Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Ne kadar çok yaprak olursa o kadar iyi

Pancar yaprağı hasadı Almanya’da artık pek yaygın değil – yaprak artık yem olarak ilgi görmüyor. Hollanda’da yaprağın yeni bir kullanım alanına yönelik araştırmalar yapılıyor

Uzaktan bakıldığında, yükleyici hasat makinesiyle yapılan klasik pancar hasadına benziyor. Yakından bakıldığında şaşkınlık ortaya çıkıyor: pancarlar yerde kalıyor, sadece yaprak hasat ediliyor. Teknolojiye ve arka plana bir göz atıyoruz.

Protein avı

Projenin arkasında Hollandalı şeker şirketi Cosun var. 2018 yılında şirket, yapraklardan protein ekstraksiyonu geliştiren girişimci firma Green Protein’i devraldı. Pilot proje, Rotterdam’ın güneyindeki Dinteloord’daki şeker fabrikasının yakınında yürütüldü. Yapraklar presleniyor ve yapraktan çıkan koyu yeşil sebze suyu kurutuluyor.

Hektar başına 10 ila 20 ton yaprak kütlesi, yüksek esansiyel amino asit içeriğine sahip 180 ila 280 kg arasında yüksek kaliteli protein tozu üretilebilir. Bu toz, soslar için et yerine geçebilecek şekilde veya kek, tatlılarda bir gıda bileşeni olarak kullanılabilir.

Geriye dönük bir bakış

Ayrıca yaprak kütlesi için hasat teknolojisine giden birçok geliştirme çalışması da var. Hack firması, yaprakları toplamak için iş başı yaptı. Aslında projenin başlangıcında, odak noktası pancar ve yaprağın kombine şekilde hasat edilmesiydi. 2019 hasadında, pancarları ilk kez kendinden tahrikli altı sıralı bir makine temizledi ve buna New Beat II adı verildi. Baselier yaprak dökücü, yaprakları, yanından geçen bir nakliye aracına taşımak için 6 m uzunluğunda, hidrolik tahrikli bir transfer konveyörü ile donatıldı. Pancarlar geleneksel olarak temizleniyor ve bunkere taşınıyor. 12 sıralı Holmer Terra Dos T4-40, sürülmemiş araziyi temizliyor. Ancak ondan sonra New Beat II alana geliyor. Böylece kaldırma araçları için gereken yeterli alan sağlanmış oluyor. Yaprak hasadının New Beat II’nin çalışma hızı üzerinde hiçbir etkisi yok.

Ancak pancarları boşaltmak için kısa bir süre durmanız gerekir ve yaprak kapatma ünitesi, kendinden hareketli pancar yükleyiciye yer açmalıdır. Belçikalı uzman Gilles’in makinesi başlangıçta bir yükleme bunkeri olarak hizmet etmiş ve Hack tarafından ikinci el olarak satın alınıp ​​bir transfer aracına dönüştürülmüş.

İki iş bire düştü

Pancar ve yaprakların kombine hasadı teknik olarak iyi sonuç verdi. Ancak Green Protein’e göre, yaprakları toplamak için ideal zaman pancar hasatının başlamasından altı hafta önceydi. İdeal olarak, pancarlara zarar vermeden, pancar hasadı öncesinde sadece yapraklarını hasat edebilen bir hasat makinesine ihtiyaç vardı. Hack firması bu meydan okumayı kabul etti ve ekip çeşitli seçenekleri yazıp çizerek bir değerlendirmeden geçirdi. Sonuç olarak, seçimleri, 1990’ların başında, yıllarca kullanılmak üzere bir salonun köşesinde bekleyen kendinden tahrikli Riecam RBM230 hasat makinesinden yana oldu. Makine hala 230 hp, hava soğutmalı Deutz altı silindirli motorla çalışıyor. Ve neredeyse 30 yıllık kabinde yapılan tek değişiklik, pikap için ek bir kontrol kutusu ilave etmek olmuş. Yazılımcı ekip, hasat makinesinin geri kalanını tamamen elden geçirdi: Yaprakları makineden taşıma kısmı özellikle zordu.

Filoda bezelye ve fasulye için iki düzine Ploeger EPD hasat makinesi bulunuyordu ve yaprak hasadı için kullanılan kauçuk konveyör bantlardan birini Riecam makinesiyle dönüştürme fikrini ortaya atıldı. Bezelye ve fasulyeyi tamburun altında yakalayan ve temizlenmek üzere ileten merkezi lastik banttan faydalanılmasına karar verildi.

Hack ekibi bir sorunu pragmatik olarak çözdü: Riecam RBM230 çok uzun olduğu için şasi bölündü ve 2.20 m kısaltıldı. Ön aksın önündeki ana ünite yerine 3 m genişliğinde bir ıspanak hasat makinesinden çıkma toplayıcı monte edildi. Pikap, kendinden tahrikli tekerleklerin bir sonraki şeridin kanatları üzerinden yuvarlanmaması için hidrolik olarak 25 cm yana kaydırılabilir.

Sıralar arasında

Hasat makinesinin aksındaki çift bakım lastikleri normalde Hack tarafından pancar ekim makinesinin önündeki traktörde kullanılıyor. Claas Arion 45 ve damperli kamyon ayrıca sıralar arasında kullanım için dar lastiklerle donatılmışlar.

Makine teknisyeni ve operatörü Peter Kriesels, en büyük zorluğun bıçakları kesme ünitesinden merkezi konveyör bandına aktarmak olduğunu bildiriyor. Çözüm, eski Riecam kaldırma ünitesinden hidrolik tahrikli yıldızların montajıydı.

Ne çok fazla, ne çok az

Sürücü için yaprak hasadı nasıl? sorusuna Peter, “Farklı ve ilginç” diye cevap veriyor. “Makine çok daha kısa ve manevra kabiliyeti yüksek.” ”Hava durumuna bağlı olarak çalışma hızı 3 km/s’dir. Sürücünün en önemli görevi, toplayıcıyı doğru ayarlamaktır: Tüm yapraklar toplanmalı, ancak mümkün olduğunca az gövde toplanmalıdır. Ve hiçbir koşulda pancar başları zarar görmemelidir – bu husus pancar yetiştiricileri için olduğu kadar protein üretimi pilot tesisin presleri için de çok çok önemli.

Şeker pancarı yaprakları hacimlidir ve dolu bir treyler sadece 1,5 ila 2 t yük taşıma kapasitesine sahiptir. Riecam makinesi, başlangıçta 2 ila 3 ton pancar için alan sunan nakliye aracını boşaltmak için bir ara bunkere sahiptir. Şu an için bu işlem bunkere aktarılarak yapılıyor, aşırı yüklemeden kısa bir süre çalışmaya devam edebilirsiniz.

Öncü çalışma

Yaprakların ağırlığının fazla olmayışı nedeniyle, malzemenin daha uzun süre taşınması verimsiz görünüyor. Ayrıca yaprak ve şeker pancarı hasadının ayrı ayrı maliyeti de dikkate alınmalı. Mali detaylar henüz bilinmiyor, ancak şeker pancarı yetiştiricileri yaprak hasadı için tazminat alıyor.

Pancar yapraklarından protein ekstraksiyonu elde etme projesi henüz erken aşamalarda ve Cosun hala yaprak hasadının kök gelişimi ve şeker verimi üzerindeki etkisini araştırmakta. Bizim deneyimimizde pancar yaprakları Eylül başında hasat edildi. Birkaç hafta sonra pancarlar hala topraktaydı ve Cosun’a göre pancarlar o kadar güçlü bir şekilde filizleniyordu ki önceki yaprak hasadı zar zor anlaşılıyordu. Pancar hasat edilirken protein içeriğinin ikinci bir kesime izin verecek kadar yüksek olup olmadığı henüz belli değil. Ayrıca, yaprak hasadı ile pancar hasadı arasındaki maksimum sürenin ne kadar olması gerektiği konusunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Demo tesisi, 2022 yılına kadar birkaç bin hektar pancar yaprağını işleyecek şekilde genişletilecek. Geçen sezon, pilot tesise yaklaşık 100 hektarlık 1200 tonluk iyi bir ürün teslim edildi. Proje iyi bir başlangıç ​​yaptı ve Hollandalı firma Hack tarafından sunulan özel çözümler yelpazesine katkıda bulunuyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü ihracatta 8 milyar doları aştı

SONRAKİ HABER

Sebze yatakları için robotlar

BENZER HABERLER
Total
0
Share