Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Lely ile inekler refaha ulaştı ve süt verimi arttı

Tekirdağ’da süt üretimi yapan Çavuşoğlu Çiftliği, 350 adet büyükbaş hayvanı bulunan işletmesinde 2 adet Lely Astronaut A5 süt sağım robotu, 1 adet Lely Juno yem itici ve Lely Calm buzağı besleme robotu kullanıyor. Lely robotları ile çiftlikteki verimliliğin arttığını belirten İşletme Sahibi Mehmet Rengin, “Lely Astronuat A5 süt sağım robotunu kurduktan sonra hayvanların verimlerinde yüzde 20’ye yakın artış gözlemledim. İş yüküm azaldı, hayvanlarım ile daha yakından ilgilenebiliyorum” dedi.

Türkiye’de robot teknolojisi kullanan işletmelerin sayısı her geçen gün artıyor. Sağım, yem itme ve buzağı besleme işlerinde Lely’nin robotlarını tercih eden Çavuşoğlu Çiftliği de bu işletmelerin arasında yer alıyor. Profi Traktör Türkiye olarak Tekirdağ Malkara’da süt hayvancılığı alanında faaliyetlerini sürdüren Çavuşoğlu Çiftliği’nin sahibi Mehmet Rengin ile görüştük ve işletmenin Lely deneyimlerini konuştuk.

İşletme Sahibi Mehmet Rengin ve Ailesi

“Verimlilik için Lely Astronaut A5’i tercih ettim”

Tekirdağ Malkara’da kurulan işletmesinde 350 adet büyükbaş hayvanının bulunduğunu belirten İşletme sahibi Mehmet Rengin, yaklaşık 5 yıldır hayvancılık alanında faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi. Sanayi ve ticaret odasının düzenlediği yurt dışı gezileri sırasında modern hayvancılık sistemlerinden etkilendiğini belirten Mehmet Rengin, “Sanayi ve ticaret odasının gezileriyle Avrupa’ya gittim. Bu gezi sırasında Avrupa’daki modern işletmeleri gördük. Oradaki hayvancılığın bireysel yapılarak işletmelere daha fazla karlılık sağladığını gözlemledim. Yurt dışında hayvanların daha detaylı takip edilerek tohumlama ve sağımdaki gün sayısının (SGS) yakından takip edildiğini inceleme fırsatım oldu. Bende sahip olduğum verimliliği arttırmak ve SGS gün sayısını daha aşağı çekmek için çiftliğime Lely Astronaut A5 süt sağım robotunu kurmaya karar verdim” şeklinde konuştu.

Robot teknolojisi

Satın aldığı Lely Astronaut A5 süt sağım robotu ile yaklaşık 9 aydır sağım yaptıklarını belirten Rengin, kurulan robot sistemi sayesinde elde ettiği bazı avantajları şu sözlerle anlattı: “Astronaut A5 ile işletmemdeki hayvanların kalitesini ölçebiliyor ve sahip olduğum hayvanların işletmem için karlı olup olmadıklarını öğrenebiliyorum. Ayrıca Astronaut A5 sayesinde verim ve kalite adına sütteki yağ ve protein miktarını ölçerek, hayvanlarımı daha yakından tanıyabilme fırsatım oldu. Bunun dışında SGS gün sayılarını da artık kolay bir şekilde takip edebiliyorum. Şu anda çiftliğimizde 2 adet Lely Astronaut A5 süt sağım robotu, 1 adet Lely Juno yem itici ve Lely Calm buzağı besleme robotu kullanıyoruz ve çok memnunuz.”

“İneklerimiz, Astronuat’a çok kolay alıştı”

Hayvanlarının Lely sağım robotuna alışma sırasında herhangi bir zorluk yaşamadığını ifade eden çiftlik sahibi Mehmet Rengin, “Lely Astronuat A5 süt sağım robotu, hayvana güzel davrandığı için alıştırma sürecinde çok büyük sıkıntılar yaşamadık. 1 veya 2 sağımdan sonra hayvanlarımızın yüzde 90’lık kısmı robota hızlı bir şekilde alıştı. Robota alışmayan hayvanlarımızı da birkaç kez start-up programına sokarak problemlerimizi ortadan kaldırdık. Robotun verdiği yemden dolayı hayvanlarımız zaman içerisinde kendi isteğiyle robota yöneldi” ifadelerini kullandı.

Verimlilik artışı

Süt sağım robotu kullanmaya başladıktan önceki ve sonraki süreci karşılaştıran Mehmet Rengin, iş hayatında yaşadığı değişimi şu şekilde ifade etti: “Süt sağım robotu almadan önce sağım işleri için 5 adet personelim bulunmaktaydı ve vardiyalı olarak çalışıyorduk. Buradaki eski sağımhanemizde sabah, akşam ve gece olmak üzere günde 3 kez sağım yapıyorduk. Bu sağımların her birinin 2 veya 3 saat arasında sürdüğünü düşünürsek, gece saat 1-2’de işimiz bitiyordu. Çalışan sayımızın çok olması ve her bir personel ile ilgilenmemiz gerektiğinden dolayı hayvanlarımızla yeterince ilgilenemiyorduk. Personelimizin zaman zaman işinin çıkması veya rahatsızlanması durumunda hayvanlarımız strese girebiliyordu. Lely Astronaut A5 süt sağım robotu kullanmaya başladıktan sonra süt veriminde yüzde 20’ye yakın bir artış gözlemledim. Hayvanlarımı bireysel olarak daha verimli bir şekilde takip edebilirken, aynı zamanda sosyal hayatıma ve aileme de daha fazla zaman ayırabiliyorum. Ayrıca süt sağım robotu ile hayvanlarımın verimliliğini öğrenebilmekle beraber herhangi bir rahatsızlıkları olup olmadığını tespit etmem de çok kolaylaştı. Artık geviş getirme veya işkembede bir sorun olup olmadığını kısa zamanda öğrenebiliyor ve hızlıca müdahale edebiliyorum. Sahip olduğumuz bu sistem sayesinde hayvanlarımız rahat, uysal ve daha refah bir seviyeye erişti.”

“Çiftliğimize doğru bir sistem kurduk”

Çiftlikteki hayvanların sağlığını Lely robotik sistemleriyle koruyan Mehmet Rengin, aynı zamanda Lely robotları ile sahip olduğu hayvanların verimliliğinde de büyük oranda artış yaşadığını kaydetti. Rengin, ”Çiftliğimize kurduğumuz sistemle birlikte ineklerimizin sahip oldukları süt miktarına göre yem verebiliyoruz ve bu sayede hayvanlarımızı zorlamıyoruz. Gerçekleştirilen uygulamayla hayvanlarımızı hem sağlık açısından koruyoruz hem de ileriye dönük olarak verimliliklerini arttırıyoruz. Süt sağım robotu aldıktan sonra hayvanlarımız da ortalama yüzde 20’ye yakın verim artışı elde ettik. Hayvan verimliliği önceden litre bazında 20’lerdeyken şu anda 45-50 litre süt veren hayvanlarımız bulunuyor. Verimlilik ve sağlık adına çok doğru bir sistem satın aldığımızı düşünüyorum” dedi.

Servis memnuniyeti

Lely Center’ın robot sistemlerinin yanı sıra sunduğu hizmetlerden son derece memnun olduklarını kaydeden Mehmet Rengin, satış sonrası hizmetlerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Lely’nin servis ağı oldukça iyi. Robotlarımızın arıza yaptığı günlerde veya sağım robotunun memeliğinin ipi koptuğu zamanlarda saat kaç olursa olsun Lely servisi kısa süre içerisinde geliyor ve sıkıntısı olan programı ya da parçayı değiştirerek bize yardımcı oluyor. Kaliteli servis ağıyla ve hızlı hizmetleriyle Lely markasını diğer hayvancılık işletmelerine de tavsiye ediyorum.”

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’den Karabağ’a tarım desteği

SONRAKİ HABER

Massey Ferguson ürünleri, sanal gerçeklik ile 3 boyutlu incelenebiliyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share