Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarım teknolojileri TEKNOFEST’in parlayan yıldızı oldu

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul) Atatürk Havalimanı’nda kapılarını ziyaretçilere açtı. Festivalde savunma sanayi araçları ile sivil alandaki birçok teknolojinin bir arada olduğu etkinlik ve yarışmalarda; Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinin desteği ve TARNET’in yürütücülüğünde birçok yarışma ve etkinlik düzenleniyor.

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin de aralarında bulunduğu 72 paydaşın destekleriyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam ediyor. Festival, 26 Eylül pazar günü sona erecek.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığının yönergeleri doğrultusunda gerçekleştirecek etkinliğe, 45 bin takım ve 200 binden fazla öğrenci başvuru yaptı. 2018 yılında 20 bin, 2019 yılında 50 bin, 2020 yılında 100 bine yakın kişinin başvuru yaptığı, 2019 yılında yaklaşık 1.7 milyon ziyaretçiyle dünya rekoru kıran festivale, bu yıl yine yoğun katılım bekleniyor. TEKNOFEST, pandemi şartları nedeniyle valilik koordinasyonunda ilerliyor; katılımcıların internet sitesi üzerinden kayıt zorunluluğunu bulunuyor.

Tarım odaklı teknolojiler yarışacak

TEKNOFEST kapsamında, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri teknoloji şirketi TARNET öncülüğünde Tarım Teknolojileri ve Tarımsal İnsansız Kara Araçları yarışmaları düzenleniyor. Tarım alanlarının daha doğru ve verimli kullanılması, çiftçilerin tarımsal girdi maliyetlerini düşürürken verim artışı sağlayacak tarım odaklı teknolojilerin sergileneceği yarışmaya toplamda 1.069 başvuru yapıldı.

Yarışma alanlarına ek olarak, Tarım Kredi Kooperatifleri TARNET tarım teknolojileri temas alanlarında, Elektrostatik Püskürtme Teknolojisi (EPT), Akıllı Traktör Sistemi (ATS), ilk kez görücüye çıkan yerli Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) ve Akıllı Tarım Atölyeleri (ATA) festival ziyaretçilerinin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.

Poyraz, gençlerle bir araya geldi

Festivalin ilk gününde TARNET ve yarışma alanlarını ziyaret eden Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, katılımcı gençlerle buluşarak tarım teknolojilerinin geleceğini ve çiftçilerin soframıza gelen gıdalar için verdikleri yoğun emekleri anlattı. Gençlere, çiftçilerimizin girdi maliyetlerini düşürmek ve daha verimli ürün üretimi için teknoloji geliştirmenin öncelikli görevleri olduğunu belirten Poyraz, bu yolda başarılı girişimlere Tarım Kredi Kooperatifleri ekosisteminin destek olacağını söyledi.

Tarım Teknolojileri kategorisinde 75, Tarımsal İnsansız Kara Aracı kategorisinde 22 finalistin yarıştığı festivalde, dereceye giren takımlar için gerçekleştirilecek ödül törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Prof. Dr. Aziz Sancar birlikte katılacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Lise öğrencilerinden akıllı tarım robotu

SONRAKİ HABER

TH Serisi teleskopik yükleyiciler, tüm İhtiyaçlara çözüm sunuyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share