Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Lovol traktörleri Avrupa’ya dönüyor

Traktör dünyasının büyük isimleri Agritechnica’da sahneyi tek başına paylaşmadı. Alman fuarı, Hint ve Çin üreticilerin Avrupa’da en yeni ürünlerini sergilemeleri için bir platform sağladı, bunlardan biri de Lovol oldu. Çinli üretici Lovol, Agritechnica’ya, bu sefer yeni sahibi olan Weichai ile geri döndü.

Yeni şirketin adı Weichai Lovol, Çin yapımı traktörler için küresel bir marka haline geldi. Standın en güçlü traktörü 240 beygir gücündeki P7240 oldu. Dış görünümü önceki Arbos P7000 serisinden P7240’a benziyor. Ancak şirket, bu benzerliklerin burada bittiğini vurguluyor, çünkü bir Çin ekibi eski Arbos modellerini güncellemek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Traktördeki büyük değişiklik, önceki 6.8 litrelik Deutz altı silindirli motorun yerine 7.4 litrelik bir Weichai motoruyla değiştirilmesini içeriyor.

Lovol’un Stage 5 gücü

Stage III bloku Avrupa emisyon düzenlemelerine yetişmiyor, ancak Lovol’un Batı Avrupa Pazarlama Müdürü Eric Lu, Stage 5 sürümünün gelişimde olduğunu bildiriyor. Başka bir büyük değişiklik ise, üç aralıklı, beş aşamalı powershift’in Weichai CVT ile değiştirilmesini içeriyor. P7240’a yakında P2200 (220 beygir gücü) eklenecek ve önceki Arbos P7260 (260 beygir gücü) modeli yakın bir zamanda yeniden canlandırılacak. Çin’de yakın zamanda tanıtılan P8000 serisinin ilk modeli olan 340 beygir gücündeki 3404’ün, aynı zamanda CVT ile, Avrupa’ya iniş yapması bekleniyor. 9.5 litrelik Stage 5 Weichai bloku tarafından desteklenen 13.7 tonluk traktörün yağ akışı 190 litre/dakika ve maksimum hızı 40 km/saat olarak bildiriliyor. Bay Lu, Lovol traktörlerini devralmak için Avrupa’da birçok bayinin ilgisi olduğunu doğruladı. Güç aralığının alt kısmında, üç model P4000 (90-110 beygir gücü) serisinin Stage 5 (Doosan) versiyonlarını içeriyor.

Çin, Hindistan ve diğer üreticiler Avrupa pazarını hedefliyor

Ayrıca, şu anda P5000 serisindeki tek model olan 130 beygir gücündeki P5130 da bulunuyor. Bu traktördeki 3.4 litrelik Doosan dört silindirli motor, üç aralıklı (45fx15r) yarı powershift ve güç shuttle ile eşleştiriliyor. P5000 serisi gelecekte genişletilecek ve şanzıman seçenekleri arasında tam powershift ve CVT bulunacak. Yeşil ve beyaz boya işlemi sadece yüksek teknoloji Lovol traktörlerinde kullanılıyor. Daha basit, mekanik traktörler için mavi renk de tercih ediliyor. Şirket, her iki rengi de Avrupa’da sunma planı olduğunu belirtiyor. Arbos, Avrupa’da daha fazla traktör satmak isteyen tek Çinli üretici değil. FM World ve YTO markaları da istekli görünüyor. Aynı zamanda Hint traktör üreticileri Solis ve Tafe de Avrupa pazar paylarını artırmak istediklerinden bahsediyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Konya, 461 milyon TL destek ödemesi ile çiftçilerin yanında

SONRAKİ HABER

Tarım sayımı başlatıldı: 2026 sonuna kadar tamamlanacak

BENZER HABERLER
Total
0
Share