Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İşte tarlaların devleri!

Çiftçilik denilince akla gelen traktörler, üretildiği ilk günden bu yana büyük bir evrim geçirdi. 110 yılı aşkın tarihi ile modern tarımın olmazsa olmazı olan traktörler, yıllar içinde gelişti ve büyüdü. Hatta bazıları çok daha fazla büyüyerek Big Bud 747’ye dönüştü. Profi Traktör Türkiye olarak dünya tarımında dikkat çeken büyük traktörleri inceledik. İşte tarlaların devleri!

Big Bud 16V-747

Ron Harmon ve Montana merkezli Northern Manufacturing tarafından 1977’de üretilen Big Bud 16V-747, ilk olarak Kaliforniya pamuk çiftliğinde kullanıldı. 16 hazneli 24 litrelik Detroit Diesel çift turboşarjlı 760 hp motorla çalışan ve Boeing 747’nin adını taşıyan özel yapım traktör, 11 yıl çalıştığı pamuk çiftliğinden sonra Florida’da ülkenin karşı yakasındaki bir çiftlikte benzer bir iş yaptı. Canavar traktör daha sonra Williams kardeşler (Robert ve Randy) tarafından satın alındı. Yeni sahipleri traktörü boyadı, ikiz krom egzoz ekledi ve gücünü 760hp’den 900hp’ye çıkardılar. Detroit Diesel motoru şu anda 1.100hp ile zirveye çıkıyor. Aile çiftliğinde kullanılan traktör, 24.0m kültivatör çekti. 13 km / saate varan hızlarda seyahat ederek, düzenli olarak 30 hektar / saate (dakikada bir dönüm) kat etti. Bugün kaç tane Big Buds’ın hayatta kaldığı bilinmiyor, ancak bu şimdiye kadar tek 747 üretildi. 43 tonun üzerinde bir nakliye ağırlığına sahip olan Big Bud 16V-747, sekiz adet 2,40 m uzunluğunda ve yaklaşık 1,0 m genişliğindeki lastiği takıldığında 16,0 ton ağırlık artıyor. 9 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki etkileyici tasarıma sahip olan Big Bud’ın muazzamlığı tesadüf değil. Dünyanın en büyük çiftlik traktörü olarak bilinen 16-V 747 Big Bud, Rossi Kardeşlerin pamuk çiftliğinden ayrıldıktan sonra ikinci sahipleri tarafından kullanıldıktan sonra şu anda emekli edildi.

Versatile 8-WD Model 1080

Versatile 1080 Big Roy, Versatile tarafından 1977’de Kanada’nın Manitoba kentinde tasarlandı ve üretildi. Big Roy konseptinin Avustralya’daki geniş alana sahip çiftçileri hedeflediği söylenirken bir yandan da Steiger ve Big Bud arasında dünyanın en büyük ve en güçlü traktörüne sahip olma adına bir savaş olduğunu öne sürülüyor. Versatile 1080 “Big Roy” bir prototipti. 26 tonluk traktör, dört akslı bir 8×8 sürücüye ve 600 beygir güç üreten 19 litrelik Cummins KTA 1150-600 dizel motora sahip. Big Bud’dan farklı olarak, Big Roy’un motoru, operatör kabininin arkasına konuluyor ve arka görüşü sınırlıyor. Versatile’de bu problemi çözmek için kabin içi monitörlü bir kamera sistemi kullanıldı. Traktör, ikinci ve üçüncü aks arasında eklem yapıyor. Mafsal bağlantısı, direksiyon için gerekli olan bir yandan diğer yana harekete izin vermenin yanı sıra aynı zamanda 10 derecelik artı veya eksi dikey harekete izin veriyor. Bu hareket, traktör engebeli zeminde hareket ederken lastiklerin zeminle temas halinde kalmasını sağlamak için gerekli. Traktör, bir tarafa veya diğerine 40 derece dönebiliyor. Dört akslı tasarım, ne kadar yenilikçi olursa olsun traktörün çöküşüydü. Dört akslı tasarım, traktörün oldukça dar kalmasına izin verirken motor beygir gücünü kullanmak için zeminde yeterli kauçuğa izin verirken, sonuç her iki taraftaki dört lastiğin de aynı pistte çalışması ve bu pistte ciddi toprak sıkıştırma sorunlarına neden olmasıydı. Model 1080’den sonra ortaya çıkan ve 475 beygir gücüne sahip Versatile Model 1150, standart dört tekerlekten çekişli traktör tasarımına geri döndü. Traktör şu anda Manitoba Tarım Müzesi’nde sergileniyor.

Challenger MT975B

Challenger MT900B serisinin en büyüğü olan MT975B serisi, Kuzey Amerika ve Doğu Avrupa pazarları için tasarlandı. 600 hp’yi aşan en yüksek güç çıkışı ve 27 tonun biraz üzerinde maksimum çalışma ağırlığı ile dünyanın en büyük ve en güçlü üretim traktörlerinden biri olan MT975B, 570 HP 18.1L Caterpillar dizel motorla güçlendirildi. Traktörün mafsal noktası MT975B’ye 42 derecelik sıkı bir dönüş dairesi sağlasa da, traktör batı Avrupa yollarının çoğunu güvenli bir şekilde seyretmek için hala çok büyük olduğu söyleniyor.

Case IH Steiger Quadtrac 620 tractor   

2013 yılında piyasaya sürülen Case IH Steiger Quadtrac 620, dünyanın en büyük yakıt verimli ve en güçlü traktörleri arasında yer alıyor. Traktörün iki aşamalı turboşarjlı 12.9-L Case IH FPT motoru, maksimum 682 HP güç üretebiliyor. Versatile’nin Big Roy’unun aksine, Quadtrac 620 traktör, kabinden mümkün olan en iyi görüş alanını sunuyor. Quadtrac 620 serisi 7,5 metre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliği ile dikkat çekiyor.

John Deere 9620Rx

Gücün, performansın ve boyutun simgesi olan John Deere 9620Rx, ABD merkezli tarım ekipmanları şirketi tarafından bugüne kadar sunulan en büyük traktör olarak biliniyor. Kaputun altında 620hp olarak derecelendirilmiş ve değişken bir geometrili turbo yardımı ile 670 hp ulaşan 14.9 litrelik altı silindirli Cummins QSX15 motor bulunuyor. Yakıt deposu kapasitesi, hayatı kolaylaştırmak için her iki tarafta da doldurma noktaları bulunan devasa bir 1500 litre. AdBlue deposu ise motorun temiz çalışmasını sağlamak için 83 litre tutuyor. Sağlam ve güvenilir E18 şanzıman, debriyaja ihtiyaç duymadan 18 ileri ve altı geri vites sağlayan tam bir otomatik vites değiştirme özelliği olarak traktörde yer alıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hamzadere Barajı ile tarım arazisi sulamaya hazır hale getirildi

SONRAKİ HABER

BvL yem karma aracı ile kompakt besleme

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share