Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarımda Ar-Ge çalışmalarına 50 milyon Türk Lirası bütçe ayrıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Ar-Ge çalışmalarına 50 milyon liralık bütçe ayırdı. TÜBİTAK ile TAGEM arasında imzalanan iş birliği protokolü ile Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu gıda, tarım ve hayvancılık alanında belirlenen, toplam 16 ana başlık altında 129 alt başlığı bulunan “Tarımsal Araştırmalar Çağrısı’na başvuru tarihleri 20 Haziran-1 Eylül dönemi olarak belirlendi.

Dünyada ortaya çıkan COVID-19 salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle yükselen gıda fiyatları, gıdaya erişimin kısıtlanması, açlık ve gıda tedarik zincirindeki kırılmalar dünya gündeminde yoğun şekilde kendini gösteriyor. Bu etkilerin yanında iklim değişiklikleri, küresel ısınma ve nüfus artışı gibi sorunlar da dünyada tarım sektörünü daha önemli hale getirdi. Bu doğrultuda Türkiye’de, tarımsal üretimde, verimin korunması ve artırılması amacıyla kamu-özel sektör-sanayi ve üniversite iş birliğinde pek çok proje hayata geçirmeye devam ediyor.

TÜBİTAK ile TAGEM arasında imzalanan iş birliği protokolü

Tarım sektöründe modern yöntemlerin aktif olarak kullanılarak sürdürülebilirliğin artırılması amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı, hedeflerini gerçekleştirmek üzere iş birliği yaptı. Yapılan anlaşmaya göre, Türkiye’de tarımsal Ar-Ge ve yenilik ekosistemine sunulan imkanların çıktı odaklı ve bütüncül yönetilmesi amacıyla TÜBİTAK ile TAGEM arasında imzalanan iş birliği protokolü ile “Tarımsal Araştırmalar Çağrısı”na çıkacak. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu gıda, tarım ve hayvancılık alanında belirlenen, toplam 16 ana başlık altında 129 alt başlığı bulunan çağrıya araştırmacılar, 20 Haziran-1 Eylül döneminde başvurabilecek.

Projelere ayrılan bütçe, 50 milyon lira olacak

TÜBİTAK’tan alınan bilgiye göre, Tarımsal Araştırmalar Çağrısı’nda gıda tarım ve hayvancılık alanında hazırlanan bilimsel projeler, TÜBİTAK’a sunulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı eş fonlamasıyla projelere ayrılan bütçe, 50 milyon lira olacak. Her bir proje, bu kapsamda 2 milyon liraya kadar destek alabilecek.

‘Tarımsal Araştırmalar Çağrısı’ detayları

Ülkedeki tarımsal üretimin verim ve kalitesinin artırılması amacıyla hazırlanan başlıklar altındaki bazı maddeler şöyle sıralandı:

– Yükselen dijital teknolojilerin tarımda kullanılması

– İklim değişikliğinin tarımsal üretim sistemlerine etkilerini değerlendiren model geliştirilmesi

– Yerli gübre üretim teknolojilerinin geliştirilmesi

– Endüstri bitkileri, sıcak iklim tahılları, yemeklik tane baklagillerin ulusal ihtiyacı karşılayacak şekilde üretiminin ıslah ve yeni teknolojilerle artırılması

– Uluslararası ticarette rekabet şansı yüksek, değişen iklim koşullarına uygun yeni meyve çeşitlerinin, üzüm çeşitlerinin ıslahı ve teknolojilerinin geliştirilmesi

– İthalatı yüksek olan pamuk bitkisinin verimli olarak yetiştirilmesi

– Büyükbaş, küçükbaş hayvan, kanatlı ve diğer küçük evciller ile bal arılarında verimlerinin artırılması amacıyla ıslah ve yetiştirme sistemlerinin geliştirilmesi

– Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta sürülerde sağlık ve refahın artırılması

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Traktör kazalarında ölümleri azaltacak proje Manisa’dan başladı

SONRAKİ HABER

Bir yıl ekilmeyen tarla devlet aracılığıyla kiralanacak

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share