Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Konya, 461 milyon TL destek ödemesi ile çiftçilerin yanında

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaptığı açıklamalarda şehir genelinde tarımın kalkınması ve kırsalda yaşayan vatandaşların gelirinin artırılması amacıyla 2023 yılında 57 milyon liralık tarımsal destek ve tarımsal sulama yatırımı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Tarımla ilgilenen vatandaşların gelirlerinin artması, alternatif ürünlerle daha çok kazanmaları ve en önemlisi istihdama katkı sağlamayı öncelik haline getirdiklerini açıklayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bu kapsamda 31 ilçedeki çiftçilerin girdi maliyetlerini azaltmak için meyve fidanından tohum desteğine, fideden sera naylonuna, tıbbi aromatik bitkilerden tarımsal makine ve ekipman desteğine kadar birçok alanda destek oluyoruz. Yalnızca 2023 yılı başından itibaren çiftçilerimizi alternatif ürünlerin üretimine teşvik etmek amacıyla; 13 farklı türde 344 bin adet fidan ve fide desteği sağladık. Bunların başında 6.825 kilogram aspir tohumu, 249.300 kilogram Macar fiği, korunga tohumu ile çeşitli makine ve ekipman desteği sağladık. 2023 yılında çiftçilerimize verdiğimiz tarımsal destekleme tutarı 12 milyon liraya ulaştı. Bunlarla birlikte modern tarım tekniklerini yaygınlaştırmak ve verimliliği artırmak için çiftçilerimize tarımsal eğitimler de sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“151 bin çiftçimize tarımsal eğitim katkısında bulunduk”

Başkan Altay açıklamalarının devamında, Büyükşehir Belediyesi olarak son 5 yılda Konya genelindeki çiftçilerin 167 milyon liralık tarımsal destek ödemesi gerçekleştiğini belirterek, “Bu süreçte 24 milyon 715 bin adet/kg fidan-fide desteği, arı kovanı, modern arıcılık ekipmanları, damızlık koç, yem bitkisi tohumları ve tarımsal ekipman gibi desteklerde bulunduk. KOP desteğiyle 121 adet küçük ölçekli sulama yatırımı yaptık. Ayrıca 151 bin çiftçimize tarımsal eğitim katkısında bulunduk. Konya tarımının kalkınması için yaptığımız tarımsal desteklerimiz ve sulama yatırımlarımız güncel rakamlarla 461 milyon lirayı buluyor. Hemşerilerimizin yaşadıkları yerde gelirlerinin artırılması ve ilçelerimizin kalkınması için desteğimizi artırarak sürdüreceğiz” sözlerinin kaydetti.

2023 yılında KOP desteğiyle 45 milyon liralık yatırım gerçekleşti

Kuraklığın en fazla etkilediği şehirlerin başında gelen Konya’da tarımsal sulama yatırımlarına da büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Altay, “Tarım arazilerini suyla buluşturmak için göletler inşa ediyor, sulama tesisleri yapıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalara ilave olarak sadece 2023 yılında KOP desteğiyle 45 milyon lira tutarında; sulama göletleri, kapalı sistem derivasyon tesisi ve güneş enerjisi sistemi yapımı, kapalı sistem sulama tesisleri ve hayvan içme suyu göletleri yapımı gerçekleştirdik. Amacımız üreticimizin daha fazla kazanç elde edeceği farklı ürünler ekmesi ve elde ettiği verimi artırarak şehrimize ve ülkemize katma değer sağlamasıdır” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Özka Lastik ürün gamında yer alan Agrigor 20, üstün performans gösteriyor

SONRAKİ HABER

Lovol traktörleri Avrupa'ya dönüyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share