Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarımsal girdi fiyatlarında artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Temmuz’a ilişkin Tarımsal Girdi Fiyat Endeksini (Tarım-GFE) açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,31; bir önceki yılın aynı ayına göre %133,41 ve on iki aylık ortalamalara göre %79,72 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %0,71, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %6,44 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %82,16, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde ise %141,75 artış gerçekleşti.

En yüksek artış gübrede görüldü

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, en yüksek artış yıllık %234,88 ile gübrede görüldü. Gübreyi %201,13 ile enerji ve yağlar takip etti. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %33,90 ile veteriner harcamaları ve %51,82 ile tohum ve dikim materyali oldu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TürkTraktör, sosyal sorumluluk projeleriyle tarımsal üretime katkı sağlıyor

SONRAKİ HABER

Zeynela, Tümosan traktörlerinin Belarus ve Ukrayna’daki tek yetkili distribütörü oldu

BENZER HABERLER
Total
0
Share