Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da ayçiçeği desteği Resmi Gazete ile kesinleşti

Tarımsal desteklemeler kapsamında Trakya’daki Meriç ve Kuzey Marmara havzalarında yetiştirilen yağlık ayçiçeği için 3 ildeki üreticilere ödenecek tutar kilogram başına 1 liradan 1,5 liraya çıkarıldı.

“2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre, 2023 üretim yılında kuru şartlarda üretimi yapılan yağlık ayçiçeğinde, iklimsel faktörlere bağlı olarak verim kaybı yaşanan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ sınırları içindeki Meriç ve Kuzey Marmara tarım havzalarında yağlık ayçiçeği desteği kilogram başına 1,5 lira olarak ödenecek.

Tarım ve Orman Bakanlığınca sertifika desteği

Resmi Gazete’nin 15 Eylül tarihli sayısında yayımlanan kararda tutar 1 lira olarak belirlenmişti ancak yeni karara göre üreticiler, ton başına 500 lira daha fark ödemesi almış olacak. Ayrıca, yağlık ayçiçeği için yeraltı sularının yetersiz seviyede olduğunun tespit edildiği havzalar da Tarım ve Orman Bakanlığınca “sertifikalı tohum kullanım desteği” kapsamına alındı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

New Holland T7.270, 2024 yılında satışa sunulacak

SONRAKİ HABER

Agritechnica'da, John Deere etanol motoru sergilenecek

BENZER HABERLER
Total
0
Share