Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarımsal yatırımlarda en yüksek payı 11,5 milyar lira ile sulama aldı

2022 Yılı Yatırım Programı’nda, tarım sektörü yatırımlarına bu yıl 18 milyar 607 milyon 5 bin liralık ödenek ayrıldı. Tarım sektörü yatırımlarında en yüksek payı ise 11,5 milyar lirayla sulama aldı. Bu alanda gerçekleştirilecek 198 projeden 190’ı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapılacak. Bu alanda yapılacak projeler; depolama, iletim tüneli, sulama, ıslah ve taşkın çalışmaları olarak öne çıktı.

Tarım sektörü yatırımlarında en yüksek payı ise 11,5 milyar lirayla sulama aldı. Söz konusu tutar, geçen yıl yaklaşık 12 milyar lirayı buluyordu. Ayrılan kaynağın yaklaşık 15 milyar 510 milyon lirası devam eden projelerde, 2 milyar 845 milyon lirası yeni projelerde kullanılması planlanırken 251,6 milyon lirası ise etüt projelerinde kullanılacak. Sulama yatırımlarını 4 milyar 44 milyon lira ödenekle ormancılık izledi. Bu alanda 21 proje yer alıyor. Bu projeler 18’ini, 4 milyar 37 milyon liralık yatırım tutarıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Ormancılık yatırımlarında, uçak ve helikopter hangarı, haberleşme sistemi, yangın önleme tesisi, ağaçlandırma, ormanların rehabilitasyonu ve fidan bakımı gibi projeler dikkat çekti.

Arazi toplulaştırma projeleri devam edecek

Bitkisel üretime bu yıl 2 milyar 432 milyon lira ödenek ayrıldı. Arazi toplulaştırması ve program destekleri gibi alanlarda 55 proje yer alırken bunların 23’ünü Tarım ve Orman Bakanlığı üstlenecek. 23 proje yaklaşık 1 milyar liralık ödenekle tamamlanacak. Hayvancılık alanında 14 proje için 480,8 milyon lira yatırım yapılması öngörüldü. Bu alandaki 9 proje yine Bakanlık tarafından yürütülecek. Su ürünleri alanında ise 132,8 milyon liralık yatırım planlandı. Bu alandaki 10 projenin 5’i Tarım ve Orman Bakanlığı, 5’i ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek. Hayvancılık ve su ürünleri alanlarında bakım ve yenileme projeleri öne çıkıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TürkTraktör, 12.kütüphanesini Adana Çukur Köyü’nde açtı

SONRAKİ HABER

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'den üreticiye girdi desteği açıklaması

BENZER HABERLER
Total
0
Share