Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

CLAAS, yeni Evion model serisi ile biçerdöver ailesini tamamlıyor

CLAAS; üç yeni beş sarsaklı makinesiyle, biçerdöver ürün yelpazesini Trion ve Lexion serilerinin altında genişletiyor.

Modern Cummins altı silindirli motorları ve Cemis 700 kontrol konsepti ile donatılmış bu kompakt makineler; performans, rahatlık, esneklik ve dayanıklılığı yeni bir düzeye taşıyor. Classic ve Maxi versiyonlarında; Trend veya Business ekipman seçenekleriyle sunulan Evion, aile çiftliklerinin yanı sıra daha küçük alan boyutlarına sahip müteahhitler ve tarım işletmeleri için uygun bir seçenek oluşturuyor.

Classic ve Maxi versiyonlarında “Evion”

Evion’un gelişi; 2019’da yeni Lexion ile başlayan tüm CLAAS biçerdöver serisinin yeniden yapılanmasını tamamlıyor. Avero ve daha küçük Tucano modellerinden sonra gelen bu üç beş sarsaklı biçerdöver, ürün yelpazesinin Trion’un altındaki alt ucunu tamamlıyor. Aynı zamanda Tahıl İş Birimi’nden de sorumlu olan CLAAS Ceo’su Jan-Hendrik Mohr, “Evion, CLAAS için çok önemli bir ürün. Bu üç yeni biçerdöverle, kendi tahıl hasat ekipmanlarına sahip olmak isteyen küçük ölçekli çiftlikler için modern ama uygun maliyetli makineler sunabiliyoruz. Biz kendimiz bir aile şirketiyiz ve tüm ürün segmentlerimizde küçük çiftlikler için doğru makineleri sunmaya devam etmek istiyoruz. Evion kampanyasının teması olarak “aile meseleleri”ni seçtik ve üç mesajı aklımızda tuttuk. Evion teknolojisi; Lexion ve Trion’un yaklaşık 40 versiyonunu oluşturmak için kullanılan modüler bir sisteme dayanıyor. Evion için binlerce makinede kendini kanıtlamış, denenmiş ve güvenilir teknolojiden yararlanıyoruz. Müşterilerimizin farklı gereksinimlerini karşılamak için Evion 430 ve 450, efsanevi Dominator’da olduğu gibi Classic veya Maxi formunda mevcuttur. Evion 410 Classic dahil tüm varyantlar; daha fazla kişiselleştirme için Trend veya Business donanım serisi ile sipariş edilebilir. Bunun da ötesinde, müşterilerimiz ekipman serisinden bağımsız ek seçenekler seçebilir” sözlerini kaydetti.

Büyük tambur ve maksimum çalışma güvenilirliği ile kolay harmanlama

CLAAS geliştirme ekibi, zorlu hasat koşullarında bile yüksek kaliteli, kanıtlanmış bileşenler kullanmaya, tavizsiz harmanlama kalitesi sağlamaya ve çalışma güvenilirliğini sağlamaya odaklanmanın yanı sıra Evion’un kullanımının kolay olmasını sağlıyor. Bu nedenle; 600 milimetrelik büyük bir harman tamburuna sahip tek tamburlu teğetsel harmanlama ünitesi, 4,40 metre uzunluğunda beş sarsaklı ve 1.420 milimetrelik besleyici muhafaza genişliği ile birleştirilmiş senkronize bir pervane ile donatılıyor. Bu, sarsaklar tarafından sağlanan 0,95 metrekarelik etkileyici bir içbükey harmanlama alanı ve 6,25 metrekarelikbir ayırma alanı ile sonuçlanıyor.Harman tamburunun altındaki standart içbükey kanatçıklarla tamamlanan bu düzenleme, tahıl kalitesi sunarken yüksek verim de sağlıyor. Harman tambur hızı Cemis 700 terminalinden kademesiz olarak ayarlanabiliyor. Evion Classic’te 480 ile 1.150 dev/dak hız aralığı (düşürme kitiyle 420 – 1.080 dev/dak) kullanılabilirken, Evion Maxi iki kademeli kayış tahrikleriyle 220 ile 630 ve 415 ile 1.150 dev/dak hız aralıklarını destekliyor. İçbükey boşluk ayarı kabinden hidrolik olarak yapılıyor ve harmanlama ünitesinde tıkanıklıkların oluşmasını önlemek için diyaframlı akümülatör tarafından sağlanan entegre aşırı yük korumasına sahip. Evion’un hem Classic hem de Maxi versiyonlarındaki içbükey harmanlama bir Multicrop ünitesi olduğundan, yaygın harmanlama ürünleri arasında geçiş yaparken dönüşüm önlemlerine nadiren ihtiyaç duyuluyor. Dönüştürme gerektiğinde, içbükey segmentler taş tutucu aracılığıyla kolayca değiştirilebiliyor. Mısır harmanında daha etkili ikincil ayırma ve daha fazla verim sağlamak için; sarsmaların orta yükselticileri, mahsul örtüsünü daha etkili bir şekilde gevşetmek ve sonraki sarsaklar raflarına daha hızlı aktarım sağlamak için yeniden tasarlandı. Harman içbükey aşırı yük korumasına ek olarak, çalışma güvenilirliğini sağlamada bir diğer önemli faktör, sarsaklar üzerindeki mahsul akışının sensör tabanlı izlenmesi olarak öne çıkıyor. Zorlu hasat koşulları nedeniyle burada herhangi bir tıkanıklık oluşmaya başlar başlamaz, operatör Cemis 700 terminal ekranında hem sesli hem de görsel olarak erken uyarı alıyor.

Uygun ayarlama ile yüksek performanslı temizlik

Evion’un kompakt dış boyutlarına rağmen, geliştirme ekibi; son derece verimli bir temizleme sistemi entegresini sağlıyor. Elek tavası, üst ve alt elekler zıt yönlerde hareket edecek şekilde çalışmakta olup, toplam elek alanı 4.80 metrekare alanını kapsıyor. Optimize edilmiş akış özelliklerine sahip elek tasarımı, Lexion ve Trion’da son derece çeşitli çalışma koşulları altında defalarca kendini kanıtlıyor. Elektrikli elek ayarına ek olarak, tüm Evion modelleri için standart donanım bir kayıp ölçüm sistemi içeriyor. Radyal fanın hız ayarı kabinden yapılıyor ve yokuş yukarı veya yokuş aşağı hasat yapılırken isteğe bağlı Auto Slope işleviyle otomatik olarak kontrol edilebiliyor. Gözetleme penceresi, iadelerin operatör koltuğundan rahatça görüntülenmesini sağlıyor. Yokuşlarda hasat yaparken yüzde 20’ye varan yanal eğimi telafi edebilen 3D temizleme sistemi, Business donanım serisi için standart, Classic için ise opsiyonel özellik sunuyor.

Büyük tahıl depoları ve güçlü asansörler

Kabinin arkasına entegre tahıl deposu, Evion 410’da 5.600 litre, Evion 430’da 6.500 litre ve Evion 450’de 8.000 litre alıyor. Dolum seviyesi yüzde 70’e ve ardından yüzde 100’e ulaştığında sensörler operatörü uyarıyor. Bu işlevselliğe ek olarak, büyük bir tahıl deposu inceleme penceresi, operatöre doluluk seviyesi ve tahıl kalitesi hakkında doğrudan ve kapsamlı bir görüş sunuyor. Boşaltma söz konusu olduğunda, üç Evion modelinin tümü; tahıl deposu boşaltma borusunun 330 milimetre çapından 90 litre boşaltma hızından yararlanıyor. Bu, boşaltmanın 1 ile 1,5 dakikada tamamlanabileceği anlamına geliyor. Tahıl deposu boşaltma ağzının 105 derecelik dönme açısı, operatörün boşaltma sürecini her zaman iyi bir şekilde görmesini sağlıyor. Evion modellerindeki 34 l/s’lik artırılmış taşıma kapasitesi; 6 sıra genişliğe kadar toplama ön ataşmanları ile yüksek verimli tesislerde dane mısır hasadı yapmak için gerekenlere sahip olduğu anlamına gelen tahıl asansöründe bulunabiliyor.

Ödün vermeden saman parçalama ve yayma

Özellikle orta ile yüksek verimli yerlerde, çiftçiler samanların iyi bir şekilde parçalanmasına ve yayılmasına büyük önem veriyor. Bu nedenle, bu sınıf için bir ilk olarak Evion, standart 52 bıçaklı versiyona alternatif olarak isteğe bağlı 72 bıçaklı saman kıyıcı ile sunuluyor. Hem kesme çubuğu hem de sürtünme çubuğu aletsiz olarak ayarlanabilirken, doğramadan sarmaya geçiş saman boşaltma davlumbazının sağ tarafında gerçekleştiriliyor. Sap kılavuz plakaları, çalışma genişliğine göre manuel olarak ayarlanıyor; böylece 6,80 metrelik biçme çubuğu genişliğiyle çalışırken bile eşit dağılım sağlanıyor. Hidrolik tahrikli saman yayıcılar tarafından, saman ve kısa saman çalışma genişliği boyunca dağıtılıyor.

Dinamik güç ile güçlü Cummins altı silindirli motor

Üç Evion modelinde de ortak olan, Stage V emisyon standardını karşılayan 6,7 litrelik Cummins B6.7 motor varlığı ile öne çıkıyor. Bu, Trion’da kullanılan common-rail altı silindirli ünitenin aynısı ve düşük devirlerde yüksek tork sağlama yeteneği ile dikkate değer bir özellik sunuluyor. 204 (Evion 410), 231 (Evion 430) ve 258 hp (Evion 450) tam nominal çıkış sadece 1.900 rpm’de mevcutken, rölanti hızı 800 rpm’dir (aktif hidrolik fonksiyonlarla 1.200 rpm). Dinamik güç motor yönetimi, motorun herhangi bir zamanda yalnızca gerçekten gereken kadar güç sağlamasını sağlıyor. Bu sistem yakıt tüketimini yüzde 10’a kadar azaltabiliyor. Tahıl deposu boşaltma sistemi aktif olduğunda, en yüksek çıkış seviyesi otomatik olarak etkinleştiriliyor. Toz ve kir birikintilerine karşı koruma sağlayan kapak plakasının iki gazlı amortisörün desteğiyle açık konuma yükseltilmesini gerektiriyor. Dönen radyatör ızgarası, hava giriş alanını sürekli olarak temizliyor. Günlük temizlik görevleri için, üç bağlantı noktasına sahip bir hava kompresörü – kabinin yanında (kabin temizliği için), arka aksın solunda (elek ve sarsaklar ile sağ taraftaki tahriklerin temizliği) ve motorun yakınında (motor bölgesinin temizlenmesi) – bir seçenek olarak mevcut. Makinenin çeşitli tahrik ünitelerine güç aktarımı, Trion ve Lexion bileşenlerine dayanan tahrik sistemi tarafından gerçekleştiriliyor. Makara tahriki, besleyici muhafazası ve ön ataşman ters çevirme mekanizmasının yanı sıra harman tamburu ve fan değiştiricisi hidrolik olarak çalıştırılıyor; bu, zorlu ve değişken koşullarda çalışma güvenilirliği sağlıyor. Harman ünitesi varyatörü, sap parçalayıcı, ön ataşman ve dane deposu boşaltma helezonu gibi diğer önemli üniteler elektrohidrolik olarak etkinleştiriliyor ve devre dışı bırakılıyor. Standart olarak takılan kemer gerdiriciler, her iş gününün başında sistem kontrolünü basitleştiriyor. Yer tahriki; 3 vitesli ve manuel olarak kaydırılan hidrostatik tahrik tarafından sağlanıyor. En yüksek hız seçenekleri 20, 25 veya 30 km/s olarak belirtiliyor. Maxi versiyonu için, 1,85 metreye kadar çapa sahip ön tekerlekler elektrikli olarak devreye alınan diferansiyel kilidiyle sunuluyor. Arka aks için müşterilerin 1,35 metre çapında veya maksimum toprak koruması için 1,50 metreye kadar tekerlek seçenekleri bulunuyor.

Uzun çalışma günleri için: Cemis 700 ve Cmotion ile ferah kabin

Döner erişim basamaklarıyla ulaşılan kabine girildiğinde, ferahlık ve ergonomik sağlayan çok işlevli Cmotion kolu; net bir şekilde yerleştirilmiş tuş takımı ve Cemis 700 dokunmatik ekran terminali ile çözüm sağlıyor. Her operatöre en uygun konuma ayarlanabilen 7 inçlik Cemis 700, makine fonksiyonlarının parlak güneş ışığında bile kolayca izlenmesini sağlayan yüksek kontrastlı ekrana sahip. Tüm yaygın harman mahsulleri için kaydedilmiş ayarları çağırma yeteneği, makinenin hızlı bir şekilde konuşlandırılmasına olanak tanıyor ve tahıl türleri arasında kolay, zaman kazandıran geçişler sağlıyor. Operatör, hasat sırasında herhangi bir zamanda kaydedilen ayarları geçersiz kılabiliyor ve mevcut koşullara göre ayarlayabiliyor. Cemis 700’ün diğer avantajları arasında işleri; depolama, yakıt tüketimi, yol ve saha operasyonları için ayrı ayrı ve saatte litre ve hektar başına litre olarak kaydetme yeteneği ile sıralanıyor. Cemis 700, ISOBUS terminali olduğundan, biçerdöver hasat mevsimi dışında traktör ve ekipmanla yapılan diğer işler için de kullanılabiliyor. Tüm Evion modellerinde standart olarak otomatik klima kontrolü ve kamera bulunurken, direksiyon kolonundaki ayaklıklar ve eğitmen koltuğunun altında 30 litrelik soğutma kutusu gibi bir seçenek olarak da mevcut bulunuyor. Diğer isteğe bağlı öğeler arasında hava süspansiyonlu konforlu koltuk, elektrikli ayarlanabilir dikiz aynaları ve ikinci bir kamerayla çözümler üretiyor.

 Kabin; akıllı telefonları, tabletleri ve diğer cihazları şarj etmek için kullanılabilen USB bağlantı noktası ve iki USB-C bağlantı noktasının yanı sıra çok sayıda depolama seçeneği sunuyor. Evion modelleri standart olarak kapsamlı LED aydınlatma paketi ile donatılmış olsa da, seçenekler listesi fabrikada toplam 17 adede kadar LED çalışma lambası sağlıyor. Tahıl deposu için iç aydınlatma ve yan panellerin altındaki bakım aydınlatmasına kadar uzanıyor.

Kullanıcı dostu çoklu bağlayıcı ile 6,80 metre çalışma genişliğine kadar kesici çubuklar

Evion, CLAAS üniversal besleyici muhafazası ve çoklu bağlayıcısı ile Trion ve Lexion modellerinde kullanılan ön ataşmanları kabul edebiliyor. Bu ataşmanlar; 6,80 metre çalışma genişliğine kadar tahıl biçme çubukları ve 6 sıraya kadar mısır toplayıcılar. Classic versiyonlarında; ön ataşman tek bir kayışla tahrik edilirken, Maxi versiyonlarında iki kayış bulunuyor. Bu nedenle Evion’un Maxi versiyonu danelik mısır hasadı için tavsiye ediliyor. Trend donanım paketi; standart olarak Contour zemin konturu uyarlamasını içeriyor. Bu, ön ataşmanı hareket yönüne paralel zemin dalgalanmalarına göre otomatik olarak ayarlıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TÜMOSAN, Tataristan pazarında boy gösterecek

SONRAKİ HABER

Tarım şehri Konya'da 257 dekar alan üretime kazandırılıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share