Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Çatalkaya Makina Genel Müdür Yardımcısı Ali Celal Yektay

Çatalkaya Makina, traktörlerin zorlu kış koşullarına hazırlanmasına dikkat çekiyor

Tarım faaliyetlerinin en önemli ekipmanları arasında yer alan traktörlerin, kış koşullarına hazırlanması tarımsal çalışmalarında devamlılığı için önem arz ediyor. Bu kapsamda, kış aylarında çiftçilerin ve traktör kullanıcılarının dikkat etmesi gereken noktaları derleyen Çatalkaya Makina Genel Müdür Yardımcısı Ali Celal Yektay, “Motor soğutma sıvısı kullanımından motordaki aktarma organlarına kadar pek çok konu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kış mevsimine giriş yapmışken kışı rahat ve sorunsuz geçirmek isteyen traktör sahipleri, servislerin yolunu tutmaya başladı. Çiftlik sahiplerini ve traktör kullanıcılarını kış bakımlarını yaptırmaları hususunda uyaran servisler, büyük hasar ve maliyetlerden kaçınmak için kışlık bakımın şart olduğunu belirtiyor. Çatalkaya Makina’da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Ali Celal Yektay kış mevsiminde traktör kullanıcılarının alması gereken bakım önlemlerine dikkat çekti. Yektay, özellikle kış aylarında arızaların ve servise gitme olasılığının daha fazla olduğunu belirtirken, saha çalışmalarında yer alan operatörlerin olumsuzluklarla karşılaşmamaları için motor yağı kontrolünden antifriz kullanımına kadar dikkat edilmesi gereken noktaları sıralandı.

Çatalkaya Makina, traktörlerin zorlu kış koşullarına hazırlanmasına dikkat çekiyor

Motor sağlığı için sıvı kontrolünün önemi

Traktörlerin kış mevsiminde de verimli bir şekilde çalışabilmesi için motor sıvılarının önemine dikkat çeken Ali Celal Yektay, “Motor soğutma sıvısında yeterli antifriz olduğunun kontrolü yapılmalı, eğer antifriz 2 seneden eski ise komple boşaltılıp yenilenmeli. Çok soğuk ortamlarda çalışılacak ise, motor yağının viskozitesinin bu sıcaklıkları kapsadığından emin olunmalı” dedi.

“Soğuk havalarda motor çalıştırıldıktan sonra hemen tam gaz yapılmamalı”

Buji ve rezistansında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer aldığını vurgulayan Yektay, “Motorun kızdırma bujilerinin veya emme manifoldundaki ısıtıcı rezistansın çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Motorun termostatının çalıştığından emin olunmalıdır. Soğuk havalarda motor çalıştırıldıktan sonra hemen tam gaz yapılmamalı, 1100 veya 1200 devirde yüksüz olarak ısıtılmalıdır. Motor suyu sıcaklığı 50 dereceyi aşmadan yüke verilmemelidir” ifadelerini kullandı. 

Motor bakımının kilit noktası: Filtreler

Son olarak ise en önemli konulardan biri olan filtrelere değinen Ali Celal Yektay, “Kış şartlarında filtreli motor bakımı yapmak zor olacağı için, kış mevsimi başında filtreli bakım yapılması doğru olur. Motor üzerinde bulunan poly-V veya V kayışın aşınma durumu kontrol edilmelidir. Eğer aşıntı var ise yenilenmelidir. Soğuk havalarda aşınmış V-kayışı bilhassa ilk çalıştırmada kaçırma yapacak ve ses çıkartacaktır. Makinenin radyatör hava girişinde termostatik klapeler var ise, bunların çalıştığından emin olunmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

2023 yılında 77.901 adet traktör satışı gerçekleşti

SONRAKİ HABER

ÖZKA Lastik, yeni yatırımla kapasiteyi 360 tona çıkaracak

BENZER HABERLER
Total
0
Share