Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TÜMOSAN, 2024’ten itibaren Stage 5 emisyon motorlu traktör üretimine başlayacak

TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi AŞ, 1 Ocak 2024’ten itibaren Stage 5 emisyon motorlu traktör üretimine başlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AB Emisyon Uygulama Yönetmeliği’nin yürürlüğe alındığı hatırlatılan açıklamada, TÜMOSAN’ın Stage 5 emisyon seviyesine uygun motor geliştirdiği ve Türkiye’de yerli imkanlarla üretildiği belirtildi.

TÜMOSAN, hem Türkiye pazarında hem de Stage 5 sertifikasyonu zorunlu olan diğer ülke pazarlarında rekabetçi ve yenilikçi gücüyle sürdürülebilirliği ve Ar-Ge çalışmalarını ana ilke edinerek Türkiye için katma değer üretmeye devam edecek.

1 Ocak 2024’ten itibaren üretimi başlayacak

TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi AŞ’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AB Emisyon Uygulama Yönetmeliği’nin yürürlüğe alındığı, 1 Ocak 2023’ten itibaren tarım orman, iş makineleri ve yol dışı araçlarda kullanılan dizel motorların Stage 5 emisyonlu olma zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı. Mevcut yönetmelik kapsamında 2024 yılı başına kadar Stage 3A emisyonlu motorlu traktör üretiminin devam edeceği, 1 Ocak 2024’ten itibaren Stage 5 emisyon motorlu traktör üretiminin başlayacağı bildiriliyor.

Türk mühendisler ve yerli imkanlarla geliştiriliyor

TÜMOSAN yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi: “Şirketimizde araştırma ve geliştirme çalışmaları kapsamında TÜBİTAK laboratuvarlarında emisyon test çalışmalarına başlandı, TÜBİTAK bünyesinde bulunan Motor Mükemmeliyet Merkezi’nde, TÜMOSAN ve TÜBİTAK-Rute ile güncellenen test Laboratuvarlarının 74-125 beygir güç aralığındaki 4 silindirli dizel motorlarımızda Stage 5 emisyon ve güç deney ve testleri TSE gözetiminde yapılıp emisyon literatürleri kapsamında ihtiyaç duyulan tip onay sertifikaları alındı. Gelinen noktada TSE denetiminde yapılan emisyon testleri sonucunda Türkiye’de yerli imkanlarla üretilen ve ilk olma özelliği taşıyan 4 silindirli dizel motorumuzun Stage 5 emisyon seviyesine uygun olduğu belgelendi. Böylelikle traktör ve iş makineleri motorları için Avrupa ve diğer bazı ülkelerde istenen emisyon seviyesi olan Stage 5 emisyon seviyesinde motor geliştirdiğimiz tescillendi. Tamamen Türk mühendisler ve yerli imkanlarla geliştirdiğimiz Stage 5 motorlarımız ile üretilecek traktör, iş makinesi ve diğer ürünlerimiz ile hem ülkemiz pazarında hem de Stage 5 sertifikasyonu zorunlu olan diğer ülke pazarlarında rekabetçi ve yenilikçi gücümüzle sürdürülebilirliği ve Ar-Ge çalışmalarını ana ilke edinerek ülkemiz için katma değer üretmeye devam edeceğiz.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Tarımsal destekleme bütçesi, 2024 yılı için 91,55 milyar liraya çıkacak

SONRAKİ HABER

Case IH Vestrum serisinde, ActiveDrive 8 powershift yeniliği

BENZER HABERLER
Total
0
Share