Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2023’te tarım ve hayvancılığa yüklü miktarda yatırım yaptı

Sanayi sektöründe iyi bir konumda bulunan Kayseri’de tarım ve hayvancılık alanında da önemli yatırımlar gerçekleşiyor. Bu kapsamda üreticiye desteklerine devam eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında tarım ve hayvancılığa 200 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Sulama kooperatifinde kullanılacak güneş enerji santrallerinden süt işleme tesisi yapımına, tohum, arıcılık ve besi hayvanlarının faydalanacağı desteklere, içme suyu, kurutma alanına, göletlerden en son Erciyes Jeotermal çalışmalarına varıncaya kadar 2023 yılında pek çok önemli hizmete imza atan Büyükkılıç Başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi 13 alanda hizmetlerini gerçekleştirdi.

Çalışmalar geniş kapsamda gerçekleşti

Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca 2023 yılında 39 adet içme suyu sondaj kuyusu, muhtelif mahallelerde şebeke hattı ve su deposu ile muhtelif boru alımı gerçekleştirdi. Söz konusu hizmetlerin mali karşılığı 90 milyon TL olurken, öte yandan Kayseri’de 45 adet sulama tesisi de inşa eden Büyükşehir Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, söz konusu tesisler için ise toplam 63 milyon TL harcama yaptı. Sulama konusunda bin adet sac sıvat 200 adet hayvan içme suyu tesisi 6 adet beton sıvat, 12 adet kil kaplamalı hayvan içme suyu göleti inşa edilirken bu hizmetlerin mali karşılığı ise 4 milyon 50 bin TL oldu.

Ekipler tarafından tarıma tam destek sağlandı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Erciyes Jeotermal kapsamında Erciyes dağına Jeotermal kayna suyu sondajı yapılması, Develi ilçesi Epçe Mahallesi Sulama Koperatifi’ne 233 kw kapasiteli GES yapımı, Akkışla ilçesine süt işleme tesisi yapımı ve makine teçhizat alımı, tohum desteklemeleri, 800 adet arılı kovan, Bünyan ilçesi Çağlayan İlkokulu Kadın Kooperatifi’ne Dönüştürülmesi, 250 tesisin bakım onarım çalışması ile hayvancılığa yüzde 50 su desteği gibi hizmetler toplamında 205 milyon 614 bin 880 TL yatırım yapıldı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Solis’in yeni Stage 5 motorlu traktörü Avrupa pazarındaki yerini alıyor

SONRAKİ HABER

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2023’te kırsal kalkınma projeleriyle 4,7 milyar liralık destek verdi

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share