Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

ZY Elektrikli Traktör, tip onay belgesi aldı

Tamamen yerli ve milli olarak üretilen ZY Elektrikli Traktör, tip onay belgesi aldı. Bu belge sayesinde ZY Elektrikli Traktörün trafiğe çıkmasına ve Türkiye ile tüm Avrupa’da satışına izin verilecek.

Kamu-Özel iş birliğinde Önder Yol ve Ziraat Girişim Sermayesi ortaklığında kurulan ZY Elektrikli Traktör, seri üretime geçmek için gün sayarken, bu doğrultuda önemli bir adım olan tip onay belgesini aldığını duyurdu. ZY Elektrikli Traktör’ün sosyal medya hesabından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Dünya tarımına da yeni bir yön verecek olan, yerli ve milli ilk elektrikli traktörümüz tip onay belgesi ile büyük bir aşamayı daha geride bıraktı. Böylece traktörümüzün trafiğe çıkma ve Türkiye ile tüm Avrupa’da satışına izin çıkmış oldu. Seri üretim hazırlıklarımız devam ederken bu heyecanlı gelişmeyi sizlerle paylaşıyor olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Elektrikli traktörün seri üretime geçmesinin önünde engel kalmadı

Yerli ve milli olarak üretilen ilk elektrikli traktörün, tip onay testlerinin ardından seri üretime geçmesi bekleniyordu. Belgenin alınmasıyla beraber, ZY Elektrikli Traktör’ün Türk tarım sektörüyle buluşmasının önünde engel kalmadı.

Tip onay belgesi nedir?

Araçların bazı aksamlarının kontrol edilmesi ve uygunluğunun tespit edilmesi adına araç tip onay belgesi alınıyor. Bu belge, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan, tekerlekli araçlar ile bu araçlarda kullanılan bazı aksamlar, yönetmelikler (direktifler) ve teknik düzenlemelere (regülasyonlar) uygunluğu gösteriyor. Bu belgeyi almak için teknik servislerin; araçlara ait aksam, sistem veya ayrı teknik ünite ile ilgili AT yönetmeliklerine veya BM/AEK Regülasyonlarına uygunluğuna dair rapor vermesi gerekiyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>John Deere, yeni ekim teknolojisini ve elektrikli ekskavatörünü tanıttı</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>JCB, yeni 457 S lastikli yükleyici modeli ile çiftlik işlerinde pratiklik sunuyor</strong>

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share