Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarım ÜFE mayısta aylık bazda azalırken, yıllık bazda artış gösterdi

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,91 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 61,24 artış gösterdi.

TÜİK, mayıs ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Tarım-ÜFE’de mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,91 azalış, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 19,58 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,24 artış ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 61,72 artış gerçekleşti.

Sektörlerde bir önceki aya göre değişiklikler görülüyor

Sektörlerde bir önceki aya göre, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,18 azalış, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 0,43 azalış ve balık ve diğer balıkçılık ürünleri; su ürünleri; balıkçılık için destekleyici hizmetlerde yüzde 8,40 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre, kısa ömürlü bitkisel ürünlerde yüzde 6,67 azalış, uzun ömürlü bitkisel ürünlerde yüzde 4,98 artış ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde ise yüzde 2,98 artış gerçekleşti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

CLAAS, yarım milyonuncu biçerdöver üretimini kutluyor

SONRAKİ HABER

Tarımsal girdi fiyat endeksi Nisan’da yükselişini sürdürdü

BENZER HABERLER
Total
0
Share