Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarım Kredi üretim kapasitesini artırıyor

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Tarım Kredi Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adem Darımla ve yönetim kurulu üyeleriyle birliğin geçen yıl Tarım Kredi bünyesine katılan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık AŞ’yi (SİVTAŞ) ziyaret ederek, çalışmaları yerinde inceledi. SİVTAŞ’da kapasite artışı yapılacağını söyleyen Hüseyin Aydın, “Önümüzdeki süreçte 6 bin ton kapasiteli 3 yeni silo yatırımı yaparak tesis depolama kapasitesini de artırmış olacağız. Günlük 22 ton süt işleme kapasitesine sahip bu tesisin üretim kapasitesini bu yıl içinde yapılacak yeni yatırımlarla günlük 40 tona çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılamak, beklentilerine kalite ve istikrarla karşılık vermeği hedefleyen Tarım Kredi Kooperatifleri, geçen yıl bünyeline katmış oldukları SİVTAŞ’ı yerinde inceledi. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Sivas’ın tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye’nin önde gelen kentlerinden biri olduğunu belirterek, 2019-2020 yıllarında belediye ve il özel idaresinin burada ortak bir projeyle hem yem hem de süt işletme fabrikası kurduğunu söyledi. Fabrikada yıllık 40 bin ton süt, 120 bin ton civarında da yem üretildiğini ve SİVTAŞ’ın lojistik bakımdan Doğu Anadolu Bölgesi yem tedariki konusunda büyük önem taşıdığını ifade eden Aydın, “Biz hem yem hem süt konusunda iddialıyız. Şirket halen SİVTAŞ adıyla devam ediyor. Gerekli prosedürlerin ardından buradaki Tarım Kredi Süt, Denizli’deki süt şirketimizin bir şubesi olacak. Yem fabrikası da bizim şirketimizin Sivas şubesi olacak” dedi.

Türkiye’deki tek kuruluşuz”

Tarım Kredi’nin ülkedeki tarım ve hayvancılık ekosistemindeki önemine dikkat çeken Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Biz yemi vatandaşa vadeli olarak veriyoruz. Vatandaş alıyor ve hayvanını besleyerek süt yapıyor. Ürettiği sütü bize teslim ederek, bunun parasıyla yemini ödemiş oluyor. Sistem bu şekilde çalışıyor. Biz girdileri veriyoruz, nihai ürün çıktığında onu alıyor ve tüketicinin ihtiyacı haline dönüştürerek marketlerimizde sunuyoruz. Her adımımızda ülke tarımına katkıda bulunan hem üreticinin hem de tüketicinin faydasını sağlamak üzere çalışan bir yapıyız. Bu yönüyle Türkiye’deki tek kuruluşuz. Daha ekonomik, kaliteli, nitelikli ve güvenilir ticarete vesile olmaya çalışıyoruz. Aydın, “Önümüzdeki süreçte 6 bin ton kapasiteli 3 yeni silo yatırımı yaparak tesis depolama kapasitesini de artırmış olacağız. Günlük 22 ton süt işleme kapasitesine sahip bu tesisin üretim kapasitesini bu yıl içinde yapılacak yeni yatırımlarla günlük 40 tona çıkaracağız” sözlerini kaydetti.

“Üretime katkı sağlıyoruz”

Kuruluşun bünyesine kattığı Afyonkarahisar’daki Oruçoğlu Yağ Fabrikasına ilişkin de bilgi veren Aydın, daha önce 9 fason işletmeyle çalıştıklarını hem lojistik masraflar hem de zamansal kısıtlarla karşılaştıklarını anlattı. Fabrikanın Tarım Kredi bünyesine katılmasıyla bunu tek bir yerde topladıklarını ve çok sayıda istihdama vesile olduklarını belirterek, “Aracıyı ortadan kaldırdığımız için daha maliyeti uygun üretime katkı sağlamış oluyoruz” diye konuştu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

VERSATILE bayileri BAŞAK Traktör’ü ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Dünya genelinde traktör pazarı %8 azaldı

BENZER HABERLER
Total
0
Share