Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Bobcat, TL 43.80HF ile zirveye oynuyor!

HASEL güvencesiyle Türkiye pazarında yer alan Bobcat TL 43.80HF modeli; performansı, çekme kuvveti ve manevra kabiliyeti ile hem endüstriyel hem de tarım sektöründe dikkat çekiyor. Üretkenliği ile de kullanıcılarına büyük avantaj sağlayan TL 43.80HF, kısa süre içerisinde işletmelerin aranan oyuncusu oldu.

Mustafa ÇAĞA – Bobcat Telehandler Ürün ve Satış Müdürü

Bobcat Telehandler Ürün ve Satış Müdürü Mustafa Çağa, telehandler pazarına yeni sundukları TL 43.80 HF modelini tanıttı. 4 bin 300 kilogram ve 8 metre yükseklik kapasitesine sahip olan TL 43.80 HF, yüksek debi sağlayan bir hidrolik sistem ile üstün performans sağlıyor. 190 litre pompalı ve 135 beygir Stage 5 motorlu makine, işletmelerde kullanılabilecek tüm ataşmanları çok rahat bir şekilde çalıştırabilecek özellikleri barındırıyor.

Güçlü makine

Tarım ve endüstriyel alandaki istifleme miktarı ve kaldırılan ürünlerin ağırlıklarının artmasıyla beraber kullanılan makinelerin de kapasitelerinin arttığına dikkat çeken Mustafa Çağa, TL 43.80HF’nin bu noktada işletmelere kolaylık sağladığını söyledi ve şunları ekledi: “Sektörde çalışma konusunda daha güçlü makinelere ihtiyaç duyuluyor. Bobcat, TL 43.80HF modelini de bu ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirdi. Örneğin demir-çelik sektöründe 4 bin 300 kilogram çok büyük fark yaratıyor. Buna kağıt ve plastik gibi dönüşüm uygulamalarını da örnek verebiliriz. Ayrıca demir çelik sektöründe çalışanlar için dolgu ve yarı dolgu lastik seçeneklerimiz mevcut” dedi.

Operatörü yormayacak tasarım!

150’den fazla operatör ve firmayla görüşülerek tasarlanan TL 43.80HF modeli, operatörleri yormayacak şekilde tasarlandı. Kolay ulaşılabilecek yağlama noktaları, çamurlu veya engebeli bir alanda bile 15-20 saniye içinde değişim yapabilme imkanı sağlayan mekanik ataşman değiştirme özelliği ve hazır bir şekilde bulunan hidrolik ataşman takma noktaları gibi özellikler taşıyan TL 43.80 HF, operatör konforuna odaklanıyor. TL 43.80HF; geniş kabini ve operatörlerin istekleri sonucu eklenen yüksek kaliteli ayarlanabilir koltuğu, 5 inç LCD ekran paneli, dikey tasarımlı ön ve tavan cam koruması, kolay bir şekilde kabine iniş-biniş imkanı, yürüyüş modlarının değiştirildiği joystick sistemi, sökülüp takılabilen arka aynalar, stop ve tepe lambaları, ayarlanabilir direksiyon, özel tasarım güneş koruma sistemi, telefon tutacağı ve içecek koyma aksesuarı gibi özelikleriyle öne çıkıyor.

Keyifli çalışma imkanı

Operatörlerin konforunun çalışma şeklini etkilediğine ve bu sebeple kabin içi tasarıma önem verdiklerine dikkat çeken Mustafa Çağa, kabinin fabrikadan orijinal olarak çıkan klima sistemi ve özel tasarım güneşlik gibi özelliklerle donatıldığını belirtti. Görüş açısını engellemeyecek geniş tasarım kabinin operatörleri evindeymiş gibi hissettireceğini söyleyen Mustafa Çağa, bu özellikler sayesinde çalışmanın keyifle yapılacağını ifade etti.

Benzersiz özellikler

2 tip yürüyüş modeliyle çalışma şekline uyum sağlayabilme özelliğine sahip makine hakkında açıklama yapan Mustafa Çağa, “TL 43.80HF’de kaplumbağa ve tavşan yürüyüş seçenekleri mevcut. Depo içi yüklemelerde daha az yakıt harcayan kaplumbağa, arazilerde ise tavşan modunu öneriyoruz” dedi. Çağa, makinenin diğer özelliklerini ise şu sözlerle aktardı: “Yakıt tasarrufu sağlama ve yüksek verimlilik oranı amacıyla donatılan TL 43.80HF’de Michelin 460’a 70 R24 radyal lastikler kullanıldı. Makinenin içine engebeli alanların gösterildiği bir dijital ekran yerleştirildi. Bomun en yüksek ve en alçak noktadaki mesafesini sabitleyen bir sistem kuruldu. Bunlarla beraber bu makineyi piyasada öne çıkaracak ‘shaking’ özelliği eklendi. Bu özellik, ‘kovanın içinde kalan malzeme kalıntıları’ sorununu çözüyor. Deve boynu dediğimiz bom kısmı yekpare bir yapıya sahip, yalnızca bir tane hidrolik sistem geçiyor. Heavy duty yani ağır hizmet tipi özellikte dayanıklı ve güçlü bir şasi yapımız var.”

“LSD” özelliğiyle rakiplerinden ayrılıyor

TL 43.80HF’de bulunan LSD özelliği, bir teker çamura saplandığında ya da çamurda patinaj çekmeye başladığında diğer tekerdeki gücü kesip çamura batan veya patinaj çeken tekere aktarıyor. Bu özellik sayesinde makine, takıldığı engellerden kurtulabiliyor. Karlı, buzlu ve çok topraklı alanlarda da tutunma kabiliyetini artıran bu özellik, çekme gücü ve manevra kabiliyeti gibi alanlarda da güç sağlıyor. Bu özellik, komponentlerin yorulmasını engellediği için uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunuyor.

Kolay bakım imkanı

Makinenin 500 saat bakım aralığı, 3 yıl veya 3000 saat garanti süresi opsiyonu olduğuna ancak kullanım ömrünün yapılan bakımlara göre değişebileceğine vurgu yapan Mustafa Çağa, Bobcat’in bu konuda kolaylık sağlamak üzere tasarım yaptığını belirtti. Mandallarla basit bir şekilde açılan radyatörler ve ekipmanlara yer seviyesinden erişim gibi tasarım özelliklerinden bahseden Çağa, bu özelliklere ek olarak içeri toz girişini engelleyen balık sırtı tasarım ve çok tozlu ortamlarda içeride biriken pislikleri dışarı atan manuel ve otomatik seçenekli geri üfleme fanından da söz etti.

Güvenlik ön planda tutuluyor

Korunaklı bom aydınlatmaları ve yakıt tankı, yastıklama sistemli kaput kısmı ve dışarıdan gelecek darbeler ile yüksek ısıya karşı gizlenmiş bir bölmede yer alan hidrolik tank ile güvenliğin ön planda tutulduğu TL 43.80HF, operatörün tehlike anında çıkabileceği bombeli arka cama da sahip. Yan camları açmadan da çıkılabilen arka cam, hem yarım hem de tam açılabiliyor. TL 43.80HF’nin güvenliğe olduğu kadar uzun ömürlü kullanıma da önem verdiğine değinen Mustafa Çağa, “Bobcat marka ana komponentler ile dizayn edilmiş olan yeni nesil teleskopik yükleyiciler uzun ömürlü malzeme yapısı, yeni teknoloji kumanda sistemleri, bom koruyucular, görüş açısını maksimum seviyeye çıkaran kompakt tasarım, kuru yağ sistemli bom tasarımı ve hassas joystick sistemi,  bunlara ek olarak operatör güvenliğini maksimum seviyeye çıkaran EN15000 adaptif yük kontrol sistemi güvenli ve verimli çalışma alanı yaratmaktadır” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

BURTARIM 2022 19. kez kapılarını açıyor

SONRAKİ HABER

Enka, Hitachi’nin mini ekskavatörleri ile Bursa Tarım Fuarı’nda

BENZER HABERLER
Total
0
Share