Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarımda üretici enflasyonu Mart’ta yükselmeye devam ediyor

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi ve üretici enflasyonu artmaya devam ediyor. (Tarım-ÜFE) yıllık %61,87, aylık bazda ise %5,57 arttı. Tarım-ÜFE’de bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 17,51 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,98 artış gerçekleşti.

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) Mart’ta aylık bazda yüzde 5,57 artarken, yıllık bazda yüzde 61,87 yükseldi. Tarım-ÜFE’de bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 17,51 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,98 artış gerçekleşti.

Çeşitli sektörlerde artış devam ediyor

Sektörlerde bir önceki aya göre, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 5,84 artış, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 3,52 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde ise su ürünleri, balıkçılık için destekleyici hizmetlerde yüzde 1,18 azalış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki ayına göre, tek yıllık (uzun ömürlü olmayan) bitkisel ürünlerde yüzde 3,27 artış, çok yıllık (uzun ömürlü) bitkisel ürünlerde yüzde 7,60 artış ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 7,12 artış gerçekleşti. Yıllık değişimin en yüksek olduğu alt grup 170,17 ile yağlı meyveler, aylık değişimin en yüksek olduğu alt grup 13,54 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları oldu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

MF 9S Serisi prestijli Red Dot Tasarım Ödülünü kazandı

SONRAKİ HABER

BKT, yeni tarım lastiği ile verimliliği üst düzeye taşıyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share