Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TARMAKBİR’de “Şenol Önal” güven tazeledi

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği Derneği’nin (TARMAKBİR), 30. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek listenin oylandığı genel kurulun ardından toplanan yönetim kurulu, başkanlığa yeniden Şenol Önal’ı seçti.

TARMAKBİR 30. Olağan Genel Kurul Toplantısı pandemi tedbirleri çerçevesinde Makine İhracatçıları Birliği’nde (Ankara) gerçekleştirildi. Genel kurulun divan başkanlığını Ziya Altınöz (Altınöz Tarım Makinaları, Söke), divan kurulu üyeliklerini Ahmet Keresteci (Sağlamel Tarım Makinaları, Konya) ve Ahmet Özer (Köylü Tarım Makinaları, Konya) yaptı.

Dünya sıralamasında ilk 10 hedeflendi

Pandemi şartları nedeniyle sadece TARMAKBİR üyelerinin hazır bulunduğu Genel Kurul, Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Önal, “‘Bundan tam 44 yıl önce, 7 firma temsilcisi bir araya gelip, bir birlik olmanın çok yararlı olacağına inandık’ cümleleri ile başlayan bir tutanakla TARMAKBİR’in temelini attılar. Ve bizler, tam 44 yıl sonra bu salonda yer almanın, bizlere emanet edilen bu birliğin bir parçası olmanın gururunu taşıyoruz” ifadelerini kullandı ve konuşmasına şu şekilde devam etti: “Toplam üretim değerinden ihracata, katma değerden, çalışan sayısına kadar ülkemiz makine imalat sanayindeki 22 alt sektör arasında ilk sıralarda yer alan endüstrimiz, gelişimini ara vermeden sürdürmeye devam etmektedir. 2000’lerin başında sadece 70 milyon dolar seviyesinde ihracat yapan ve dış ticaret açığı veren endüstrimiz, bugün 1,1 milyar dolar seviyesine ulaşan ihracatı ile dış ticaret fazlası vermeye başlamıştır. 2001 yılında dünya sıralamasında 31. sırada yer alabilen ve toplam dünya ihracattan binde 3 pay alan Türkiye, 2020 yılını 15. sırada tamamlamış ve toplamdan aldığı payı yüzde 1,6’ya yükseltmiştir. Bununla birlikte bu değerlerin küresel ticarette marka bir ülke olmak için yeterli olmadığının da bilincinde olmalıyız. Yeni dönemdeki en önemli hedefimiz ölçek ekonomisinin kurallarını bir an önce tesis edip ihracatımızı 2 milyar doların üzerine çıkararak dünya sıralamasında ilk 10’a girmek olmalıdır.” Önal, “Bizler Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, birliğimiz için maddi ve manevi tüm ilgimizi hiçbir şahsi menfaat gözetmeden sunduk ve bize verilen göreve layık olmaya gayret ettik. Yeni seçilecek yönetim kadrosunu, sektörü daha ileri götürecek yeni görevler beklemektedir. Bu görevi sürdürürken, desteğini esirgemeyen değerli üyelerimize, huzurunuzda bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Genel Kurulda Genel Sekreter M. Selami İleri’nin yönetim ve denetim kurulu raporlarını okumasının ardından, katılımcılara mali konularda bilgiler sunuldu ve gündemin diğer maddelerine geçildi. Gündemin ilgili maddesi gereği, TARMAKBİR’in tüzük değişikliği ile derneğin ulusal ve uluslararası faaliyetlerde bulunması, kuruluş, platform ve ittifaklara üyeliği, projelerde yer alması konusunda yetki verilmesine dair teklifler Genel Kurul tarafından kabul edildi. Genel kurul delegeleri, gündemin ilgili maddeleri gereğince, yeni dönemde görev alacak TARMAKBiR “Yönetim Kurulu”, “Denetleme Kurulu”, “Etik Kurulu” ve “MAKFED Temsilcileri Kurulu” Üyelerini belirledi. Buna göre, 30. dönem Yönetim Kurulu aşağıdaki isimlerden oluştu.

 • Şenol Önal (Agriönal Dış Ticaret Ltd. Şti.)
 • Mümtaz Özalp (Alpler Ziraat Aletleri San. ve Tic. A.Ş.)
 • Ahmet Büyükateşli (Ateşpar Motorlu Araçlar San. Dış Tic. Ltd. Şti.)
 • Gökhan Bayramoğlu (Başak Traktör Tarım Zir. ve İş Mak. San. Tic. A.Ş.)
 • Serkan B. Kayın (Çelsan Ziraat Aletleri San. ve Tic. Ltd. Şti.)
 • Ö. Faruk Dönder (Dönder Tarım Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.)
 • Tolga Saylan (Erkunt Traktör Sanayi A.Ş.)
 • Güven Çetin (Fimaks Mak. Gıda ve Tar. Ürn. San. Tic. A.Ş.)
 • Ahmet Küçükbacak (Harmak Ziraat Mak. San. Tic. Ltd. Şti.)
 • Ahmet Kurt (Kurtsan Tarım End. Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti.)
 • Bülent Duman (Özdöken Tarım Makinaları San. ve Tic. A.Ş.)
 • Halim Tosun (Tümosan Motor ve Traktör San. A.Ş.)
 • Bilgin Türkay (Türkay Tarım Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.)

Teşekkür konuşması

Genel Kurul seçimleri sonrası bir teşekkür konuşması yapan Şenol Önal “Bizlere güvenen ve destekleyen üyelerimize, şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyorum. Geçmiş dönemlerde edindiğimiz tecrübeleri, yeni dönemin şevk ve heyecanıyla harmanlayıp üyelerimizin desteğiyle çok daha başarılı işler yapacağımıza olan inancımız tamdır” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TH Serisi teleskopik yükleyiciler, tüm İhtiyaçlara çözüm sunuyor

SONRAKİ HABER

TürkTraktör'ün Teknik Eğitimin Sanal Dünyası projesi saygın akademik makale yayıncısı Springer’da örnek gösterildi

BENZER HABERLER
Total
0
Share