Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Krone Group, büyüme hacmini 2022 mali tablosuyla kanıtladı

Alman tarım mekanizasyon üreticisi Krone Group, 2022 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 2.5 milyar Euro satış hacmini artırdı. Firmanın, ticari araçlar bölümündeki satışları yaklaşık 1,7 milyar Euro’yu bulurken tarım mekanizasyon bölümünde yeniden yükselmeyi başardı. Bu doğrultuda 2021 yılındaki 813,6 milyon Euro’luk satış 2022 yılında 14,7 milyon artış gösterdi.

Krone markasının Almanya’daki yurtiçi satışları bir önceki yıla göre 139,9 milyon Euro (yüzde 25,4) artarak 690,8 milyon Euro’ya yükseldi. Krone Grubu böylece Almanya’daki satışlarının yüzde 27,4’ünü elde etti. Yurt içi satışların yaklaşık yüzde 32,1’ini ziraat mühendisliği sektörü, yaklaşık yüzde 67’sini ise ticari araç sektörü oluşturdu. Krone’ye göre konsolide sonuç, malzeme ve enerji tedarikindeki maliyet artışları nedeniyle baskı altındaydı. Konsolide sonuç, 31 Temmuz 2022’den sonra gelir vergileri öncesi 84,6 milyon Euro’ya düştü. Vergi öncesi satış karlılığı ise yüzde 3,4 oldu. Bu değişim; hizmet, satış sonrası ve diğer hizmetler alanlarından kaynaklandı.

Ar-Ge yatırımları

Geçen mali yılda Krone, araştırma ve geliştirmeye bir kez daha büyük meblağlar yatırdı. Örneğin tarım makineleri sektöründe Krone BiG Pack kare balya makineleri ve Bale Collect toplama vagonları daha da geliştirildi. Lemken ve Krone arasındaki bir işbirliği olan Combined Powers ortak projesinin sunumu önemli bir noktaydı. Ticari Araçlar ve Tarım bölümlerinde yazılım ürünleri ve elektronik gelişmeler giderek önem kazanıyor. Örneğin ziraat mühendisliğinde 70’den fazla iş ortağı ve yazılım ürünü artık Agrirouter’a bağlı. Ticari araç sektöründe telematik ve treyler ile ilgili diğer dijital servislerdeki hizmet yelpazesi daha da genişletildi. Bölümler arası geliştirmenin bir örneği, hem ziraat mühendisliği hem de ticari araç sektöründe başarıyla tanıtılan solar telemetri çözümü Krone Smart Collect Solar oldu.

Finansman tablo genişliyor

Krone Grup’un 2021/2022 mali yılında bilanço toplamı 1,7 milyar Euro’ydu (önceki yıl: 1,5 milyar Euro). 60.1 milyon Euro’luk (önceki yıl 45.4 milyon Avro) toplam yatırım hacmi, 39.4 milyon Euro’luk amortismanla dengelendi. Eklemeler, öncelikle çeşitli yerlerdeki farklı yatırımlardan kaynaklanıyor. Ek olarak, zorlu teslimat durumunu karşılamak için envanterler oluşturuldu. Bu sermaye yatırımı sonucunda nakit ve nakit benzerleri 337,1 milyon Euro’dan 281,9 milyon Euro’ya düştü. 64,6 milyon Euro vergi sonrası konsolide kazanç nedeniyle öz kaynaklar bilanço tarihi itibariyle Euro 645,4 milyondan Euro 701,6 milyona yükseldi. Bilançonun duruma bağlı genişlemesine rağmen, öz kaynak oranı yalnızca küçük bir düşüşle yüzde 41,6’ya (önceki yıl yüzde 43,7) düştü. Orta ve uzun vadeli borç alınan sermaye Euro 500,5 milyondan Euro 471,5 milyona düştü. Grubun elinde 1,2 milyar Euro (önceki yıl: 1,1 milyar Avro) tutarında orta ve uzun vadeli sermaye bulunuyor. Bu sadece sabit kıymetleri değil, aynı zamanda tüm envanteri de kapsıyor.

İstihdamı artırdı

Krone Group’un küresel ortalama çalışan sayısı 2021/2022 mali yılında yüzde 6,1 artarak 5.768’e yükseldi (önceki yıl: 5.438). Bu sayıya 261 kursiyer dahil edildi (önceki yıl 266). Çalışan sayısındaki artış, esas olarak ticari faaliyetlerin genişlemesinden kaynaklanıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>JCB, yeni 457 S lastikli yükleyici modeli ile çiftlik işlerinde pratiklik sunuyor</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Tarım sektörü, 2022 yılında ihracat rekoru kırdı</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share