Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarımsal üretim, yapay zekanın gücüyle daha verimli hale geliyor

“Tarımda insansız üretime olanak sağlayan yapay zeka teknolojisini yaymayı amaçladıklarını ve bu süreçte Türkiye, Almanya, İspanya ve İngiltere’de yürüttükleri projeleri anlatan Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “Artık tarım sektöründe sürdürülebilir verimliliği artırmak ülkelerin gıda güvenliği açısından önemli bir rol oynayacak. Biz de sürdürülebilir verimliliği sağlamak için yapay zekayı kullandık ve elektrikli tarım robotları ürettik” dedi.

Dünya nüfusu son 200 yılda sekiz katına çıkmasıyla küresel bir kıtlık ve açlık yaşanmamasının ve üstelik ortalama yaşam süresinin kaliteli olması teknolojik gelişmelere ve ortaya çıkan ürünlerin satın alınabilir olması öne çıkıyor.Slovenya’da insansız elektrikle çalışan yapay zeka tabanlı bir tarım aracı geliştirdiklerini söyleyen Hasan Peker, robotların traktörlere göre 40 kat daha düşük enerjiyle çalıştığını anlattı. Ayrıca Peker, robotların her türlü arazi koşulunda insansız bir şekilde hareket edebileceğini vurguladı.

Teknolojiyle birlikte gelen seri üretime başlanıyor

Hasan Peker yapay zeka araçlarıyla tarımda insansız üretimin önemine değinerek; “İnsansız elektrikle çalışan yapay zeka araçları Slovenya ve İtalya’da 2 yıl boyunca tarım arazilerinde denendi. Seri üretim için son teknolojiyle donatılmış olan fabrika inşaatı tamamlandı. İlk aşamada 100 kişinin çalışacağı fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 1.500 adet olacak. Firma bu yıl “Slopehelper” ve “AgileHelper” ürünlerini piyasaya sunuyor. Peker Holding, Türkiye başta olmak üzere, bu robotu üretecek fabrikaları dünyaya yaymayı ve bu teknolojiyi tüm dünyaya ulaştırmayı hedefliyor” sözlerini kaydetti.

Tarımda teknoloji gücü

Teknolojinin tarım alanında faaliyete girmesiyle beraber insanlar daha rahat bir yaşama sahip oluyor. Bu sayede işsizlik azalıyor, kırsaldan kente göçün önüne geçilebiliyor, nüfus kırsal kesimde tutulabiliyor. Üretim yaparken aynı zamanda ekolojik dengenin korunması ve biyoçeşitliliğin sürdürülmesi sağlanıyor. Hasan Peker’de, sürdürülebilir tarıma katkılarını anlatırken, “Tarımda teknolojinin kullanımını artıyor ve biz de teknolojik çözümlerimiz ve robotlarımızla sürdürülebilir tarıma katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımız sürdürülebilirlik anlamında da bir örnek teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TÜMOSAN en yeni modelleriyle Agroexpo’da yerini aldı

SONRAKİ HABER

2023 yılında 77.901 adet traktör satışı gerçekleşti

BENZER HABERLER
Total
0
Share