Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Yabani zeytinler aşılanarak ekonomiye kazandırılıyor

Yudum Egemden ve Tohum Derneği, “Delice Zeytinlerinin Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ni başlattı. İzmir, Muğla ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlükleri’nin desteği, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün teknik konularda katkısıyla yürütülen projenin tanıtımı Manisa Davutlar Köyü’nde yapıldı. Aşılanacak toplam 4500 adet delice zeytini, tarımsal kalkınma kooperatifleri aracılığıyla çiftçilerin kullanımına verilecek.

Houmer BALAZADEH – Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü

Yudum Egemden ve Tohum Derneği, işbirliğinde delice olarak adlandırılan yabani zeytin ağaçlarının, ekonomiye ve çiftçilerin kullanımına kazandırılması kapsamında, ‘Delice Zeytinlerinin Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ başlatıldı. Projenin tanıtımı, Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya ve Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh’in ev sahipliğinde Manisa Davutlar Köyü’nde çiftçilerin de katılımıyla yapıldı.

2024’e kadar toplam 4500 delice ağacı aşılanacak

Bu yıl ilk olarak Manisa’da başlatılan ‘Delice Zeytinlerinin Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’; İzmir, Muğla ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlükleri’nin desteği ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün teknik konulardaki katkısı ile yürütülüyor. Proje kapsamında ilk olarak bu yıl Manisa’da 1500 delice ağacı aşılanmaya başlandı. 2023 yılında Aydın’da, 2024’te Balıkesir illerinde 1500’er olmak üzere toplam 4500 adet delice ağacı aşılanması hedefleniyor.Türkiye’deki halihazırda mevcut delice türü ağaçların aşılanarak ekonomiye kazandırılması, çiftçilere ve Türkiye’ye en az 20 milyon dolar katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.Yudum Egemden ve Tohum Derneği’nin başlattığı projenin Manisa ayağında Davutlar, Kaleköy, Sarma ve Sarıalan köylerinde aşılama çalışmaları yapıldı. Aşılanan ağaçlar, projeden faydalanacak köylerde kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri aracılığıyla çiftçilerin kullanımına verilecek. Böylece ekonomiye kazandırılacak olan zeytin ağaçları sayesinde çiftçilerin desteklenmesi planlanıyor.

“Proje ile çiftçilere katkı sağlayacağız”

Projede sürdürülebilirliği esas aldıklarını belirterek Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya, “Her zaman doğayı, tarımı ve çiftçileri destekleyen projeler ortaya koymaya çalışıyoruz. Savola Gıda Türkiye ile geçen yıl başlattığımız Yerli Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi sektörde bir ilk olmuştu. Bu yıl da Savola Gıda Türkiye’nin desteği ile delice zeytinlerin ekonomiye kazandırılması için yeni bir iş birliğine imza attık. Toplam 4500 zeytin ağacını ekonomiye kazandırarak Manisa, Aydın ve Balıkesir’deki yaklaşık 150 çiftçimize destek sağlayacağız. Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, orman bölge müdürlükleri ve araştırma enstitüsü aracılığıyla bu projenin sürdürülebilirliğini sağlayacağız. Ayrıca proje kapsamında çiftçilerimize eğitimler de vereceğiz. Ülke ekonomimize ve çiftçilerimize katkı sağlayacak projelerimizde sektör lideri Savola Gıda Türkiye’nin yanımızda olması bizler için çok değerli” ifadelerini kullandı.

“Savola Gıda Türkiye olarak çiftçilerimizi her anlamda desteklemeyi hedefliyoruz”

Tohum Derneği iş birliği ve İzmir, Muğla ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlükleri destekleri ile yeni bir projeye imza atmanın heyecanı içinde olduklarını ifade eden Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, “Zeytinyağı üretiminde yarım asra yakın bilgi ve tecrübeye sahibiz. 2013’ten bu yana Türkiye’nin lider ambalajlı zeytinyağı ihracatçısı olmanın gururunu yaşıyoruz. ‘Delice Zeytinlerinin Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’nde Yudum Egemden markamız ve Tohum Derneği ile zeytin, zeytinyağı üretimine katkıda bulunmak için önemli bir adım attık. Manisa’da başlattığımız projeyi, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürütmekteyiz. Bu proje ile eğitim programları da dahil olmak üzere çiftçilerimizi her anlamda desteklemeyi hedefliyoruz. Bu seneden itibaren aşılanan delice ağaçlarından elde edilen zeytinleri çiftçilerimizden alıp sıkacağız ve Yudum Egemden markamızla şişeleyerek tüketicilerimizle buluşturacağız. Bu sayede kıymetli çiftçilerimiz de emeklerinin karşılığını almış ve zincirin tüm halkaları tamamlanmış olacak” dedi.

Projede sürdürülebilirlik esas alındı: Çiftçi Ağı kurulacak, eğitimler verilecek

Köylerde kurulacak “Çiftçi Ağı” sayesinde, çiftçiler tüm faaliyetler hakkında bilgilendirilecek, eğitim faaliyetleri ve dönemlik tarımsal bilgiler bu ağ üzerinden duyurulacak. Çiftçi ağı ve kooperatifler aracılığıyla yöre çiftçilerine teslim edilen delice ağaçlarının yetiştiriciliği, hastalıkları ve hasadı konularında eğitimler verilecek. Eğitimler, uzmanlar tarafından köylerde yüz yüze gerçekleştirilecek.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Bir yıl ekilmeyen tarla devlet aracılığıyla kiralanacak

SONRAKİ HABER

New Holland Şereflikoçhisar Bayisi Ünyaz Otomotiv’in plaza açılışı TürkTraktör üst yönetimi katılımıyla gerçekleştirildi

BENZER HABERLER
Total
0
Share