Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Cleanfix, traktör ve tarım makinelerine nefes aldırıyor

Cleanfix Fan Sistemleri, iş, inşaat ve tarım makineleri sektörüne sunduğu fan çözümleriyle radyatörleri temizliyor, optimum soğutmaya katkıda bulunarak yüksek tozlu ortamlarda makinelerin ömrünü uzatıyor. Endüstri 4.0 teknolojisi ile üretilen fan sistemleri, ayrıca kullanıcısına temiz bir radyatör ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Profi Traktör Türkiye olarak Cleanfix’in Türkiye Genel Müdürü Helin Koç ile bir araya gelerek ve traktör ve tarım makinelerde kullanılan fan sistemlerinin önemini konuştuk.

 Cleanfix Fan Sistemleri’nin Türkiye’deki faaliyetleri ve üretim çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Cleanfix Fan Sistemleri, Alman teknoloji ürünü olarak Türkiye’ye hizmet vermektedir. Tüm parçalar Almanya’dan Türkiye’ye gelmekte ve burada montajları gerçekleştirilip pazara sunulmaktadır. Ar-Ge departmanımız ve yatırımlarımız ile kendimizi sürekli geliştirmeyi ve fan teknolojilerinin her zaman lideri olmayı amaçlıyoruz. Clenafix kullanıcılarına hızlı ve kaliteli hizmet sunmak, servis ağlarını büyütmek ve eğitimli ustalar yetiştirmek, satış sonrası hizmetlerde hızlı ve kaliteli hizmet vermek için yoğun bir şekilde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Ayrıca Cleanfix’i tüm makinelerin standart fanları haline getirerek, kalitemizden ödün vermeden güvenli bir şekilde büyümeyi ve örnek bir marka olmayı hedefliyoruz.

Cleanfix fanları inşaat, tarım, ormancılık, atık ve geri dönüşüm makineleri gibi birçok endüstriyel ekipman ve özel makinelerde kullanılıyor. Bu kapsamda müşterilerinize sunduğunuz ürünlerin çeşitleri nelerdir?

350 mm’den 1300 mm çaplarında her türlü makinelere üretim yapmaktayız. Cleanfix Fan Sistemleri’nin son nesil inovasyonlu hava veya hidrolik yağ basınçlı olmak üzere 2 çeşit fan sistemi mevcut. Bu fan sistemlerine ayrıca eklenen opsiyonlar bulunmaktadır. Bu opsiyonlar, makinelerdeki her türlü radyatör soğutma performanslarını, radyatör gözeneklerinde yaşanan tıkanmalar sonucu oluşan hararet problemlerini önleme ve radyatör temizliği gibi işlevleri maksimum performans ile yapmaktadır. Bu opsiyonları standart fan sistemi üzerine eklenen Flextips (Esnek Uçlar) ve Vaiable Pitch (Termal ısı Aktüelleri) olarak müşterilerimize sunuyoruz. Vaiable Pitch (Termal ısı Aktüelleri) opsiyonu, makinenin ihtiyacı olan soğutmaya göre değişken bir kanat açısı ayarına sahiptir. Motor elektronik sistemine müdahale gerekmez. Daha fazla yakıt tasarrufunu ve fanın tahrik gücünde %60’a varan güç kaybını önler. Flextips (Esnek Uçlar) opsiyonu fan ile davlumbaz arasındaki boşluğu kapatarak daha fazla soğutma sağlar. Hacimsel debisini % 8-15 oranında arttıran Cleanfix Flex-Tips sayesinde fan devir sayıları azaltılabilir ve böylece tekrar ek yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Tarım makineleri ürün gruplarına sunduğunuz ürünler nelerdir? Bilgi verebilir misiniz?

Cleanfix bünyesinde traktör grubunda hemen hemen her boyutta fanlar mevcuttur. 75 beygir üstü tüm traktörlerde özellikle ağır şartlarda ve büyük arazilerde sürekli çalışan (Balya, silaj, tesviye, hayvancılık, yem fabrikaları ve benzeri tozlu, kirli ve sıcak) traktörlerde radyatör tıkanması ve yüksek sıcaklıktan dolayı hararet gerçekleşmektedir. Bu durumlarda mutlaka Cleanfix fan tavsiye ediyoruz. Diğer yüksek beygirli traktörlerin çoğunluğunda Cleanfix fan standart ya da opsiyon olarak bulunuyor. Cleanfix kullanmayan markalarla da görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim sadece çiftçilerin kendi işine odaklanmasını istiyoruz. Birçok zorlukla mücadele eden çiftçimiz, en azından traktörlerin radyatörlerini elle temizlemek için zaman kaybetmesinler ve bununla ilgili yüksek maliyetlere katlanmasınlar. Cleanfix fan ile üretimlerine aralıksız devam etsinler.

Cleanfix fan sistemleri, hangi marka tarım makineleri, traktör ve iş makinelerinde kullanılıyor?

Ürünlerimiz, 75 beygir ve üzeri tüm makine ve markalarda kullanılabiliyor. Dünyaca bilinen markalarla iş ortaklığımız mevcuttur. Bunlardan bazıları, MST-Sanko, TürkTraktör, Hidromek, Manitou, CAT, Volvo, Komatsu, Agco (Fendt,Valtra), John Deere, Mercedes-Benz, Class, Oxbo, Merlo ve daha birçok marka…

 Cleanfix Fan Sistemleri’nin avantajları nelerdir?

En büyük avantajı, kullanıcısının tertemiz bir radyatöre sahip olmasıdır. Bunun sonucunda sıcak havalarda makine veya traktör kullanıcılarının (operatörler) en büyük sorunu olan hararet ortadan kalkar. Böylelikle işletmeler zaman kazanır. Fan sistemlerimiz, yakıt tasarrufu sağlar. (Radyatör sürekli temiz olduğundan dolayı motorun üzerine binen yükü azaltır ve böylece yakıt tasarrufu sağlar) Motorun ömrünü uzatır ve korur. (Maksimum soğutma sağladığından bir nevi motorun sigortası gibi düşünülür.) Tekerleklere daha fazla güç verir. (Diğer fanlar %10’a kadar motordan güç kullanır, Cleanfix Fan motordan daha az güç kullanmaktadır.) Fanın kullandığı güçten % 60 kadar tasarruf sağlar. Makinenin ihtiyacına göre soğutma sağlar. Diğer fanlara göre daha sessizdir. Bakım ve temizlik maliyetlerinde tasarruf sağlar. (Radyatör temizliği ve tıkanmalar için servise götürmeye gerek duyulmuyor) Üretimde artış sağlar. (Çalışan makineleri temizlik ya da bakım için durdurmak gerekmez. Çalışırken makine temizleme işlemini otomatik yapar.)

Cleanfix Türkiye Genel Müdürü Helin Koç

 Fan sistemlerinizin makinelerin çalışma verimine katkısı nelerdir?

Makinelerdeki performans artışı gözle görülebilecek ve tamamen cebimize duygusal anlamda yansıyacak verimliliktedir. Çünkü zamanla yarışmaktayız ve makinelerin tozlu ve sıcak bir ortamda çalıştığı dönemlerde yaşanan sıkıntılardan dolayı zaman kaybı artıyor, üretim düşüyor. Makinelerde radyatörü temizlemek çalışılan iş koşulları ve performanslarına göre 10 ile 30 dakika arasında değişiyor. Bu periyotlar, toz ve iş yoğunluğuna göre saatte 1 hatta yarım saatte bir durumuna bile gelmektedir. İş makineleri ve tarım sektörlerinde makinelerin 1 saat durması demek işverene maliyet ve kayıplar demektir. Bu 1 saat radyatör temizliğinden olabilir, hava sıcaklığında yeterli soğutma yapamadığından hararet yapabilir ve makineyi durdurur ya da başka sebepler olabilir. Cleanfix fan ağır şartlarda çalışan firmaların iş yüklerini bir nebze daha azaltma, verimliliklerini ve karlılıklarını ise arttırmada bir fırsattır. Özellikle taşeron hizmeti veren firmalar, proje bazlı çalıştıkları için zamanla yarışıyorlar. Makinelerin ful performanslarıyla işlerini o sürede bitirmeleri gerekmektedir. Bu durumlarda Cleanfix fan tamamen kendileri için fırsattır. Böyle ortamlarda çalışan makineler için Cleanfix Fan, biçilmiş kaftandır. Makine çalışırken her 5 dakikadan 90 dakikaya kadar ayarlanabilen zamanlayıcı özelliği ile makine durmadan ve operatör çalışma akışını bozmadan Cleanfix fanın temizleme fonksiyonu kendi kendine devreye girmekte ve sürekli temiz bir radyatör sağlamaktadır. Temiz bir radyatörün faydalarını da yukarıda belirtmiştik.

Cleanfix fanlarını kullanan ve kullanmayan makineler arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor?

Bu soruyu 1 örnek ile açıklamak istiyorum. Burnu tıkanmış bir insan ile burnu tıkanmamış bir insanın nefes alış şekli, sağlık durumu ve bu sorunu çözmek için başvurduğu ilaç veya tedavi yöntemlerini düşünelim. Bu sorun ciğerlerine kadar inmişse, işte Cleanfix fanlarını kullanan ve kullanmayan makineler arasında da bunun gibi farklar bulunuyor. Tıkanmış radyatör gözenekli bir makine için birçok ilaç ve tedavi yöntemi gereklidir. Sürekli temiz bir radyatöre sahip olan makine veya traktör, insan gibi derin ve rahat nefes alır, daha uzun yol alır.

Cleanfix kullanıcılarından nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Bugüne kadar Cleanfix fanı beğenmeyen tek bir müşterimiz çıkmadı. Bunu gururla söylemek istiyorum. Fanın temizleme fonksiyonu devreye girdiğinde insanların yüzündeki mutluluk ve gülümseme işimize dört elle sarılmamızı sağlıyor. Bizim ödülümüz insanlara çözüm sunarken onların yüzlerindeki gülümsemedir. Kullanıcıların bizi arayıp radyatör temizliğinden kurtuldukları için teşekkür etmeleri, yüzlerindeki o mutluluk gülümsemesi ve güzel dilekleri bizim için değer biçilemez. Hiç unutmuyorum. Mardin’de Cleanfix kullanıcılarından biri bizi arayıp “Abla şimdi 55-60 derece sıcaklıkta aracımın içinde serin serin oturuyorum. Aracımı hiç durdurmadım. Bu sıcakta inip radyatör temizlemedim. Makineyi hararet edecek diye durdurup işimi yarım bırakmadım. Sabahtan beri hiç durmadan rahat ve serin bir şekilde çalışıyoruz. Allah sizden de bu icadı bulandan da razı olsun” dedi. Ekmek teknelerindeki radyatörün otomatik olarak temizlenmesinde vazgeçilemez bir haz ve mutluluk resmi yüzlerinden okunabiliyor. Gerçekten ürünü takip eden fanatiklerimiz bulunuyor. Onlardan gelen tüm ilgi ve alakadan dolayı hepsine teşekkür ediyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Norveç koşullarında mandıra işletmeciliği: 20 inek için sağım robotu

SONRAKİ HABER

Türkiye’den Karabağ’a tarım desteği

BENZER HABERLER
Total
0
Share