Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

John Deere, otonom traktörler için tarih verdi

2022 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda geleceğe yönelik hedeflerini açıklayan John Deere, 2030 yılına kadar tarlalarda çalışabilecek otonom traktörler üretmiş olacaklarını belirtti.

John Deere yetkilileri katıldıkları fuarda hiçbir çiftçinin dahil olmadığı ve mahsul yetiştirme görevlerinin çoğunu kendi kendine yapabilecek bir traktör geliştirme planları olduğunu açıkladı. John Deere tarafından hazırlanan ve CES sırasında yayımlanan bir videoda açıklamalarda bulunan Doug Minz, “Otonom traktörlerin benden daha iyi iş yapabileceğini düşünüyorum. Minnesota’da bir çiftçi, otonom traktörün prototipini 2 bin dönümlük mısır ve soya fasulyesi çiftliğinde kullandıktan sonra ‘hayat değiştirici’ yorumunda bulundu. Çiftçiler oldukça geleneksel ama bir kez denedikten sonra hepsinin kolay bir kabulleniş içine gireceğini düşünüyorum” dedi.

John Deere, otonom traktör geliştirme nedenlerini açıkladı

Otonom traktör geliştirmek için 3 nedenleri olduğuna vurgu yapan John Deere Ürün Pazarlama Müdürü Ryan Jordans, bu nedenleri şöyle sıraladı: Kırsal alanlardaki iş gücü kıtlığını gidermek, çiftçiliği daha verimli hale getirmek ve çiftçileri saatlerce direksiyon başında olma derdinden kurtarmak. Jordans, otonom traktörlerin yüksek teknolojili tarımda bir sonraki adım olduğunu söylediği konuşmasının devamında, “Yalnızca sürüş işlevini değil, operatörün verdiği kararları da otomatikleştiriyor. Buna ekipmanın derinliğini ayarlamak veya bir engelin etrafından dolaşmak gibi şeyler de dahil” dedi.

Hassas uygulamalar yapılabilecek

Tarlalarda otonom traktör kullanımının, mahsuller için gerekli olan hassas tarım uygulamalarının yapılmasına olanak tanıyacağını söyleyen John Deere yetkilileri, bununla beraber daha az yakıt, gübre ve böcek ilacı kullanımı avantajlarının sağlanacağını da ifade etti. Rejeneratif Tarım Direktörü Rob Myers ise, “Otonom traktörlerin daha fazla veri toplama açısından olumlu etkileri olacak. Bu da hassas uygulamalara, farklı ekim oranlarına ve daha farklı gübre kullanımına sebep olacak” şeklinde konuştu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Başak Traktör’den eğitime destek</strong>

SONRAKİ HABER

Traktör satışlarında patlama yaşanıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share