Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarım makineleri Strenx® ile hem hafifledi hem de güçlendi

SSAB, tarım makineleri için hafiflik, sağlamlık ve yüksek kapasite sağlayan Strenx® çelikleri ile verimliliği artırıyor, yakıt ikmallerini azaltıyor ve hektar başına daha kısa sürede daha çok mahsul hasat edebilmesini sağlıyor. Biçerdöver, püskürtücü, tarım treyleri, pulluk ve teleskopik yükleyicilerde kullanılan Strenx®, çok yönlü ve yüksek mukavemete sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Tarım sektörü son 20 yıl içinde pek çok zorluk ve değişim yaşadı. Ortalama çiftlik büyüklüğü arttı ve çiftlik faaliyetleri de daha yoğun yapılır hale geldi. Bu nedenle tarım makineleri ve ekipmanları da ebat ve ağırlık açısından büyümeye başladı. Fakat boyut olarak büyüyen makineler, toprak sıkışmasına ve uzun vadede hasatta düşüşe yol açtı. Sürdürülebilir çiftçilikte ise daha hafif, güçlü ve etkili çözümler sunabilmek için yüksek dayanımlı çelikler kullanılmaya başlandı. Bu kapsamda SSAB’nin tarım makineleri için sunduğu Strenx® çelikleri, hafiflik, sağlamlık ve yüksek kapasite özellikleriyle öne çıktı. Profi Traktör Türkiye olarak SSAB yetkilileri ile bir araya gelerek, hafiflik, sağlamlık ve yüksek kapasite sağlayan Strenx®’in tarım uygulamalarını detaylıca konuştuk.

Strenx® ile güçlü ve hafif püskürtücüler

Bir püskürtücü bomunun toplam uzunluğu 40 metreyi rahatlıkla aşabiliyor. Bu durum, bomun hem dengede hem de zemine sabit bir mesafede durabilmesi açısından, ekipmanın ağırlığı ve esnemezliği üzerinde aşırı yük oluşturuyor. Birçok ülkede çiftliklerin boyutu büyümeye devam ediyor. Bu nedenle günümüzde birçok çiftçi, giderek genişleyen tarlalardaki işi daha az sefer geçişle tamamlayabilecek daha uzun bom kollarına sahip püskürtme sistemlerine sahip olmak istiyor. Fakat püskürtme bomlarının uzunluğu ve ağırlığı artarsa, bom kollarının yorulma ve burulma yükleri altında bükülmesini ve kopmasını önlemek için daha büyük destek yapıları gerekebiliyor. Bu, bazen toprak sıkışmasını daha da kötüleştiren, geçiş sayısını artıran ve verimi yavaşlatan daha büyük ve ağır makinelere yol açıyor. Strenx® performans çeliğinin bu duruma çözüm sunduğunu ifade eden SSAB yetkilileri, “Gelişmiş yüksek dayanımlı ve yüksek kaliteli Strenx® ile konvansiyonel çeliklere kıyasla hem daha güçlü hem de çok daha hafif olan püskürtme bomları tasarlanabiliyor. Böylece daha uzun menzil, daha az sayıda geçiş, potansiyel olarak daha az toprak sıkışması, daha iyi yakıt ekonomisi, daha az bakım, daha uzun servis ömrü ve daha fazla mahsul verimi sağlanıyor” dedi.

Biçerdöverlerin Strenx® ile verimliliği arttı

Hasat makineleri, maliyet verimliliği ve saat başına daha fazla arazi işlenebilmesi için giderek daha kapsamlı ve geniş yapılıyor. Bu da tüm yapısal parçalarda yüksek dayanımlı çelik kullanımıyla sağlanabiliyor. Biçme, harmanlama ve tane temizleme süreçlerini birleştiren biçerdöver gibi hasat makineleri, ilk üretildikleri günden beri insanoğlunu ömür boyu sürecek ağır bir bedensel işten kurtarmıştır. Bu süreçler bugün artık, hasat makineleri gibi, her bir tarım işçisinin çok daha verimli olmasını sağlayan sofistike tarım makineleri sayesinde hemen hemen otomatikleşmiştir. Hasat makinelerinin daha hafif ama daha güçlü olması çiftçiler için önemli bir konu olduğuna dikkat çeken SSAB yetkilileri, hasat makinesi başlıklarında ve diğer parçalarda Strenx® 700MC ve Strenx® 700MC Plus kullanarak daha hafif, mahsulü daha etkili hasat eden ve verimliliği artıran biçerdöverler ve hasat makineleri üretebildiğini söyledi.

Daha az seferde daha fazla yük

Strenx® ile konvansiyonel çeliğe göre daha ince ebatlarda yapılan tarım treylerleri hem daha güçlü hem daha hafif olmasıyla dikkat çekiyor. Strenx® performans çeliğinin römork zemini ve kaplamalar için ideal seçim olduğuna vurgu yapan yetkililer, “Müşterilerimiz bunu ayrıca; taşıt altı giriş arka koruma tamponu (RUPD), dingil pimi tertibatları, çekme çubuğu bağlantıları ve kereste treyler kazıkları ve yatakları için de başarıyla kullanmaktadır. Treyler şasileri için Strenx® performans çeliği kullanıldığında, sadece tutarlı ve garantili özelliklere sahip bir çelikle kalmazsınız. Konvansiyonel çeliğe kıyasla Strenx® ile daha ince ebatlarda yapılan treyler parçaları hem daha güçlüdür hem de daha hafiftir. Böylece araçlarınız daha az seferde daha fazla yük taşıyabilir. Araç yüksüz olduğunda toplam ağırlık daha düşük olur. Treylerinizin büyük ölçüde hafifleterek yük kapasitesini artırma, yakıt maliyetinden tasarruf etme, karbon ayak izini azaltma ve karınızı artırma avantajlarından neden siz de yararlanmayasınız? Strenx® çelik, yükü hafifletmek için harika bir yol sunar. Diğer treyler parçalarında aşınmayla mücadele için Hardox® aşınma plakasını da kullanabilirsiniz” diye konuştu.

Yüksek dayanımlı pulluklar

Sert bir toprağın pulluk ve kültivatörle sürülmesi tarım ekipmanı üzerinde ağır bir yük oluşturuyor. Strenx® performans çeliğinin yüksek dayanımı, pulluk ve kültivatörlerin daha verimli çalışmasını sağlıyor. “Strenx® daha hafif bir pulluğa olanak tanıdığından pulluk daha geniş yapılabilir ve çiftçinin genel verimliliği artar” ifadelerini kullanan yetkilileri “Pulluk ve kültivatörler için tipik çelik kaliteleri Strenx® 700 ve Strenx® 700 boru ve kutu profillerdir” dedi.

Teleskopik yükleyiciler

Yüksek dayanım ve ağırlık oranı sayesinde Strenx®’in teleskopik yükleyicilerde her işin üstesinden gelmesine yardımcı olacağını kaydeden SSAB yetkilileri,

“Strenx® aracın dayanım, denge ve güvenliğini koruyarak, menzili uzatın ve kaldırma kapasitesini büyük ölçüde artırır. Rakiplerinizin kaldırma ekipmanlarının erişemeyeceği yerlere Strenx® performans çeliğinden yapılmış teleskopik bomlar rahatlıkla ulaşır. Strenx® performans çeliğiyle tasarımlarınızda yenilikler yapabilir ve yük kapasitesini muhafaza ederek daha uzağa ve yükseğe kaldırma kapasitesine sahip olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

CASE IH’den yeni bir ürün daha!

SONRAKİ HABER

Türkiye'nin en büyüğü! Günde 80 ton süt elde ediliyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share