Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İkinci el traktör satın alırken bu önerileri gözden kaçırmayın!

Şehir merkezlerinin dışında kalan tarımın yoğun bir şekilde yapıldığı yerleşim yerlerinde otomobillerden daha çok traktörler kullanılıyor. Bu bölgelerde kullanılan traktörler, tarla sürmek gibi asli görevlerini yerine getirmenin yanında günlük hayatın diğer taşıma ve ulaşım işlevlerini de yerine getiriyor. Traktörler bu denli geniş bir kullanım alanına sahip olduğu için 2. el pazarları da otomobiller gibi sürekli aktif bir durumda bulunuyor. Bunun için sizlere 2. el traktör alırken öncelikle olarak dikkat etmeniz gereken konuları hazırladık.

Ekonomik gerekçelerden, gelişen şartlardan, sıfır traktöre belki gerek duymadığınızdan belki de ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüzden ya da bambaşka sebeplerden ikinci el traktör ilanlarına bakıyor olabilirsiniz, Alınacak traktörün güç olarak; işletmenizin büyüklüğüne, yaptığınız tarım çeşidine, elinizde bulunan veya almayı düşündüğünüz tarımsal mekanizasyon aletlerine uyumlu olması gerekiyor. Bulunduğunuz bölgedeki yedek parça ve servis istasyonuna yakınlığı, traktörün arızasının hemen giderilmesiyle yedek parçasının kolay ve çabuk sağlanabilmesi bakımından oldukça önemlidir. Bu sebeplerden dolayı bölge avantajına sahip, işinize en uygun traktörü seçmeniz gerekiyor. Eğer bu konuda pek fazla bilgi sahibi değilseniz, hazırladığımız kılavuza göz atabilirsiniz.

1) Kullanım ihtiyacınıza uygun traktörü seçin

Traktörden beklediğiniz özellikleri listeleyin. Satın alma maliyetini gözden geçirin. Kullanım alanınızı belirleyin. İncelediğiniz traktörün öncelikle temiz kullanılmış olmasına ve bakımlarının zamanında yapılmış olmasına dikkat edin. Daha sonra motor ve şanzımanın iyi durumda olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Traktörün hangi iklim koşullarında hangi amaçla, kaç saat kullanıldığını ve servis bakımlarının zamanında yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunların da yanında diğer hareketli, yürür parçalar ile traktörün üzerinde bulunan ekipman ve aksesuarların işlevini yerine getirebildiğinden emin olun. Eğer bu konularda yeterince bilgi ve tecrübeye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız traktör satın almaya giderken bir bilen veya ustadan yardım almanız gerekebilir.

2) Gövde kalitesini gözden geçirin

Boyalı olarak görünen kısımlar, önceden hasar almış veya değişen parça olabilir. Traktörü incelerken ilk olarak gövdenin doğru bir şekilde göründüğünden emin olun. Gövde üzerindeki ışıklandırma, sinyal ve tutamaç gibi aksesuarların kırık olmadığına ve işlevini yerine getirdiğini tespit edin. Traktörde boyalı gördüğünüz kısımlar ile satıcının söylediği sözlere kulak verin sonrasında traktörü kontrol eden ustanın size söylediği açıklamalarla tutarlı olduğuna emin olun. Eğer satıcının dediğinden farklı bir hasar durumu varsa, ürünü satın almak konusunda acele etmeyin.

3) Traktörün kalbi olan motor, sağlıklı bir şekilde çalışmalı

Özellikle ikinci el traktörlerde motora yapılacak güç testi kritik önem taşıyor. Egzoz dumanının rengi, sesindeki farklılık, traktörün tekleme yapıp yapmadığı önemli detaylar verecektir. Traktörün mazot pompası gibi önemli parçalarının orijinaliyle düzenli olarak değiştiğini yapılan servis geçmişiyle tespit edebilirsiniz. Traktörün motoru ısındıktan sonra egzozdan beyaz ya da siyah duman atmamalı. Ayrıca motordan olağandışı sesler geliyorsa motor yataklarında boşluk olabilir veya motor takozları ömrünü tamamlamış olabilir. Kontağı açtığınızda motorun çalışırken farklı vuruntu sesleri çıkarmadığına emin olun. Bunun için daha tecrübeli biri ile traktörü birlikte inceleyin.

4) Gücü, lastiklere aktaran şanzımanı kontrol etmeyi unutmayın

Motorun vuruntu yapmadan çalıştığına emin olduktan sonra bir diğer hayati öneme sahip olan şanzımanı da ayrıntılı bir şekilde kontrol etmeniz gerekiyor. Şanzıman hem işçilik hem de parça maliyeti olarak oldukça zorlayıcı olabiliyor. Aktarma oranlarının kolay bir şekilde geçtiğine debriyajda bir sorun olmadığını kontrol edin. Şanzımanı kontrol ederken ilk olarak motor soğukken test etmeye özen gösterin çünkü motor sıvıları ısındıkça parçalardaki sorunları gizleyebilir. Bunun içinde test sürüşü yapmanız gerekiyor. Günümüzde çift kavramalı otomatik şanzımanlar oldukça yaygın. Bu şanzımanlar konforu önemli oranda artırıyor fakat bakımlarının aksatılmadan yapıldığına, şanzıman yağının düzenli bir şekilde değiştirildiğini bilmenizde fayda var. Bu parçalarda çıkan sorun sizi, traktörden soğutacak kadar etkili olabiliyor.

5) Temel parça kuyruk milini gözden geçirin

Kuyruk mili (PTO) bir traktörde olmazsa olmaz parçaların başında geliyor. Traktörün işlevini yerine getirmesindeki en önemli parça. Eğer kuyruk mili şanzımanı ve diğer parçaları yıpranmış veya hasar almışsa, traktörün motorundan gelen gücü tam olarak aktaramaz. Bu sebeple kullanacağınız ataşmandan düşük verim alabilirsiniz. Bu durum, tarladaki çalışma veriminizi büyük oranda etkiler. Bu yüzden kuyruk milinin, gücü en iyi şekilde aktardığından ve bağlantı elemanlarının yıpranmamış olmasına emin olun.

6) Lastikler aşırı yıpranmamış olmalı

Lastikler, yıpranmaya bağlı olarak değişebilir parçalar olarak görülse de ömrünü tamamlamış, dişlerinin ve kauçuğunun özelliğini kaybettiği lastikler, size hesaplamadığınız bir şekilde maliyet çıkartabilir. Ayrıca yine lastiğe bağlı olarak performans kaybı da yaşayabilirsiniz. Bu yüzden lastiklerde hasar olup olmadığına ve önerilen ölçülerde kullanıldığına bakmalısınız.

7. İç aksam ve aksesuarlar

Motor, şanzıman ve diğer mekanik aksamlar önemli olsa da artık traktörler, otomobil konforunda üretiliyor. Bu değişiklikler ile traktörlerde, elektronik çalıştırma sistemleri, sürüş güvenlik sistemleri, klima – havalandırma, multimedya ve dijital göstergeler gibi pek çok özellik standart olarak yer alıyor. Kullanıcı konforunu artıran bu unsurlar için elektronik kart ve sigorta sistemleri kullanılıyor. Bu yüzden traktörün beyni olarak nitelendirilen kısımlarının deforme olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Bu bölümler olması gereken düzende değilse, traktörün geçmişinde neler yaşandığını bilmeniz gerekiyor. Elektronik sistemdeki bilinçsiz değişiklikler, traktörün tüm kullanım konforunu olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TETA Teknik Tarım’dan hayvancılığa benzersiz çözümler!

SONRAKİ HABER

Michelin, EvoBib lastikler ile traktörlerin yol performansını geliştiriyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share