Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TürkTraktör’den büyük balya makinelerine özel bayi yapılanması: “BÜYÜK BALYA MAKİNELERİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ”

TürkTraktör, tarımsal ekipman grubunun en önemli ürünleri arasında yer alan büyük balya makineleri için özel bir bayi yapılanması oluşturdu. “Büyük Balya Makineleri Mükemmeliyet Merkezi” adıyla yapılandırılan bayiler, büyük balya makinesi işletmeciliği yapan çiftçilerin profesyonel seviyedeki tüm satış ve satış sonrası beklentilerini karşılayan tek nokta olacak. Profi Traktör Türkiye olarak, büyük balya makineleri için oluşturdukları ürün odaklı bayi yapılanmasıyla çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak bir çalışmaya daha imza attıklarına dikkat çeken TürkTraktör Satış Direktörü Rehda Cem Akyüz ile görüştük ve özel bayi yapılanmasıyla ilgili merak edilen tüm konuları konuştuk.

TürkTraktör, son yıllarda traktöre ek olarak tarımsal ekipmanlar konusunda da öncü çalışmalar gerçekleştiriyor. Genel olarak özetleyecek olursak, tarımsal ekipmanlarda yaptığınız çalışmaları değerlendirir misiniz?

Modern tarımda mekanizasyon denildiğinde akla ilk olarak sadece traktör değil, ekipman da gelmelidir. Mekanizasyon tek başına dekara düşen beygir gücü değil, aynı zamanda traktör başına düşen ekipman sayısı olarak ele alınmalı. Bu kapsamda traktör pazarında büyük başarılara imza atan bir şirket olarak tarımsal ekipmanları da oldukça önemsiyoruz. Ekipmanlar; toprak işlemeyle başlayan, ekim, ilaçlama, gübreleme, gibi faaliyetlerden sonra hasat ve nakliyeye kadar tüm süreçlerde aktif olarak kullanılan geniş bir ürün yelpazesini kapsıyor. Bu bilinçle hareket ederek tarımsal ekipman grubunda çiftçilerimize klasik yaylı ve döner kulaklı pulluklar, toprak frezeleri ve dik rotovatörler, pnömatik hassas ekim makineleri, hububat ekim makineleri, turbo atomizörler, büyük, silindirik ve küçük balya makineleri, silaj makineleri, biçerdöverler, römorklar, yem karma ve dağıtma vagonları olmak geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Çiftçilerimize doğru ekipmanlar sunarak onların hem verimliliğini hem de daha kaliteli ürünler elde etmelerini sağlamak istiyoruz. Bayilerimizdeki satıştan sorumlu arkadaşlarımız, çiftçilerimizin tarla veya bahçesinde ihtiyaç duyduğu ekipmanları belirleyip, doğru ekipman kullanımında göre yönlendirmelerde bulunuyor.

Tarımsal ekipman grubunun en önemli ürünleri arasında yer alan büyük balya makineleri için özel bir bayi yapılanması oluşturdunuz. Bu yapılanmaya neden ihtiyaç duyuldu?

Büyük balya makineleri, hasat makineleri arasında çok özel bir yere sahip. Küçük balya ve yuvarlak balya makineleri, pazarda daha ulaşılabilir bir ürün olurken, büyük balya makinelerini sadece bu işi gerçekten profesyonel yapan işletmeler veya müteahhitlerin tercih ettiğini görüyoruz. Büyük balya makinesi, yüksek yatırım maliyetlerine sahip bir ürün olduğu için çiftçilerimizin makineden beklentileri oldukça yüksek. Makine sahipleri, kısa süren hasat sezonunda yüksek kapasiteye sahip olan balya makineleriyle bir yılda bağladığı balya sayısını artırması gerekiyor. Bunun için özellikle sezonda makinelerde herhangi bir sorun yaşamaması gerekiyor. TürkTraktör olarak müşterilerimizin verimliliğini ve iş hacmini artırmak amacıyla büyük balya makinesinde özel bayi yapılamasını tercih ettik. Bu yapılanma ile büyük balya makinesi işletmeciliği yapan çiftçilerin profesyonel seviyedeki tüm satış ve satış sonrası beklentilerini tek noktadan karşılamayı hedefliyoruz.

Yapılanma oluşturulurken dikkate alınan kriterler ve yürütülen çalışmalar neler oldu?

Bu çalışma sırasında; satış ve satış sonrası bölgeleri, yapılacak ek yatırımlar ve bu girişimci bayilerimize verilecek özel destekler gibi pek çok detayı içeren kapsamlı hazırlıklar yaptık. Bu yapılandırmaya dahil edilecek New Holland ve Case IH bayilerimizi belirlerken temel hareket noktamız; verilecek en üst seviyedeki satış ve satış sonrası hizmetlerle, çiftçilerimize maksimum faydayı sağlamak oldu. Büyük Balya Makineleri Mükemmeliyet Merkezlerini kurgularken halihazırda satış, yedek parça ve servis hizmetlerini tek bir çatı altında toplayan 3S bayilerimiz arasından, üst seviye hizmet için gerekli personel ve ekipman yatırımını yapmaya istekli olanları önceliklendirdik. Ayrıca büyük balya makineleri pazarının bölgesel hacmi ve bu pazara en hızlı şekilde ulaşabilme gibi konulara da temel kriterler içinde yer verdik. Yeni yapılanmamızla birlikte belirlenen bayilerimizde, büyük balya makinelerinin satışıyla ilgilenen satış temsilcilerimiz olacak. Bununla ilgili yurt dışındaki ortağımızın da desteğiyle, mükemmeliyet merkezlerimizde satış temsilcisi olarak çalışacak arkadaşlarımız, büyük balya makinesi hakkında her türlü teknik ve ticari eğitimi alıyorlar. Satış sonrası hizmetler tarafında da usta – kalfa niteliğindeki arkadaşlarımıza birçok bayimizde istihdam sağladık, eksiklerimizi de tamamlamak üzereyiz. Oluşabilecek olası tamir, bakım ve yedek parça taleplerine en yetkin ve hızlı şekilde cevap verebilecek teknik ekipleri de oluşturuyoruz. Müşterilerimiz, profesyonel işletme oldukları için onların bir dakikası bile bizim için çok kritik. Belirlenen bayilerimize, sezon öncesinde müşterilerimizin ihtiyaç duyacağı tüm yedek parçaları tedarik ettik. Makine kullanıcıları, büyük balya makineleriyle ilgili iğneden ipliğe ihtiyaç duyabileceği tüm ürünleri tek noktadan müşterilerimize sunacağız.

Büyük balya makineleri için oluşturulan bu özel bayi yapılanmasının diğer bayilerden farkı ne olacak?

Bu bayilerimizin çalışma mottosu mükemmeliyet merkezi olacak. Bir bayinin mükemmeliyet merkezi olması için satış öncesinde, satışta ve satış sonrasında gerçekten mükemmel hizmet vermesi gerekiyor. Bunun için bayilerimiz hem satışta hem de serviste çok özel eğitimler alıyorlar. Farklara gelecek olursak bu bayilerimiz hepsi 3S yapılanmaya sahip. Büyük Balya Makineleri Mükemmeliyet Merkezi bayilerimiz hizmetlerini, sadece plazalarında değil, aynı zamanda tam donanımlı servis aracı ve deneyimli teknik uzmanlardan oluşan Mobil Servis Ekipleri ile sahaya da taşıyarak, ‘yerinde müdahale’ şeklinde sunacak. Bu ekipler, özellikle zaman kaybına tahammülün olmadığı yoğun çalışma sezonunda oluşabilecek teknik servis ve yedek parça ihtiyaçlarını, yerinde ve mümkün olan en kısa sürede karşılayacak. Bu sayede, sektördeki en geniş bayi, servis ve yedek parça dağıtım ağına sahip olan TürkTraktör, balya makinesi sahiplerini de üstün hizmetleri ile buluşturmaya devam edecek.”

Bayileriniz hangi bölgelerde yer alıyor?

Aday bayiler arasından tüm kriterleri karşılayanlarla oluşturulan TürkTraktör Büyük Balya Makineleri Mükemmeliyet Merkezi, çiftçi ve üreticilere New Holland satış teşkilatı bünyesinde 6 farklı bölgede 6 Mükemmeliyet Merkezi; Case IH satış teşkilatı bünyesinde ise 2 farklı bölgede, 2 Mükemmeliyet Merkezi ile hizmet vermeye başladı. Bölgeler belirlenirken özellikle büyük balya makinelerinin potansiyelini dikkate aldık. Bu kapsamda New Holland markamızın bayilerini Urfa’da Şanlıurfa Traktör, Adana’da Keskinler Traktör, Konya’da Alparslan Traktör, Aksaray’da Göktaşlar Otomotiv, Ankara Sincan’da Başer Otomotiv ve Eskişehir’de Estrak Otomotiv olarak belirledik. Case IH tarafında ise Adana’da Zahiroğulları Traktör ve Konya’da Ümitler Traktör olmak üzere iki deneyimli bayimiz bulunuyor.

Büyük balya makinesinin Türkiye tarım makinelerini pazarındaki payı nedir? Bu pazarda  TürkTraktör nerede yer alıyor?

TÜİK’in tarafından yapılan araştırmalarda Türkiye’deki balya makinesi parkında küçük ve büyük olmak üzere yaklaşık 27 bin adet makinenin olduğunu görüyoruz. 27 bin balya makinesinin yaklaşık 800 adetinin büyük balya makinesi olduğunu tahmin ediyoruz. Yıllık pazara baktığımızda 2021 sezonunda yaklaşık 80-100 adet balya makinesinin satışının olmasını bekliyoruz. 2020 yılı sonu itibariyle 48 bin adet traktör satışının yapıldığını düşünürsek, adet küçük gibi durabilir ama bu makineler çok özel. Yaptığımız araştırmalarda balya makinesi pazarında satılan 3 makineden 1 tanesinin TürkTraktör’den geçtiğini görüyoruz.

Case IH ve New Holland tarafında hangi büyük balya makinelerini sunuyorsunuz?

Bu yıl New Holland tarafında piyasaya sürdüğümüz HD serisi makinelerimiz, standart makinelere kıyasla yaklaşık yüzde 22 daha ağır balya yapılmasını sağlıyor. HD serisi, Agritechnica Fuarı’nda 2020 yılında  “Yılın makinesi” seçildi. Bu makine işi biraz daha profesyonel yapan büyük çiftliklerle taahhüt anlaşması yapıp gerek sap gerekse yonca ve yem bitkileri için taahhüt altına giren müteahhitlere özel bir makinedir. Makine, sağladığı yüksek yoğunluklu, ağır balyalar sayesinde hem depolamada hem de lojistikte büyük avantaj sağlıyor. Case IH tarafında ise LB serisi büyük balya makinelerimize ek olarak yine HD serisi – yüksek yoğunluklu biyik balya makinelerimiz mevcut. Hem Hew Holland hem de Case IH markalarımız ile 120 cm x 90 cm ve 120 cm x 70 cm balya ebadında, haşpaylı ve haşpaysız modellerimiz mevcut.

Büyük balya makinesi almak isteyen bir çiftçi neden TürkTraktör bünyesindeki markaları tercih etmeli?

Yurt dışındaki ortağımız CNHi, New Holland markasıyla 120 yılı, Case IH markamızla ise 175 yılı aşkın süredir çalışmalarını yürütüyor. Çiftçileri dinleyen, anlayan, onların ihtiyaçlarına uygun çözümler üreten iki güçlü markamız var. Bu makinelere en üst seviyede satış ve satış sonrası hizmet gerekiyor. Hasat sezonunda bu makinelerin 1 gün bile parça beklemesi, makine sahibinin olası kârından gidiyor. TürkTraktör olarak yaygın servisi ve yedek parça ağına sahibiz. Bu gücümüzü kullanarak büyük balya makinelerinde de üstün hizmet kalitemizi çiftçilerimize sunuyoruz. TürkTraktör olarak 67. yılımıza girdik ve bir o kadar daha piyasada olacağız. Dolayısıyla çiftçilerimizin makine yatırımında bulunurken arkasında kimin olduğunu, servisi ve yedek parçayı kimin verdiğini, makineyi yenilemek istediklerinde değerinde alıcısını bulabilecekler mi? diye kontrol etmelerini istiyorum.

 

—-KUTU–

New Holland Mükemmeliyet Merkezleri

Şanlıurfa – Şanlıurfa Traktör

Konya – Alparslan Traktör

Aksaray – Göktaş

Adana – Keskinler

Ankara – Mert Başer

Eskişehir – Estrak

 

Case IH Mükemmeliyet Merkezleri

Adana – Zahiroğulları

Konya – Ümitel

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Valtra G135 Versu: İşte G serisi

SONRAKİ HABER

Genç çiftçinin sorumluluğunda iki ayrı işletme: Makineyle gelen güç

BENZER HABERLER
Total
0
Share