Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Mete Has, AGCO Türkiye Genel Müdürü oldu

Uzun yıllardır AGO Türkiye’de çeşitli pozisyonlarda görev yapan Mete Has, şirketteki üst yönetim değişikliği sonrasında AGCO Türkiye’ye genel müdür olarak atandı. Traktör sektörü tarafından yakından tanınan Has, görev değişikliği sonrasında Profi Traktör Türkiye’ye yaptığı ilk değerlendirmede “Birbirine kenetlenmiş-kazanan bir ekip olduğumuzu, her yıl başarılarla taçlandırarak göstermek istiyoruz. Herkesin çalışmak istediği bir şirket ve herkesin ürünlerinden almak istediği bir marka imajını daha da geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Mete Bey, yeni göreviniz hayırlı olsun. AGCO Türkiye’deki üst yönetim değişikliği sonrasında şirkete genel müdür olarak atandınız. Bu genel müdürlük sürecinin nasıl geliştiğini anlatır mısınız?

Teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz geçen yıl genel müdürümüzün emekliliğe ayrılmasıyla Avrupa’daki diğer AGCO şirketlerine benzer yapıda olacak şekilde bir organizasyonel değişiklik yaşamıştık. Bu vesileyle, Massey Ferguson’un ülkemizdeki ve şirketimizdeki tüm operasyonlarından sorumlu Ülke Marka Müdürü olarak AGCO Türkiye’nin yönetim kurulu üyelerinden birisi olmuştum. 2019 yılına kadar ekibimizle göstermiş olduğumuz başarılar ile bu organizasyonel değişiklikten bu yana yönetim ve tüm ekipçe göstermiş olduğumuz başarılı çabalarımız ve ilerleyişimiz, şirketimize ve markamıza olan güvenin ve inancın daha da artmasını sağladı. Böylece daha da büyümek adına ciddi atılımlar yapma ihtiyacının ve zamanının geldiğini, AGCO’nun en üst yönetimine göstermiş olduk diyebilirim.

AGCO Türkiye’deki kariyerinize Pazarlama, Bayi Geliştirme ve Kilit Müşteriler Müdürü olarak başladınız. Bugün ise şirketin en üst pozisyonunda bulunuyorsunuz? Bu başarınızın sırrı nedir?

Başarılı olmak nerede çalışırsanız çalışın ve ne iş yaparsanız yapın özveriyle çok çalışmayı gerektiriyor. Bunun üzerine bir de şirketinizi, markanızı ve işinizi severek yaparsanız, başarısız olmak bence büyük bir hata veya şansızlık olur. İş hayatı, her zaman iniş ve çıkışları olan bir serüven. Bu serüvende azimli olarak çalışır, kendinize kişisel hedefler koyar ve sürekli kendinizi geliştirirseniz sonunda mutlaka başarılı olacaksınızdır. Kimi zamanından önce, kimisi de zamanı geldiğinde… Dijitalleşen çağda demode kalıp hala mekanik araçlar, sistemler kullanmak ne kadar hızla sizi geriye götürecekse, gelişen çağa ve iş ortamına ayak uydurmak da bir o kadar sizi ilerletecektir. Hayatım boyunca her zaman yaratıcı fikirler sunmaya, problemler çözmeye ve herkese yardımcı olmaya çalıştım. Bu benim karakterim ama ayrıca da tarzım olarak yıllardır hep işime de yansımakta. Bu nedenle de bana verilen her türlü görevi severek kabul ettim ve başarıya ulaştırmak adına sonuçlandırmaya çalıştım. Özgeçmişime baktığınızda hemen hemen dünyadaki mevcut bulunan tüm traktör ve tarım makinelerinin çalışmasını ve pazarını öğrenmeye çalıştım ve bizzat kullanmaya gayret ettim, bu ürünlerle ilgili pazarlama (tüm fonksiyonlarıyla), satış ve bayi yönetimi basamaklarında görev aldım. Ama öğrenmek, tecrübe etmek ve de yaratıcı bir şeyler sunmak bitmedi benim için,  inşallah bitmeyecek de..

AGCO Türkiye organizasyonunda bugünden sonra farklı bir pozisyon üstlendiniz. Buna bağlı olarak önümüzdeki günlerde AGCO Türkiye’de sizle beraber neler değişecek?

Şirketimizde benle beraber en büyük değişimin artan başarı grafiğinde olmasını arzu ediyor ve hedefliyorum tabi ki. Ama bunun yanı sıra asıl hedefim, birbirine kenetlenmiş-kazanan bir ekip olduğumuzu, her yıl bunu başarılarla taçlandırarak göstermek. Herkesin çalışmak istediği bir şirket ve herkesin ürünlerinden almak istediği bir marka imajını daha da geliştireceğiz göreceksiniz. Kazanan ekibimizin içinde her yıl artan yeni kazanan bayiler, kazanan çiftçiler, kazanan Massey Ferguson kullanıcıları birlikte göreceğiz.

Görevinizin sorumluluk alanları neler olacak?

Şirketimiz, kuruluşundan bu yana Massey Ferguson’un Türkiye’deki merkezi. Benim de yıllardır ana sorumluluğum bu marka ve onun başarısı. Ama yeni görevimle beraber, AGCO’nun ülkemizde ve şirketimiz bünyesindeki diğer faaliyetleri olan Satış sonrası hizmetler, yedek parça faaliyetleri, yedek parça ve yarı mamul satın alma gibi tüm faaliyet ve fonksiyonlarının başarısı için çalışmak ve bu fonksiyonlardaki ekiplerimize destek olmak da öncelikli hedefim ve sorumluğum içinde yer alacak. Söylemeye gerek yok belki ama şirketin tüm faaliyetlerinin tek yasal temsilcisi ve yetkilisi olmak zaten görevimin ana sorumluluğu.

Sektörde işini seven ve görevini layığı ile yapan bir yönetici olarak tanınıyorsunuz. Buradan öncelikle çiftçiler ve bayileriniz olmak üzere tüm sektör paydaşlarınıza neler söylemek istersiniz?

İşini seven ve büyümek isteyen kişilerle çalışırsanız siz de büyür ve gelişirsiniz. Emeğe, işe olan bağlılığa, iyi niyete ve saygıya önem verirseniz sizler de değer kazanır, uzun süreli sürdürülebilir bir başarı sağlarsanız. Bizim sektörümüzde, işinizdeki itibar ve saygınlık-ki bunu sağlayacak olan kişinin kendisi,  uzun vadede her şeyden önce geliyor. Yöneticilerimize, saha ekiplerimize ve de bayilerimize her zaman bu mesajı vermek istedim ve istiyorum. Birlikte büyümek lazım, bunun için de birlikte sırt sırta çalışabilmek ve başarmak gerekiyor. 3S bayi teşkilatımızın başarısı ve önemini her fırsatta vurguluyorum biliyorsunuz. Bir şirketi tercih ediyorsanız arkasındaki gücü ve yönetenleri bilerek seçmeli, bir markayı tercih ediyorsanız ise arkasından duran ekipleri ve bayi teşkilatını bilerek seçmelisiniz. Kısaca, işinizi şansa bırakmamalı, her zaman kazanan ekibin, dürüst ve güçlü ailenin bir parçası olmaya çalışmalısınız…

Malumunuz dünya genelinde yaşanan koronavirüs nedeniyle birçok insan zamanlarının büyük bir çoğunluğunu evde geçiriyor. Siz bu noktada tarlalarda çalışmak zorunda olan çiftçilere ne söylemek istersiniz?

Coronavirüs gibi büyük ve bambaşka bir belanın ortasında bile canla başla üretim yapmaya çalışan, tarlada gece gündüz, soğuk sıcak demeden çalışan tüm çiftçilerimize öncelikle büyük bir teşekkür etmek istiyorum. Onlar olmazsa ve çalışmazsa yaşam olmaz, bizler olmayız. Bu nedenle herkesten çok onların da kendilerine iyi bakmaları hepimiz için hayati önem taşıyor. Tarlada bir dakika zaman kaybetmesinler diye bizler de her türlü sağlık ve hijyen tedbirlerini alarak hem şirketimizce hem de 3S bayilerimiz aracılığıyla 7/24 hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu amaçla da hastalık riskine karşı, güvenli tesisler ve güvenli ürünler yaratmaya ve güvenli hizmetler sunmaya çalışıyoruz. Umuyorum kısa sürede bu beladan tüm dünya ve ülkemiz kurtulacaktır. Kişisel hijyenimiz ve tedbirlerimiz sadece kendimizi değil tüm yakınımızdaki sevdiklerimizi ve ülkemizi koruyacaktır. Bu konuda da daha hassas davranmalı herkes.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Az önce bahsetmeye çalıştığım gibi; kazanan ekibin bir parçası olmak ve birlikte büyümek isteyen herkese kapımız açık. Unutmayın! Massey Ferguson markası öyle bir marka ki; Alırken kazanırsınız, kullanırken kazanırsınız, satarken de hep kazanırsınız!

METE HAS KİMDİR?

Sabancı Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde üst düzey yöneticilik master (Yüksek Lisans) ve Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Mete Has, ayrıca Çukurova Üniversitesi Tarım Makina Mühendisliği alanında yüksek lisans ve lisans derecelerine de sahiptir. Has, AGCO’ya, en son Pazarlama ve Fiyatlandırma Müdürü olarak John Deere bünyesinde kazandığı on yıllık satış, bayi yönetimi ve pazarlama deneyimi ve daha öncesindeki Massey Ferguson-Uzel Makina San. AŞ bünyesinde edindiği 5 yıllık Ürün Pazarlama Yönetimi tecrübeleri ile katılmıştır. AGCO Türkiye’deki kariyerine ise Pazarlama, Bayi Geliştirme ve Kilit Müşteriler (Filo Satışlar) Müdürü olarak 2013 yılında başlayan Mete Has, Şubat 2014’te Ülke Satış Müdürlüğü’ne terfi etmiştir. Mart 2019’dan bu yana, Massey Ferguson Ülke Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Has, 13 Mart 2020 tarihinde AGCO Türkiye Genel Müdürü olarak atandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Çiftçi ihtiyaçlarına yarım asırlık tecrübe

SONRAKİ HABER

John Deere’ın yeni 6M Serisi Türkiye’de

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Case IH, pazar payını artırıyor

TürkTraktör Pazarlama Direktörü Jiri Velharticky, Case IH’ın sahip olduğu yeni ve teknolojik ürünler, güçlü bayi ve servis yapılanmasıyla…
Total
0
Share