Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Rusya-Ukrayna savaşı tarım ürünlerinin fiyatlarını artırdı

Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile üretimin azalması, talebin artması ve arzın bunun karşılayamaması endişeleri hububat fiyatlarını yükseltti. Buğdayın Chicago borsasında işlem gören vadeli kontratları, Ukrayna’da savaşın uzaması nedeniyle küresel arza dair endişelerin kuvvetlenmesiyle yüzde 2’den fazla yükselerek kazanımlarını artırdı.

Soya fasulyesi yüzde 1,3 değer kazanarak 17,13 dolar/bushel yani 629.4 dolar/ton seviyesine yükseldi. Soyanın yanı sıra Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları dün yüzde 5 yükseldikten sonra bugün yüzde 2,4 artışla 11,45 dolar/bushel, yani 420,7 dolar/ton seviyesine yükseldi.

Mısır yüzde 0,5 artarak 7,60 dolar/bushel yani 299,2 dolar/ton seviyesine yükseldi

“Karadeniz bölgesinde üretilen hububat bir süre piyasalarda olamayacak”

Singapur merkezli bir hububat işlemcisi, “Karadeniz bölgesinde üretilen hububat büyük olasılıkla beklenilenden daha uzun bir süre boyunca piyasalarda olmayacak. Alıcılar, başka bölgelerden hububat alabilmek için daha yüksek ücretler ödemek durumunda kalacak.” dedi.

Bir endüstri yetkilisi Ukrayna’nın, limanların Rus güçlerinin saldırıları tarafından engellenmesi nedeniyle haziran ayına kadar ihraç etmeyi beklediği gibi milyonlarca ton hububatın satışını gerçekleştiremeyeceğini ve 6 milyar dolarlık gelir kaybı görmeye hazırlandığını ifade etti.

“Ukrayna’ya alternatif bulunmalı”

Yardım kuruluşları, Mısır, Türkiye ve Yemen gibi Ukrayna’dan hububat ithal eden ülkelerin başka alternatifler bulmaları gerekeceği uyarısında bulundu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Tarımsal girdilerde rekor enflasyon

SONRAKİ HABER

Rusya'nın son 8 yılda değişen tarım vizyonu

BENZER HABERLER
Total
0
Share