Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarım ÜFE verileri açıkladı: Ocak’ta yıllık yüzde 57,85 artış belirlendi

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, ocakta bir önceki aya göre yüzde 3,85, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 57,85 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, endekste ocakta bir önceki aya kıyasla yüzde 3,85, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 57,85 ve 12 aylık ortalamaya göre yüzde 61,85 artış gerçekleşti.

Ürün gruplarında değişimler sürüyor

Sektör bazında bir önceki aya göre, tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 3,45 artış gösterdi. Ormancılık ürünlerinde de yüzde 9,26, balık ve balıkçılık ürünlerinde yüzde 11,54 artış oldu. Ana gruplarda bir önceki aya göre, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0,69, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 8,51, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 4,06 artış kayıtlara geçti. Yıllık Tarım-ÜFE’ye göre 6 alt grup daha düşük, 8 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık olarak turunçgillerde yüzde 23,96 düşüş yaşandı. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar, yüzde 18,11 ile lifli bitkiler, yüzde 25,36 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar olarak belirlendi.

Yağlı meyvelerde artış yaşandı

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar yüzde 154,68 ile yağlı meyveler, yüzde 125,23 ile tropikal ve subtropikal meyveler olarak sıralandı. Aylık Tarım-ÜFE’ye göre 7 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Canlı kümes hayvanlarında 0,1 gerileme yaşandığı belirlendi. Geçen yılın aynı ayına göre aylık artışın düşük olduğu alt gruplar ise yüzde 0,6 ile lifli bitkiler, yüzde 1,65 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Bir önceki aya göre artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 26,11 ile tropikal ve subtropikal meyveler, yüzde 13,43 ile yumuşak ve sert çekirdekli meyveler oldu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ÖZKA Lastik, yeni Agrolox serisiyle güç ve konforu destekliyor

SONRAKİ HABER

Valtra, yeni LED çalışma lambası ile çalışma konforunu artırıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share