SmartCheck kampanyası ile 5-15 yaş arası Massey Ferguson araçlara ücretsiz 70 nokta kontrolu sağlıyoruz. Bu sayede arızalı makineler tespit ediliyor ve sezonda karşılaşılabilecek sorunların önüne geçiliyor. SmartCheck kampanyasıyla ‘downtime’ dediğimiz, makinenin arıza/tamir nedeniyle çalışmadığı sürenin kısalmasını hedefliyoruz. Tüm bunlarla beraber sosyal farkındalık kampanyaları da yürütüyoruz. Örneğin; operatör, kullanıcı güvenliği ile ilgili SmartSafetykampanyamız ile Massey Ferguson sahiplerine uykusuz, yorgun ve emniyet tedbirleri alınmadan tarım makineleri kullanılmaması gerektiğini hatırlatıyoruz. Çiftlikte ya da tarlada geçen yoğun iki hafta boyunca yaşanan tehlike olasılığı paraşütle uçaktan atlama ile aynı düzeyde. Nasıl ki paraşütçüler uçaktan atlamadan önce güvenlik kontrolü yapıyorsa tarım makineleri kullanıcıları da bu kontrolleri yapmalı. Müşterilerimizi rahat ettirmek ve güvenliklerini sağlamak üzere yürüttüğümüz tüm kampanyalarımız sosyal medya hesaplarımızda ve internet sitemizde paylaşılıyor. Ayrıca bayilerimizin de kampanyalarla ilgili pazarlama materyalleri oluşturabilekleri ayrı bir portalımız var.

Türkiye’de kullanıcılar en çok hangi yedek parçaya ihtiyaç duyuyor? Traktörde en hassas ve en kritik parça hangisidir?

Bu durumun kullanılan makineye ve bölgeye göre değişmesiyle birlikte, iyi geçen bir sezonda filtre ve yağlama ürünlerine sıklıkla ihtiyaç duyuluyor. Massey Ferguson’un yoğun teknoloji kullandığı makinelerinde ise uydu sistemlerine ihtiyaç artmaya başladı. Bu konuyla ilgili bayi eğitimleri ve yüksek stok seviyesi ile ihtiyaçları karşılıyoruz. Tarım makinelerinde kritik olmayan parça, yok denecek kadar az. Örneğin ilaçlama yapan bir traktör için kırık bir kabin camı hayati önem taşıyor. Biz bunun bilincinde olarak çiftçilerimizi sezon boyunca yalnız bırakmamak adına, stok konusunda gereken hassasiyeti gösteriyoruz.

Dünya genelinde yaşanan parça tedariki sıkıntısı AGCO Parts’ı etkiledi mi? Etkilediyse müşterilerinize nasıl bir çözüm sundunuz?

Pandemi ile süregelen tedarik sıkıntısı tüm sektörü etkiledi. AGCOParts’ın depo planlama ve satın alma ekipleri bu sıkıntıları en aza indirmek için çok sıkı çalıştı. Biraz önce bahsettiğim gibi motor parçası yerine komple motor ya da komple şanzıman gibi, stok tutmanın tercih edilmediği ürünleri bile stoklayarak ihtiyaçlara cevap veriyoruz. AGCO’nun en büyük artısı depoların entegrasyonu ile dünya genelinde parçaya ulaşabilmesi. Örneğin daha geçen hafta Güney Afrika deposunun ihtiyacı olan bir parçayı AGCO Türkiye depomuzdan gönderdik.

Son olarak eklemek istedikleriniz.

Kısa bir süre sonra dünya nüfusu 10 milyar kişi olacak ve dünya genelinde tarımsal alanların azalması ile bu artışa bağlı olarak, verimli tarım yapmak çok daha önemli hale gelecek. AGCO bu sebeple teknolojik yatırımlarını artırıyor. Ülkemiz çiftçisi de bu teknolojik gelişmelere karşı oldukça meraklı ve bu değişimlere hızla adapte olabiliyorlar. Bunlar doğru tarım politikaları ile desteklenirse, ülkemiz tarımda çok önemli bir yere sahip olabilecek.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Traktör ve ekipmanlar İSOBUS ile uyum içerisinde!</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Hassas tarım uygulamalarındaki ilk adres: Trimble</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share