Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye’nin yüzde 16’lık tarım arazisi depremden etkilendi

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından 10 ilde yaşanan yıkımın insani ve ekonomik bilançosu ortaya çıkmaya başladı. Depremin yaşandığı bölge, Türkiye’nin bitkisel üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor. 10 ilde kayıtlı işletme ve çiftçi sayısı ise 270 bini buluyor.

Depremin vurduğu 10 il tarımda önemli bir paya sahip. Türkiye’de tarım yapılabilen alan 238,5 milyon dekar olarak kaydedildi. Bu alanın yüzde 16,2’si, yani 35,8 milyon dekarlık bölümü ise depremden etkilenen 10 ilde bulunuyor. Bu iller içinde en fazla tarım alanına sahip olan şehirler sırasıyla: 11 milyon dekarla Şanlıurfa. Onu 5,8 milyon dekarla Diyarbakır, 5 milyon dekarla Adana, 3,6 milyon dekarla Kahramanmaraş, 3,5 milyon dekarla Gaziantep ve 2,4 milyon dekarla Hatay.

Tahılda Şanlıurfa ve Diyarbakır, sebze bahçesinde ise Adana ve Hatay önde

Bitkisel ürünlerin ve tahılların ekildiği alanların 10 ildeki toplam büyüklüğü 25,6 milyon dekarla ülke genelinin yüzde 15,5’ini karşılıyor. Türkiye’deki tüm sebze bahçelerinin de 1,1 milyon dekarla yüzde 15,2’si bu illerde bulunuyor. Meyveler, içecek ve baharat bitkileri ekim alanlarında ise on il 9,3 milyon dekarla dörtte birlik bir paya sahip. Buğday, arpa gibi tahılların üretildiği alanlarda açık farkla Şanlıurfa, Diyarbakır ve Adana, sebze bahçesi alanında Adana ve Hatay, meyve alanlarında ise Gaziantep öne çıkıyor.

Gaziantep, yüzde 11,8’lik ihracat oranıyla önemli bir yere sahip

Türkiye’nin toplam tarım ve ormancılık ürünleri ihracatının yaklaşık beşte birini depremden etkilenen 10 il gerçekleştiriyor. Bu iller içinde Gaziantep, Türkiye’nin 34,2 milyar dolar olan toplam tarım ve ormancılık ihracatının yüzde 11,8’ini tek başına sağladı. Toplam yıllık tarım ihracatında Adana yüzde 2,5, Hatay yüzde 2,4, Malatya yüzde 1 pay aldı. 10 ilin toplam gayri safi yurt içi hasılada yüzde 9,3 pay alırken, tarım sektörü gayri safi hasılasındaki payı ise yüzde 14,3 olarak kaydedildi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

John Deere, yeni toprak işleme ekipmanını tanıttı

SONRAKİ HABER

AGCO Türkiye, ilk günden itibaren deprem bölgesine yardımlarını sürdürüyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share