Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Suruç Ovası’ndaki çiftçiler, GAP ile gelirini artırıyor

GAP kapsamında yapılan Suruç Tüneli aracılığıyla Atatürk Barajı’ndan alınan su, Suruç Ovası’na aktarılarak bu bölgede tarım alanları bulunan çiftçilere can suyu oluyor. Böylece Suruç Ovası’nda önemli bir gelir artışı elde ediliyor.

GAP kapsamında yapılan Suruç Tüneli aracılığıyla Atatürk Barajı’ndan alınan su, Suruç Ovasına aktarılarak bölgedeki çiftçilerin faaliyetlerine önemli bir katkı sağlıyor. Tarım alanlarının büyük bir kısmının GAP projesi ile sulanabildiği bölgede, Ağırlıklı olarak pamuk, sebze, mısır ve buğday yetiştiriliyor. Sulama olanaklarının artmasıyla çiftçiler, artık alternatif ürünlerde üretmeye başladı. Bu kapsamda Suruç Kaymakamlığı bünyesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile GAP Bölge Kalkınma İdaresinin destekleriyle kurulan 8 serada çiftçiler üretimlerini sürdürüyor. Birer dönüm üzerine kurulan seralarda yıl boyunca ürün yetiştirebilen çiftçiler, küçük birimden yüksek gelir elde etmeye başladı.

Proje ile ilçedeki sera sayısı 30’a ulaştı

Suruç Ovası’na 2012 yılında suyun gelmesiyle ilçede tarımda hareketlenmenin başladığını söyleyen İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Murat Yahlizade, suyla birlikte kuru ve boş olan bozkır alanların yeşillenmeye başladığını, böylece suyun vatandaşların ekonomisine de can verdiğini belirtti.

Kendi topraklarında üretime başladılar

İlçeye suyun yeterli düzeyde gelmesiyle mevsimlik işçi olarak farklı illerdeki tarım çalışmalarına giden çiftçilerin, artık kendi topraklarında üretim yaptığını belirten Murat Yahlizade, “Su olanağının artmasıyla birlikte gelir düzeyimiz yükselmeye başladı. Suruç Ovası’nda; pamuk, mısır, buğday, zeytin ve kuraklığa dayanıklı olan fıstık gelişmeye başladı. Vatandaşlar pamuk, buğday, mısır kaldırarak ekonomik refaha ulaştı. Bu da ister istemez sosyal kültürel yaşantısına yansıdı” sözlerini kaydetti.

Verim artışıyla sera sayı da arttı

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ilk başta 8 çiftçiye birer dönüm olmak üzere sera hazırladıklarını söyleyen Yahlizade, “Buradaki hedef kitlemiz özellikle bu işi yapabilen, yapmaya meyilli olan, aile sayısı buna uygun olan kişileri tercih etmeye çalıştık. O yönde çalışmalarımızı yaptık. Başvuruları aldık. O anlamda istediğimiz hedeflere ulaştık. Hedef kitlemizi bulduk, onlarla buluştuk. Projemizi yaptık. Projemiz kabul gördü ve çiftçilerimize yüzde 70 hibeyle anahtar teslimi yaptık. Şu anda ilçede yaklaşık 30 sera bulunuyor. Çiftçilerimiz bunu örnek alarak kendileri de sera yapıyor. Gelirini görüyor. Yeni projelerimiz de olacak. 2024 yılının çiftçilerimiz için üretimin, üreticinin yılı olacağı kanaatindeyim. Üreticilerimizin başvurularını alacağız, inşallah onları yeni seralara kavuşturacağız. Bizim buradaki çalışmamızın temel noktası bir kıvılcım başlatmaktı. Bu kıvılcımın da çoğalmasıydı. Bunu şu anda görüyoruz” açıklamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Başkan Yüce, “Tarımla büyüyen bir Sakarya hayali için çalışıyoruz”

SONRAKİ HABER

Tarım makineleri kredilerinde yeni oranlar ve limitler belli oldu

BENZER HABERLER
Total
0
Share