Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hattat Traktör, Avrupa ve Amerika pastasındaki payını büyütüyor

Türkiye’nin önemli traktör üreticileri arasında bulunan Hattat Traktör, yakın zamanda İtalyan EIMA fuarında ilk Stage V modellerinin ön lansmanını yaptı. Küresel bir marka olma yolunda ilerleyen Hattat, yeni traktörleri için ana hedef pazarlarının Avrupa ve Kuzey Amerika olduğunu belirtiyor.

Serkan ERGÜL – Hattat Traktör Pazarlama Direktörü

1970’lerin başında traktör alanına adım atan Hattat, 2008’den beri Massey Ferguson lisans sahibi olarak üretim yapıyor. Hattat Holding’in aynı zamanda çok sayıda tanınmış traktör üreticisi ile uzun yıllara dayanan bir ilişkisi bulunuyor ve onlara geniş bir parça yelpazesi sunuyor. Hattat parça üretiminin yanında ayrıca traktörler de üretiyor. Stage V motor emisyonlarının piyasaya sürülmesinden önce tüm küresel pazarlar için Valtra A serisini üreten Hattat, Ursus şirketine de traktör yapıyordu. Hattat Traktör, hedefleri, diğer üreticiler için traktör üretmenin çok ötesine geçiyor.

Tanıtılan üç seri traktör üretime girecek

Marka, 2007 yılında küresel pazarlar için Hattat markalı traktörlerin lansmanına tanık ve EIMA’da ilk Stage V traktörlerini piyasaya sürdü; C3000 (kompakt) serisi ve B3000 (meyve bahçesi) serisi ve hayvancılık ve tarım sektörleri için T4000 (68-122hp), 4wd modelleri. Her üç seri de gelecek yılın başlarında üretime girecek. Yeni altı modelli dört silindirli FPT motorlu (68-122hp) traktör serisinin amiral gemisi olan İtalyan fuarında sergilenen T4125’in canlandırıcı stiliydi. T4000, 2015’ten beri var, ancak hiçbir zaman Aşama III motor emisyonlarını geçmedi. Powershift ve powershuttle özellikli yeni bir aktarma organıyla donatılmış yeni Stage V modellerindeki tek değişiklik yeni dış tasarım ve güncelleme değil. Hidrolikler, akslar, şanzımanlar, dişliler, miller, kabin ve direksiyonlar dahil birçok bileşenin tamamı Hattat Group’un yan kuruluşu olan Hema tarafından kendi bünyesinde üretiliyor.

Türkiye’nin en büyük tarım şirketlerinden

Hattat Traktör, 3.500 çalışanıyla enerji, gayrimenkul, otomotiv ve kömür madenciliği sektörlerinde faaliyet gösteren Hattat Holding’in bir iştirakidir. Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri olan şirketin çok sayıda fabrikası (Hattat traktör montaj binası ve 11 Hema Industries fabrikası (motor blokları, aks, debriyaj, şanzıman muhafazaları ve yağ karterleri için bir dökümhane dahil) Çerkezköy üretim tesisinde bulunuyor.

22 hektarlık üretim tesisi

Türkiye’nin en büyük üretim tesislerinden biri olan kapalı fabrika alanı tek başına 22 hektarlık bir alanı kaplıyor ve 50 hektarlık ilave açık üretim alanı ile yüzme havuzu ve restoranı, tenis kortları, sağlık merkezi, helikopter pisti, traktör test pisti ve cami bulunuyor. Hattat traktörleri, ülkenin en modern montaj ve boyahanelerinden biri olarak gösterilen en büyük binalardan birinde monte ediliyor. Marka, 350 çalışanı ile günde 60 adet traktör üretme kapasitesine sahip olan fabrikada, yılda 22.500 adet traktör montajı yapabilecek donanıma sahip. Mevcut kapasiteyi daha fazla artırma potansiyeline sahip olan Hattat, 2023 yılında 8.000 adet üretim yapmayı hedefliyor.

Dört kıtaya ihracat

Türk üretici şimdiden dört kıtada 85 ülkeye traktör ihraç ediyor. Hattat Traktör Pazarlama Direktörü Serkan Ergül, gerçek anlamda küresel bir oyuncu olma hedefinin gerçekçi olduğunu düşünüyor. Ergül, “Afrika pazarı için emisyonsuz traktörler, diğer bazı pazarlara (Güney Amerika dahil) Stage III ve şimdi de Avrupa ve Kuzey Amerika için Stage V traktörler sunabiliyoruz” dedi. Hattat’a geçmeden önce Serkan Ergül, Hema’da şirket içi bir CVT geliştirmek için bir projeye başkanlık etti. Avrupa pazarı, pastadan pay almak isteyen traktör üreticileriyle dolu. Buna rağmen Ergül, Hattat Traktör’ün Stage V traktörlerini Avrupa’da satma fırsatına sahip olduğundan emin. Ergül, “Asıl avantajımız, tüm stratejik parçaları Hattat Grup bünyesinde üretmemizdir. Ayrıca pazarlara yakınız ve Avrupa’nın her yerine 4-5 gün içinde traktör teslim edebiliyoruz. EIMA’daki bazı potansiyel ithalatçılar/bayiler bizimle temasa geçti. Görüşmeler devam ediyor ve yeni T4000 traktörlerden birini 2023’ün başlarında Kuzey Denizi’nden geçirmeyi umuyoruz” diyerek hedeflerinin, Stage V traktör işini büyütmek olduğunu fakat Stage IIIa motorlarının hala satılabildiği pazarları da unutmuyor. Ergül sözlerini, “Perkins ile kilit ortağız ve bu devam edecek” ifadelerini kullandı.

Testler başarıyla geçiliyor

Hattat Classic serisi, 68-122hp arası Stage V FPT ile çalışan 200 ve 300 serisi modellerden oluşan altı model yelpazesiyle doruğa ulaşır. Dış görünüş 70’lerden kalma, ancak iç kısımda altı model T4000 serisi ile tüm özelliklerini paylaşıyor. Hacmi büyütmek için şirketin 122hp’den daha güçlü modeller sunması gerekeceğini ve Hema’nın Ar-Ge departmanının daha güçlü 150hp altı silindirli bir model ve dört aşamalı bir şanzıman için bir transaks ve üç aşamalı (32×32) powershift geliştirdiğini kabul ediyor. (36×36) 175hp altı kazanlı model için powershift kullanılıyor. Halihazırda bir traktörde bulunan iki dişli kutusunun, tüm dahili testleri büyük bir başarı ile geçtiği ve gerekli tüm sertifikaları aldığı bildirildi. Dahası var çünkü şirket gücü daha da artırmaya hevesli ve 175 bg’yi aşan bir dizi traktör üzerinde çalışıyor.

Yeni Stage V traktörlerin üretimine başlandı

Stage III C3000 (Kompakt) serisi traktörler montaj hattından çıkıyor. Yeni Stage V modellerinin üretimi Ocak ayında başladı. Şirket, Fransa, Almanya, Portekiz, İspanya, Slovenya, İtalya, Avusturya, Polonya, Macaristan da dahil olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesindeki distribütörler aracılığıyla Stage V traktörlerini satmak için şimdiden sipariş aldı. Fakat şirketin İngiltere ve İrlandalı bir ithalatçısı yok.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Başak Traktör, yeni ürünleriyle Konya Tarım Fuarı’nda

SONRAKİ HABER

Başak Traktör yeni ürünlerinin lansmanını yaptı

BENZER HABERLER
Total
0
Share