Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

2023’te Avrupa genelindeki traktör talebindeki düşüş, satışları etkiledi

Avrupa Tarım Makineleri Endüstrisi Derneği (CEMA), açıkladığı raporda 2023 yılında trafiğe kaydolan traktör sayısını ve bunun pazardaki dağılımını açıklayan bir rapor yayınladı. Rapora göre; Avrupa’da 2023 yılı traktör satışları, yılın ikinci yarısındaki talep düşüşü nedeniyle yavaşladı. 2023 yılının ilk sekiz ayında yaklaşık 52 bin traktör trafiğe kaydedildi.

CEMA raporunda ülkelerin traktör istatistiklerine değinilerek, “Brüksel, 30 Nisan 2024- Ulusal makamlardan derlenen verilere göre Avrupa genelinde 211.700 traktör tescil edildi. CEMA’nın kayıtları, geçtiğimiz yıl trafiğe kaydı yapılan toplam 158.100 adet tarım traktörü arasında 26.200 adedin (%17) 37kW (50 hp) ve altı, 131.900 adedin (%83) 38kW ve üstünde gerçekleştiği düşünülüyor. Raporda traktör gruplarına ilişkin kalan diğer kategorilerin ise ülkelerin istatistik verilerinde traktör olarak sınıflandırılan ATV, teleskopik yükleyiciler ve diğer ekipmanlar olduğu tahmin ediliyor. CEMA tarafından hazırlanan belge kapsamında ülkelerin traktör istatistiklerine ve tescil rakamlarındaki göstergelere ilişkin genel bir değerlendirilme sunuluyor” denildi.

Yılın ikinci yarısında sert bir düşüş yaşandı

Yayınlanan rapora göre tarım traktörleri grubundaki konsolide istatistikler, geçen yılın trafik kayıtlarının önceki yıla göre %4,9 altında gerçekleştiğine dikkat çekerken, 2023 yılı traktör satışlarının son beş yılın ortalamasından bir miktar altında kapandığını gösteriyor. CEMA verilerine göre, yılın ilk yarısında tescil edilen traktör sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre düşük bir fark olmasına rağmen, yılın ikinci yarısında sert bir düşüş yaşandığı belirtiliyor. 2023 yılının Temmuz – Aralık ayları arasında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla tescil sayısında yaklaşık %10 azalma kaydedildi. Buna göre, pazardaki yavaşlama yılın ikinci yarısında tescillerin sezon ortalamasının %7 seviyesinin altında gerçekleşmesine sebep oldu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yanmar Turkey desteğiyle geleceğin yetenekleri; uygulamalı eğitimlerle çiçek açıyor

SONRAKİ HABER

CNH, Intelsat iş birliğiyle ağ bağlantısını genişletiyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share