Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Erkunt’un en büyük ailesi genişliyor: “Hasret 125 CRD4 Lüks”

Erkunt Traktör, Tier4 emisyon standardına sahip yeni Hasret 125 CRD4 Lüks serisini pazara sundu. “Söz verdiğimiz gibi Erkunt’un en büyük ailesi genişliyor” sloganıyla çiftçilerin hizmetine sunulan yeni seri, muhteşem bir reklam filmi ile tanıtıldı.

Türkiye’nin ilk yerli tasarım traktörünü üreten Erkunt Traktör, yeni Hasret 125 CRD4 Lüks serisini Türk çiftçisi ile buluşturuyor. “Söz verdiğimiz gibi Erkunt’un en büyük ailesi genişliyor” sloganıyla tanıtılan Hasret 125 CRD4 Lüks, Tier 4 emisyon standardına sahip 500 Nm Tork ve 126 HP güç üreten motoruyla çiftçilerin yüksek güç ihtiyacını karşılıyor. Hasret 125 CRD4 Lüks serisinde motor üzerinde emisyon standardını yakalayabilmek için şık bir şekilde dizayn edilmiş DOC ve SCR sistemler mevcut. Erkunt traktör ile özdeşleşmiş olan ve çiftçiler tarafından büyük beğeni kazanan hava kompresörünün motor üzerindeki şık tasarımını da görülüyor. Erkunt mühendisleri tarafından tasarlanmış ve yüzde 100 yerli üretim ve montaj olan ön diferansiyelin dönüş açısı da 40 derece olduğu belirtildi. Lüks donanıma sahip olan traktörde ön PTO ve hidrolik sistem bulunuyor. Traktörün ön ağırlık 450 kilogram, ön hidrolik kaldırıcının kaldırma kapasitesi 3000 kilogram, Ön PTO devri ise 1000 d/d.

Ön hidrolik kaldırıcı ve PTO

Dünya tarımında çok yaygın olarak kullanılan ve artık Türk çiftçisi arasında yaygınlaşan ön hidrolik kaldırıcı ve PTO çiftçilere birçok fayda sağlıyor. Ön tarafa ve arka tarafa takılabilen çayır biçme makineleri ile çok daha kısa sürede işlerin tamamlanması sağlanabiliyor. Bunun gibi birçok tarım işlerinde ön hidrolik kaldırıcı ve PTO çiftçilerin işlerini kolaylaştırıyor.

 Ağırlık ve boyut

Boş ağırlığı 4760 kilogram olan traktörün arka ek ağırlıkları da göz önünde bulundurulduğunda her tekerde 50 kilogram olmak üzere toplam 100 kg, önde de 450 kg ek ağırlıkla traktörün toplam ağırlığı 5310 kilograma çıkıyor. Mühendisler tarafından çok şık ve pratik olarak düşünülen bir özellik olarak ön ağırlığı traktöre bağlayan bir taşıyıcı mesned görevi gören avadanlık (takım sandığını) görülüyor. Bu takım sandığı ön ağırlığın mesafesini artırarak traktörün önünün yere daha iyi tutunmasını sağlayarak çekişi artırıyor. Hasret 125 CRD4 Lüks serisinin dingiller arası mesafesi 2404 mm, toplam uzunluğu 4748 mm, karın altı yüksekliği ise 470 mm. Traktörün ön iz genişliği 1660 mm, arka iz genişliği ise 1610 mm. 110 litre yakıt depo kapasitesine ve Tier4 emisyon seviyesine sahip olan yeni seride Adblue sıvısının da depo kapasitesi 10 litre olarak tasarlandı. 3 tam yakıt deposu bittiğinde Adblue da bitiyor.

16 ileri 16 geri Powershift

Traktör üzerinde Tier 4 emisyon seviyesinde DOC ve SCR sistemlerine sahip Deutz 3.6 litre 4 silindir, Common Rail yakıt enjeksiyon sistemine sahip motor kullanılıyor. 1600 d/d 500 Nm tork 2200 d /d da ise 126 Hp güç üretiyor. Motora emilen havayı soğutarak performansı artıran İntercooler standart donanım olarak sunuldu.  Traktörün transmisyon sistemi 16 ileri 16 geri Powershift (Buçuk ) özelliğine sahip. İleri geri hareket, sağ konsoldan mekanik olarak veriliyor. Hidrolik kaldırma kapasitesi 5000 kilogram olan traktörde 8 adet (4 set) yağ toplama hazneli hidrolik çıkış sistemi bulunuyor.

Kabin içi konfor ve kullanım

Hasret 125 CRD4 Lüks serisinde operatör, kabin içerisinden inmeden ekipmanını ayarlanmasını sağlayan Hidrolik pistonlu orta kol ve yan kol standart olarak sunuluyor. Erkunt Traktör tarafından operatörün uzun çalışmalar sonucunda yorulmaması için tasarlanmış olan Kabin hava körükleri bu traktörde standart donanım olarak sunuluyor. Traktör, çeki kollarının da kullanım kolaylığı sağlayan kurt ağız diye tabir edilen sisteme, çeki sehpası ise standart çeki oku ve asansör çeki sistemine sahip. Kuyruk mili çapı standart olarak 35 mm. Kuyruk mili tam 4 farklı devir seçeneğine sahip. 430, 540, 750 ve 1000 d/d seçenekleri mevcut. Traktörün arka tarafında hava kompresör sistemine ait 2 adet giriş- çıkış bulunuyor. Havalı ekim makineleri veya römork gibi ekipmanlar için kullanılabiliyor.

Hidrolik römork valfi

Çamurluklar üzerinde traktörün hidrolik kollarının aşağı yukarı hareketini sağlayan harici kumanda düğmeleri ve kuyruk milini çalıştıran ve durduran kumanda düğmeleri bulunuyor. Ayrıca yine Erkunt traktör tarafında kullanıcılar için son derece fayda sağlayacak, ağır yük taşımalarında frenleme kuvvetini arttıracak güvenli bir sürüş sağlayacak olan hidrolik römork valfi bu traktörde standart olarak sunuluyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Lely Türkiye Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Altınsoy, robot teknolojisinin çiftlik verimine katkısı anlatıyor...

SONRAKİ HABER

Adana'daki 5 yıldızlı inek otelinde keyifler yerinde

BENZER HABERLER
Total
0
Share